"Krzywe 10" Ewy Nowak.

Data dodania: 2010.05.27 14:31

Krzywe 10 to trzecia powieść Ewy Nowak. Tym razem autorka zabiera nas na Mazury, właśnie do Krzywego, gdzie grupa nastolatków spędza wakacje. Ta mądra i pogodna książka pozwala podpatrzeć, jak współczesna młodzież radzi sobie z miłością, prawdą, przyjaciółmi oraz własnymi rodzicami. Bohaterowie powieści znani są czytelnikom z poprzednich książek Ewy Nowak: Wszystko, tylko nie mięta oraz Diupa. Wielu z nich jest oczarowanych atmosferą tych książek. Wszyscy moglibyśmy sobie życzyć, aby jak najwięcej polskich rodzin funkcjonowało w sposób przedstawiony przez Autorkę.
Więcej o książce: ksiazki.wp.pl

Ewa Nowak, KRZYWE 10, wyd. Egmont, Warszawa 2003
Krzywe 10, książka Ewy Nowak Kilkoro nastolatków wyjeżdża razem do domu na Mazurach. Jako opiekunów mają bezdzietne, zajęte sobą młode małżeństwo, więc każdy dzień organizują sobie sami. Wśród niech jest Hadrian — chłopak niezwykle przystojny, cieszący się ogromnym powodzeniem u płci przeciwnej, którego apodyktyczna matka kieruje jego tak zwaną karierą — Hadrian jest bowiem wziętym modelem. Nawet podczas wakacji musi na życzenie matki odbyć sesję fotograficzną. Dominika — młodsza siostra Magdy z powieści "Wszystko, tylko nie mięta" — jest pod wielkim wrażeniem uroku osobistego Hadriana, jego niespotykanej urody i popularności. Nie zauważa, że miłe gesty i prawdziwe uczucie otrzymuje z całkiem innej strony... Wątek źle ulokowanych uczuć Dominiki jest jednym z kluczowych w powieści.

Wśród przebywającej w Krzywem młodzieży jest także Alicja - pozornie pewna siebie dziewczyna, która jednak wbrew swemu image ma niską samoocenę i rozpowiada o nieistniejącym chłopaku, fabrykuje jego listy do siebie. Historia ta ma nieoczekiwany finał - Alicja zakocha się w mieszkańcu wsi Krzywe, który też nie jest z nikim szczery i prezentuje wykreowany przez samego siebie nieprawdziwy obraz własnej osoby.

Poza problemem młodych ludzi widzimy jeszcze galerię postaci dorosłych, sąsiadów mieszkających w Krzywem i ich zupełnie nieznane młodzieży z Warszawy problemy, oraz rodziców naszych bohaterów, którzy nie ułatwiają młodym ludziom startu życiowego, obciążając ich konsekwencjami swoich życiowych wyborów.

Książka porusza temat adopcji, kreowania własnego wizerunku, uległości wobec schematów. Jest to jednocześnie jedna z najpogodniejszych powieści Ewy Nowak. Rozgrywa się w pięknej okolicy w okresie letnich wakacji.
Źródło: strona
Pensjonatu Akurat w Krzywym 10. Tu rozgrywa się akcja książki!

facebook
pinterest