Centrum Kultury i Turystyki zaprasza na
wernisaż wystawy młodego polskiego fotografa
Arkadiusza Dziczka
pt. „Ludzie których spotykam na drodze”
31  maja, godz. 17.00
galeria CKiT


Artysta zajmuje się  fotografią dokumentalną. W centrum jego zainteresowań są małe wydarzenia dnia powszedniego, ale też człowiek i jego wymiar społeczny. Wystawa jest podsumowaniem kilkuletniego okresu twórczości fotografa. Składa się na nią 40 prac wykonanych w Europie i w Azji, których bohaterami są ludzie prezentowani podczas wykonywania codziennych czynności.

Arkadiusz Dziczek, podróżnik i fotograf, niespokojny duch, obieżyświat. Urodził się w 1975 roku w Szczytnie. Ukończył technikum gastronomiczne, potem kolegium nauczycielskie, zaliczył rok archeologii, Studiował Pedagogikę i Wychowanie Artystyczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, oraz fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Trudno powiedzieć, czy jest podróżującym fotografem, czy może fotografującym podróżnikiem. Odwiedził już m.in. Czechy, Szwecję, Portugalię, Turcję, Indie, a ostatnio Ukrainę. Trekking po Himalajach, odwiedzenie Manali - mekki” hippisów z lat 70, podróż do Dalamsali, wrót Tybetu, pobyt w Czarnobylu dwadzieścia lat po katastrofie jądrowej - to wszystko już za nim. Podróże dały artyście ogromne doświadczenie, pokazały, że w wielu kulturach można odnaleźć zarówno cechy wspólne, jak i głębokie różnice dzielące ludzi. - Podróżując, uwalniam się od niewidocznej skorupy schematów, a po powrocie mam świeższe spojrzenie na Polskę. Podróżowanie jest naturalnym odruchem człowieka. Podróżując odpoczywam, a  odpoczywając, nie przestaję fotografować (…).

W fotografii najbliższa jest mu czerń i biel, tony szarości, w których widać całą gamę innych barw. Odcina się od estetyki pulsujących kolorów rodem z National Geographic. skupia swą uwagę na ludziach. Za najistotniejszy uważa szacunek, jakim reporter darzy fotografowanego człowieka. Fotografia jest dla tego, kto czuje się bardziej człowiekiem niż fotoreporterem – podkreśla - Zdjęcia ukazują relacje między fotografem i osobą fotografowaną. Akt fotografowania to pewnego rodzaju indywidualne spotkanie z drugim człowiekiem. Czasami bardzo krótkie, ale na tyle intensywne, że pozostawia ślad.  Aparat dodaje mi odwagi, by wejść w głębszą relację z Innym. Fotografia jest dokumentem tej relacji, niezwykłych kontaktów z ludźmi spotykanymi na drodze.

Do najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć główną nagrodę w kategorii Bohaterowie i zdobycie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej konkursu BBC Online Photographer of the Year 2004, pierwszą nagrodę w kategorii Zdjęcie czarno-białe  w konkursie organizowanym przez Światową Organizację Zdrowia oraz wygraną w kategorii dla profesjonalistów w II edycji konkursu firmy Canon.

Zapraszamy....