Projekt „Aktywizacja zawodowa i społeczna Gminy Mrągowo” jest finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Program prowadzony jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie. W tym roku w programie wzięła udział młodzież z miejscowości Szestno. Opiekunką grupy jest Pani Dorota Przyborowska. Po raz pierwszy projekt został zrealizowany w roku 2008. W roku bieżącym jest on kontynuowany.


Uczestnikami projektu jest młodzież w wieku od 15 do 25 lat. Celem programu jest zwiększenie aktywności lokalnej młodzieży ze środowisk popegeerowskich, zapewnienie jej warunków do zrównoważonego rozwoju i wyrównania szans edukacyjnych. Spotkania mają na celu poznawanie nowych możliwości spędzania czasu wolnego, poszerzenie własnych zainteresowań, zapobieganie wykluczeniu społecznemu młodzieży pochodzącej ze wsi, integracja z rówieśnikami z innych miejscowości oraz likwidacja bariery edukacyjnej. Organizowane są wycieczki do pobliskich zakładów pracy, aby młodzież mogła zapoznać się ze specyfiką danej branży. Podstawowym zakładanym rezultatem jest ograniczenie zjawiska marginalizacji społecznej i przygotowanie osób do wejścia na rynek pracy.


Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” chętnie włączają się w podobne inicjatywy. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zorganizowaliśmy dla młodzieży warsztaty krajoznawcze połączone z wyjazdami do niektórych atrakcji Ziemi Mrągowskiej i okolic. Wyjazdy odbywały się w październiku i listopadzie. Młodzież zwiedziła m.in.: Wilczy Szaniec Gierłoży, Kętrzyn, Świętą Lipkę, Reszel, Mrągowo (Góra Czterech Wiatrów, Muzeum, Mrongoville), Mikołajki (Rejs statkiem po Śniardwach, kościół ewangelicki, kirkut żydowski), Muzeum Ernesta Wicherta w Piersławku, Park Dzikich Zwierząt oraz Osadę Kulturowa w Kadzidłowie, rzekę Krutynię i wieś Krutyń.


Celem naszego udziału w projekcie było zwiększenie zainteresowania młodzieży regionem, w którym żyją, wzbudzenie pasji podróżnika. Turystyka wyraża się aktywnym podejściem do rzeczywistości, która nas otacza. Poznając swój region, jego historię, geografię, przyrodę, zabytki rozwijamy nie tylko nasze zainteresowania, ale przede wszystkim kształtujemy swoją postawę życiową.