Mrągowska Scena Teatralna

Data dodania: 2007.10.16 00:00

Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie serdecznie zaprasza na spektakle Mrągowskiej Sceny Teatralnej w sezonie 2007/2008.


TEATR IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE
Gabriela Zapolska
Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach
9 grudnia 2007 godz. 18.00

 

reżyseria: Giovanny Castellanos
scenografia: Wojciech Stefaniak
choreografia: Anna Jankowska
Obsada:
Agnieszka Pawlak /gościnnie/
Marzena Bergmann
Irena Telesz
Dariusz Poleszak
Grzegorz Jurkiewicz
Grzegorz Sowa

Giovanny Castellanos, młody, uznany reżyser kolumbijskiego pochodzenia, od kilku lat mieszkający w Mrągowie, sięga po tekst należący do kanonu młodopolskiej dramaturgii. Nadaje mu jednak uwspółcześniony, nowy wyraz. Na dalszy plan schodzi często eksploatowany problem zdrady małżeńskiej, tematem głównym staje się fenomen porządnej rodziny jako rozsadnika zła. Castellanosa interesuje przede wszystkim proces kształtowania wrażliwości dziecka, które błyskawicznie rozpoznaje reguły gry panujące w dorosłym świecie, gdzie wrażliwość moralna nie jest dominującą wartością. Coraz bardziej syte i zadowolone z siebie społeczeństwo, stwarza nowy typ młodych ludzi, będących jego karykaturą i złowrogim ostrzeżeniem.
Demoralizacja nie dokonuje się poza ścianami rodzinnego domu, nie jest kukułczym jajem podrzucanym patologicznym wyjątkom ze społecznego marginesu, godnym telewizyjnego reportażu. Ona tkwi w obrębie "kochającej się" wspólnoty, objętej szczelnym kokonem zasad i tabu. Pozór normalności ciepłego gniazdka rodzinnego jest idealną pożywką dla zła. Nie ma ono jakiejś diabolicznej i wyższej sankcji. Tatuś-inżynier i mamusia-nauczycielka potrafią skutecznie wyprodukować synalka z bejsbolem, Pawkę Morozowa na stażu w zagranicznej firmie lub małego Hannibala Lectera w szkolnej ławie. Ilość zamierzonego dobra, nie bilansuje ilości nieuświadomionego, naturalnego zła, skoro życie układa się w tragedię ludzi... głupich.


Napisano o spektaklu…

"Ich czworo" w reżyserii Castellanosa to ciekawa sztuka z mądrym tekstem o głupocie, ale bez nadętego pouczania i długich monologów. Łączy zabawę, czasem nawet przechodzi w farsę, ale po śmiechu pojawia się refleksja o tym, że zajęci swoimi emocjami zapominamy o najważniejszych - osobach takich jak Ludwiś. A gdy się dostrzeże błąd, będzie za późno na naprawianie zaległości w kochaniu, wychowaniu i szacunku”
(Ewa Jarzębowska “Gazeta Wyborcza”)

“Minęło sto lat, a wszystko wygląda tak, jakby dziś podglądać przez dziurkę od klucza. Rodzina. Romans. Dziecko. I oczywiście puenta, którą wysnuwa Giovanny Castellanos - zasiana głupota kiełkuje i daje plon. Dobry, zły - ale jednak plon. Sztuka napisana przez Gabrielę Zapolską w 1907 roku, wystawiona na olsztyńskiej scenie Teatru im. Jaracza nie traci więc na wartości. (...) "Ich czworo" to dobrze zagrany spektakl. Nie dłuży się, nie nudzi. Zaskakuje pomysłami, interpretacją tekstu Zapolskiej. Co też ważne - nie moralizuje, nie pokazuje palcem. Jednak zmusza do myślenia.”
(Ada Romanowska, Nowa Siła Krytyczna)


Bilety: 20 zł, 15 zł (ulgowy - uczniowie, studenci).

Sprzedaż zorganizowana dla firm i instytucji (fakturowana) - 10% upustu.

Informacja, sprzedaż i rezerwacja biletów w Centrum Kultury i Turystyki:

poniedziałek - piątek w godz. 11.00-18.00 - punkt ksero, tel. (089) 743 34 66, po godz. 18.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00-22.00 - portiernia CKiT, tel. (089) 743 34 73.

facebook
pinterest