Festiwal Potraw z Mięsa Wieprzowego, Wołowego, Jagnięcego i Koziego

Data dodania: 2011.06.13 12:39

Impreza odbędzie się w dniu 23 lipca 2011 r. w Mrągowie na terenie Westernowego Miasteczka Mrongoville. Festiwal dzięki zorganizowanym w jego ramach konkursom kulinarnym, ma na celu wypromowanie kuchni regionalnej opierającej się na naturalnych składnikach dostępnych w regionie.

Jest to również idealna okazja rozpropagowania naturalnej, lokalnej i tradycyjnej żywności oraz integracji środowisk związanych z regionalną gastronomią. „Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Wieprzowego, Wołowego, Jagnięcego i Koziego” ma też za zadanie zapoznanie zebranych przy tej okazji gości z tradycją kulinarną regionu oraz promocję potraw z mięsa czerwonego.
Tworzy się powiązanie między producentami surowców na terenach wiejskich a lokalną gastronomią. Restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne rozwijają swoją ofertę, wykorzystując surowce pochodzące z regionu, dzięki czemu zwiększa się wpływ na rozwój obszarów wiejskich.
Celem konkursów jest ochrona kulinarnego dziedzictwa oraz wykazanie się znajomością w przygotowaniu potraw z wieprzowiny i wołowiny z odpowiednim wykorzystaniem i użyciem jak największej ilości produktów regionalnych. Ponadto konkursy kulinarne wpływają na kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej oraz promowanie jedynych w swoim rodzaju produktów żywnościowych, specyficznych dla regionu Warmii Mazur i Powiśla.

Podczas imprezy pn. „Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Wieprzowego, Wołowego, Jagnięcego i Koziego” odbędą się konkursy kulinarne: „Konkurs na najlepszą potrawę z wieprzowiny”, „Konkurs na najlepszą potrawę z wołowiny” oraz konkurs publiczności „Na najlepszy gulasz wołowy” - przygotowany i serwowany przez restauratorów z terenu Mrągowa.
Festiwal rganizowany jest przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gminę Miasto Mrągowo, Centrum Kultury i Turystyki oraz Miasteczko Westernowe Mrongoville.
Uczestnikami „Konkursu na najlepszą potrawę z wieprzowiny” oraz „Konkursu na najlepszą potrawę z wołowiny” są kucharze z restauracji, zakładów gastronomicznych, gospodarstw agroturystycznych i osoby fizyczne z Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Regulamin konkursów kulinarnych oraz formularze zgłoszeniowe załączone są poniżej.

Przewiduje się również udział 4 restauracji z terenu Mrągowa, które będą brały udział w konkursie publiczności „Na najlepszy gulasz wołowy”. Ich zadaniem jest promocja potraw z mięsa czerwonego. Każda z nich przygotuje i będzie serwowała porcje degustacyjne dla publiczności na terenie Miasteczka Westernowego Mrongoville oraz w swoich restauracjach na terenie miasta. Przygotowany gulasz wołowy będzie również podlegał ocenie publiczności. Poniżej załączony został formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu publiczności.
Zainteresowane podmioty w terminie do 15 lipca 2011 r. zgłaszają chęć uczestnictwa w konkursach. Szczegółowe informacje zostały zawarte w regulaminach.

Konkursy poprowadzi znawca polskiej kuchni – Grzegorz Russak.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Kalendarz imprez regionalnych, promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa warmińsko-mazurskiego
1. Regionalny Jarmark Wielkanocny - Olsztynek 16 kwietnia 2011
2.Regionalne VIII Ekologiczne Targi Chłopskie - Olsztynek 7-8 maja 2011
3.Regionalne Święto Agrokuchni – Morąg 14 maja 2011
4.Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej – Węgorzewo 2 lipca 2011
5.Regionalny festiwal potraw z mięsa drobiowego – Nidzica 9 lipca 2011
6.Regionalny festiwal potraw z mięsa wieprzowego, wołowego, jagnięcego, koziego - Mrągowo 23 lipca 2011
7.Regionalne Święto Mazurskiego Kartoflaka – Szczytno 6 sierpnia 2011
8.Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo 2011 – Gołdap 7 sierpnia 2011
9.Regionalna Warmińska Uczta Pierogowa – Biskupiec i Biesowo 13 sierpnia 2011
10.Regionalne Święto Mleka - Olecko 14 sierpnia 2011
11.Regionalne Święto Ziół - Olsztynek 14 sierpnia 2011
12.Regionalne Święto Ryby – Iława 21 sierpnia 2011
13.Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów – Lidzbark Warmiński 27 sierpnia 2011
14.Festiwal Smaki Warmii Mazur i Powiśla w Olsztynie 3-4 września 2011
15.Regionalne IX Ekologiczne Targi Chłopskie – Olsztynek 3-4 września 2011
16.Regionalne Święto Chleba - Elbląg 3-4 września 2011
17.Regionalny Festiwal Runa Leśnego – Pisz 10 września 2011
18.Regionalne Święto Miodu – Ełk 24 września 2011
19.Regionalny Dzień Placków Ziemniaczanych – Ostróda 8 października 2011
20.Regionalny Jarmark Wigilijny - Olsztynek 18 grudnia 2011

Pliki do pobrania na stronie
www.mragowo.pl

Źródło: www.mragowo.pl

facebook
pinterest