Relacja ze Światowych Dni Bajki w Mrągowie

Data dodania: 2011.06.09 10:49

Obchody  V Światowych  Dni Bajki organizowanych  przez Oddział dla Dzieci Biblioteki  Miejskiej w Mrągowie trwały od 03 czerwca do 06 czerwca 2011 r.

Dnia  03 czerwca /piętek/ w Oddziale dla Dzieci  odbyło się spotkanie pod hasłem : W Krainie Baśni  - głośne czytanie baśni H. Ch. Andersena pt. „ Krasnoludek”  oraz wykonanie ilustracji do poznanej baśni za pomocą różnych technik plastycznych. W spotkaniu uczestniczyła kl. I b ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie wraz z wychowawcą  P. Beatą Werema-Kolec. 

Dnia 04 czerwca /sobota/  o godz. 12.00 sprzed budynku Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie wyruszyła Parada Postaci Bajkowych, którą poprowadziła orkiestra dęta „Mrągowia” przez Plac Unii Europejskiej, wokół Jeziorka Magistrackiego i na scenie małego amfiteatru nastąpiła prezentacja postaci prosto z bajek. W wyborach najciekawiej przygotowanego stroju bajkowego rywalizowały dzieci z mrągowskich przedszkoli : „Bajka, „Kubuś” i „Stokrotka”.  Dzieci były przepięknie przebrane,  można było zobaczyć m.in.   Czerwonego Kapturka, Wilka, Syrenkę, Pszczółkę Maję,  Truskaweczkę, Rycerza, Wróżkę, Królewnę i wiele innych postaci bajkowych.
 
Po prezentacji w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” zapoczątkowanej przez Fundację ABCXXI w. mającą na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców zaproszone  przez bibliotekę osoby czytały dzieciom bajeczki.  Udział w tej szczytnej akcji wzięli : Pani Agata Goszczyńska – instruktor teatralny z Młodzieżowego Domu Kultury w Mrągowie, Pani Marta Szymborska - kierownik działu organizacji imprez z Centrum Kultury i Turystyki, Pan Bogdan Głosek – pracownik Zakładu Kominiarskiego oraz Pan Grzegorz Dziobak z Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie.
Komisja konkursowa wytypowała 36 laureatów, a najlepiej prezentującą się grupą przedszkolną zostało wybrane Przedszkole „Kubuś”.

Przedszkole „Bajka” :
I miejsce :  Banach Liwia
II miejsce : Balcerczyk Karol
III miejsce : Sztukowska Emilia
Wyróżnienia : Kuliś Hanna, Samborska Maja, Bladosz Julia, Stefański Maksymilian, Śliwiński Michał,  Sobczyńska Maja, Kotuszewska Larysa, Kotuszewski Aureliusz, Kuliś Aniela.
Przedszkole „Stokrotka” :
I miejsce : Borys  Amelia
II miejsce : Wiśniewski Szymon
III miejsce : Bastek Amelia
Wyróżnienia : Brygoła Magdalena, Seweryniak Anna, Drężek Konrad, Złotkowska Lena, Chwesiuk Julia, Żełajtys Sebastian, Krzyszkowska Milena, Żełajtys Kornelia, Brzozowska Gabrysia.

Przedszkole „Kubuś” :
I miejsce :  Radziwiński Eryk
II miejsce : Dąbkowska Gabrysia
III miejsce : Szapiel Wiktoria
Wyróżnienia : Jastrzębski Michał, Krywiczanin Adam, Jabłoński Mateusz, Kaczmarczyk Zofia, Tumanowicz Alicja, Zapadka Amelia, Brzezińska Gabriela, Woźniak Małgorzata, Sabatowicz Zuzia.
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i słodki poczęstunek.
    
Dnia  06 czerwca /poniedziałek/  w Oddziale dla Dzieci odbyło się spotkanie pod hasłem : Zabawa w Teatr  - Kl. I b pod opieką Pani Anny Bałakier przygotowała inscenizację pięciu bajeczek według książki Wandy Chotomskiej pt. „Kabaret na jednej nodze”.  Dzieci obejrzały  takie bajeczki, jak : „Adam i Ewa”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”. Uczestnikami spotkania była klasa O-3, obie klasy ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie.
W ramach Światowych Dni Bajek dzieci  z klasy I a, I b, 0-3 ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie oraz dzieci z zespołu edukacyjno-terapeutycznego „A” i „C” z Zespołu Szkół Specjalnych w Mrągowie rysowały swoje ulubione postacie bajkowe, a ich prace można obejrzeć  na wystawie w holu biblioteki /parter oraz I piętro/.
W całej imprezie uczestniczyło ok. 240 osób /dzieci i dorosłych/.

Urszula Śnietka

 facebook
pinterest