Powstała 50 lat temu i była jedynym wydawanym w Olsztynie pismem ogólnopolskim. Mowa o Panoramie Północy – w mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki czynna jest wystawa, poświęcona pismu. To główny, obok projekcji filmowych, punkt trwającego w mieście Objazdowego Festiwalu Filmowego Prawa Człowieka w Filmie.

Łamanie elementarnych praw człowieka w małych ojczyznach i w odległych zakątkach naszego globu to główny temat filmowego festiwalu, którego pomysłodawcą jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Projekcje filmów odbywały się w piątek i sobotę, a dodatkowym punktem programu było spotkanie z olsztynianinem, byłym redaktorem naczelnym Panoramy Północy, Feliksem Walichnowskim, który opowiedział o wolności słowa, pracy dziennikarza w czasach PRL i tajemnicy popularności Panoramy Północy. Gość pokazał również, jak wyglądały i do czego służy cenzorskie nożyczki.

Podczas spotkania, specjalnie dla jego uczestników - słuchaczy, zorganizowany został konkurs wiedzy o Panoramie Północy. Jego zwycięzczynią została kierowniczka Muzeum, Alina Wierzbicka, która otrzymała od Feliksa Walichnowskiego jego książkę "Był tak czas", poświęconą Panoramie Północy.

Na zorganizowanej przez bibliotekę miejską wystawie można zobaczyć między innymi archiwalne egzemplarze pisma. Wystawę można oglądać przez cały miesiąc.

Katarzyna Enerlich