Rajd Polski, drugi z najstarszych rajdów na świecie, a także najbardziej prestiżowa impreza w sportach motorowych w naszym kraju zostanie w tym roku rozegrany po raz sześćdziesiąty siódmy. Ta bardzo popularna i ciesząca się sporym uznaniem impreza  będzie ponownie przebiegała po szutrowych odcinkach regionu Mazur.

Pierwszą edycję polskiego klasyka rozegrano w 1921 roku. Rywalizowano na trasie w kształcie pętli z Warszawy do Białowieży i z powrotem. Jako pierwszy na kartach historii rajdu zapisał się Tadeusz Heyne w samochodzie marki Dodge, który okazał się najszybszy wśród sześciu startujących. W latach dwudziestych i trzydziestych poprzedniego stulecia przeprowadzono dwanaście edycji imprezy. W organizacji kolejnych przeszkodziła II wojna światowa, ale rajd wznowiono w sezonie 1947. W roku 1960 rozpoczęła się historia Rajdu Polski jako rundy mistrzostw Europy FIA, a nazwiska takich zawodników jak Rauno Aaltonen, Tony Fall, Timo Makinen, Jean-Claude Andruet, Walter Rohrl, Bernard Darniche, Antonio Zanini czy Sobieslaw Zasada pojawiły się na listach startowych oraz wśród zwycięzców. W sezonie 1973 Rajd Polski został wpisany do kalendarza mistrzostw świata FIA, w roku inauguracji tej serii, a triumfatorem został Achim Warmbold pilotowany przez Jeana Todta. 

Rajd Polski organizowano w różnych regionach kraju, w okolicach Krakowa, Wrocławia i Kłodzka. Od roku 2005 baza znajduje się w Mikołajkach, na północnym-wschodzie Polski, a asfaltowe odcinki specjalne zostały zastąpione przez widowiskowe szutry wijące się wśród mazurskich jezior i lasów.

W ubiegłym roku "Polski" – jak mówią o rajdzie kierowcy i kibice – został uhonorowany statusem rundy mistrzostw świata FIA. Zwycięzcami zostali reprezentanci Forda – Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen, a sam rajd obfitował w dramatyczne zwroty akcji i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony kierowców, zespołów oraz kibiców, których dziesiątki tysięcy pojawiło się wokół oesów. Koncepcja oraz organizacja rajdu zostały także wysoko ocenione przez przedstawicieli FIA oraz firmę ISC, promotora mistrzostw świata.

W tym roku Rajd Polski odbędzie się w dniach 4–6 czerwca i podobnie jak wiele jego poprzednich edycji jest zaliczany do mistrzostw Europy FIA oraz mistrzostw Polski. Trasa 67. Rajdu Polski składa się ze słynnych odcinków z edycji mistrzostw świata 2009, których długość została dostosowana do reguł obowiązujacych w mistrzostwach Europy. Wśród prób sportowych znajdzie się między innymi super oes rozegrany na mogącym pomieścić 15 tysięcy kibiców torze w Mikołajkach, który przed rokiem został zbudowany specjalnie z myslą o rajdzie. Pozostałe odcinki przebiegają także w pobliżu miasta – bazy rajdu.

Biura imprezy zostaną ponownie zlokalizowane w centrum kongresowym Hotelu Gołebiewski położonym w słynnym, turystycznym ośrodku Mikołajki, który raz w roku, w czerwcu staje się stolicą rajdów. Miasteczko rajdowe oraz parki serwisowy i zamknięty zostaną usytuowane również w pobliżu mega – hotelu posiadającego 650 pokojów, 13 luksusowych apartamentów oraz restauracje i kawiarnie.  

Słynące z bardzo dobrej infrastruktury turystycznej Mikołajki oraz pobliskie ośrodki zapewniają bogatą i różnorodną bazę hotelową, a kameralne restauracje serwują znakomite potrawy.

Warto wybrać się na Rajd Polski i obejrzeć wspaniałe widowisko w przepięknej scenerii.

Pobierz:
Cennik biletów (format pdf)
Punkty informacyjne (format pdf)


Źródło:
www.rajdpolski.pl