Mrągowianin w filmie nominowanym do Oscara

Data dodania: 2009.12.30 12:22

Ostatnio  rozpisywała się prasa na temat przyznania Złotej Palmy na festiwalu w Cannes filmowi „Biała wstążka” austriackiego reżysera Michaela Haneke. Film jest również nominowany do Oscara. Akcja rozgrywa sie w Niemczech na rok przed wybuchem I wojny światowej, ukazuje życie ludzi w jednej z niemieckich wsi. Wśród ludności znajduja się pracujący w Niemczech Polacy. W postacie polskich chłopów wcielili się polscy aktorzy, a wśród nich aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, mrągowianin Sebastian Badurek.


Sebastian Badurek urodził się w Mrągowie i jest jego stałym mieszkańcem.

Będąc uczniem szkoły średniej wstąpił do zespołu teatralnego „ARTE-FAKT” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Mrągowie prowadzonego przez Annę Pochyłę.

Jest jednym z 12 aktorów zawodowych wywodzących się z tej grupy. Studia aktorskie rozpoczął w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni a zakończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Wypatrzony podczas przedstawienia dyplomowego i zwerbowany przez znanego reżysera i aktora Henryka Rozena ówczesnego dyrektora artystycznego Teatru im Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie podjął w tym teatrze pracę.

Ważniejsze role to: Cowielle - „Mieszczanin szlachcicem” Moliera, Dick Sowerby´ - „Tajemniczy ogród” F.H. Burnetta, August – „Norway.tuday” I. Bauersimy, Haping – „Śmierć komiwojażera” A. Millera, tytułowa postać „Żyj Danielu” W. Zawistowskiego. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał w roku 2006 „Nagrodę Prezydenta Rzeszowa”.

Od sezonu teatralnego 2007/8 jest aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Ważniejsze role w olsztyńskim teatrze to: Korowiow w spektaklu wyreżyserowanym przez Janusza Kijowskiego na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, Jazon w spektaklu „Manhattan Medea” wg Dei Loer w reżyserii Jakuba Kowalskiego, tytułowa rola w sztuce Bernarda Marie Kortesa „Roberto Zucco” w reżyserii Giowaniego Castelenosa.

Oprócz występów na scenie ma na swoim koncie różne role filmowe.

W filmie Michaela Haneke „Biała wstążka”, który zdobył „Złotą Palmę” w Cannes i jest nominowany do „Oscara” Sebastian Badurek odtwarza rolę polskiego chłopa pracującego w Niemczech.

 

 

facebook
pinterest