„Artefakt po latach – spotkanie z aktorami scen polskich”. Pod takim hasłem, 6 lipca 2007 w ramach Dni Mrągowa, miało miejsce wydarzenie kulturalne, jakim było spotkanie z aktorami scen polskich wywodzącymi się z Mrągowa.

Od 1982 r. działała w Mrągowie grupa teatralna prowadzona przez panią Annę Pochyłę, która od 1987 r. miała swoją siedzibę w Młodzieżowym Domu Kultury i w tym samym roku przyjęła nazwę „Artefakt”. Grupa pracowała do 2000 r. a spośród jej wielu uczestników wywodzi się 12 aktorów, pracujących zawodowo w teatrach i filmie. Kilkoro z nich pracuje z młodzieżą. Osiągnięcia „Artefaktu” są dowodem na to, że amatorska twórczość artystyczna jest bardzo ważna i często decyduje o wyborze zawodu. Przypadające w tym roku 25-lecie pracy pedagogicznej opiekunki „Artefaktu” Anny Pochyły członkowie „Artefaktu” postanowili uczcić projektem „Artefakt i przyjaciele”.

W realizację projektu zaangażowali się: Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Centrum Kultury i Turystyki.

Z grupy „Artefakt” wywodzą się: Marzena Bergmann – Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn; Małgorzata Oracz - Teatr Wybrzeże Gdańsk; Bożena Świtaj–Dykto – Teatr Nowy Łodź; Sebastian Badurek – Teatr im. Wandy Siemaszkowej Rzeszów; Mariusz Drężek – Warszawa; Michał Kowalski – Teatr Wybrzeże Gdańsk; Wojciech Malajkat – Warszawa; Piotr Mielnik – Teatr Nowy Łódź; Radosław Nosek – Gdynia; Grzegorz Pierczyński - Teatr Muzyczny Roma Warszawa; Jarosław Rosiński – Teatr Dramatyczny Płock; Piotr Szwedes – Warszawa.

Zaproszenie aktorów w rodzinne strony zaowocowało niezwykłym spotkaniem, w którym uczestniczyli nie tylko sami aktorzy, ale także ich rodziny, przyjaciele, miłośnicy teatru, władze miasta, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy Mrągowa.

Spotkanie stało się okazją do przybliżenia artystycznych osiągnięć grupy. Spotkaniu towarzyszyła wystawa dokumentująca działalność grupy oraz przedstawiająca sylwetki aktorów.

Żywe reakcje, spontaniczna atmosfera spotkania, niepowtarzalny klimat, zaowocowały dalszą współpracą, której efektem jest realizacja przedstawienia teatralnego wg „Pamiętników Adama i Ewy” Marka Twain’a, w reżyserii Wojciecha Malajkata.

Scenariusz oraz wstępna koncepcja sceniczna powstały zwyczajem „Artefaktu” podczas pracy zespołowej z udziałem członków „Artefaktu”: Olgi Badurek, Katarzyny Babij, Anny Oracz, Grzegorza Pierczyńskiego i Michała Kowalskiego, pod kierunkiem Anny Pochyły.

Teraz czekamy na efekt wspólnej pracy, której finał będzie miał miejsce 16 września o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.


Mark Twain
Pamiętniki Adama i Ewy

Pamiętniki Adama i Ewy, opowieść o dziejach pierwszych ludzi, są przede wszystkim powieścią o miłości. (...) Jest w tej krótkiej humoresce-przypowiastce głęboka prawda i równie głęboka wiara w siłę miłości.
Wystarczy kochać, mówi Twain, by przekroczyć bariery obcości i porozumieć się nawet z istotą tak odmienną, jak Adam dla Ewy, a Ewa dla Adama. Wystarczy kochać, a nawet wygnanie z Raju nie będzie karą, ale początkiem wspólnego życia i wspólnego szczęścia.
(z posłowia Aleksandry Klęczar)

‘‘Pamiętniki Adama i Ewy‘‘ są humorystycznym komentarzem do życia biblijnych prarodziców. Adam i Ewa opisują te same wydarzenia z odmiennych z racji płci punktów widzenia, co daje niesłychany efekt humorystyczny.

Zdjęcie ze spotkania z aktorami (fot. M. Modzelewski)


TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ZIEMI MRĄGOWSKIEJ
MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY
CENTRUM KULTURY I TURYSTYKI
zapraszają na spektakl z okazji
25-lecia pracy artystycznej pani ANNY POCHYŁY

Mark Twain
PAMIĘTNIKI ADAMA I EWY
reżyseria
WOJCIECH MALAJKAT

premiera
16 września 2007 godz. 18.00
Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
(bilet 5 zł)


OBSADA:

EWA:
Marzena Bergmann / Katarzyna Babij-Figel
Olga Badurek-Borgosz
Anna Czaja
Bożena Świtaj
Żaneta Stachacz-Soroko

ADAM:
Sebastian Badurek
Piotr Mielnik
Grzegorz Pierczyński
Jarosław Rosiński
Piotr Szwedes

SCENARIUSZ – Anna Pochyła
ASYSTENT REŻYSERA – Olga Badurek-Borgosz
SCENOGRAFIA – Hanna Mrzygłód, Barbara Dziewiałtowska-Gintowt
MUZYKA – Cezary Nowakowski
KOSTIUMY – Katarzyna Babij-Figiel, Iwona Krapa
ŚWIATŁA- Agnieszka Stachelek

IDEA PROJEKTU – Andrzej Badurek
KONCEPCJE PROMOCYJNE – Katarzyna Babij-Figel

Marta Szymborska, CKiT