Już niebawem Mrągowo odwiedzi Profesor Dariusz Kucharczyk, który jako pierwszy na świecie rozmnożył węgorze poza ich naturalnym środowiskiem. 26 października naukowiec opowie o swoim sukcesie podczas wykładu w Centrum Kultury i Turystyki. Trzy dni wcześniej zostanie otwarta wystawa 56 fotografii ukazująca postępy w pracy nad kontrolowanym rozrodem węgorzy.

Profesor Dariusz Kucharczyk jest pracownikiem naukowym na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM w Olsztynie w Katedrze Rybactwa Jeziorowego i Rzecznego. Jako pierwszemu na świecie udało się rozmnożyć węgorza poza jego naturalnym środowiskiem. Dokonanie profesora odbiło się szerokim echem w międzynarodowym środowisku naukowym. Praca została doceniona przez Nationale Geographic Traveler i zdobyła II miejsce jako Naukowe Wydarzenie Roku. Profesor otrzymał również od Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu tytuł Osobowości Roku 2011.

W ramach projektu „Innowacje w akwakulturze ryb ze szczególnym uwzględnieniem biotechniki rozrodu ryb”, w dniach 23-25 października organizowana jest międzynarodowa konferencja pt „Domestication In Finfish Aqaculture”. W konferencji tej będzie uczestniczyć około 100 osób z wielu krajów europejskich, oraz kilkanaście osób z poza Europy, m. in. z Iranu, Indii, Wenezueli, a nawet z Japonii. W dniu 23 października konferencja będzie prowadzona w Olsztynie, a w dniach następnych w Mrągowie.

Kolejnego dnia po zakończeniu konferencji naukowej, czyli 26 października profesor wygłosi wykład dla mieszkańców naszego miasta i innych zainteresowanych tematem.

W Centrum Kultury i Turystyki naukowiec w ciekawy i przystępny sposób opowie o „drodze życia” węgorza, a także podejmie inne kwestie dotyczące akwakultury ryb. Wykład, który rozpocznie się o godzinie 10.00 ma być także zachętą dla młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów edukacyjnych, do studiowania na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM w Olsztynie, który stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego.

- Chcemy aby w wykładzie uczestniczyli przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, by mogli zaciekawić się tematem i zweryfikować swoje dalsze plany rozwojowe - mówi Marta Krasowska, pracownik Referatu Strategii, Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego w Mrągowie, organizator wydarzenia. - Do uczestnictwa w wykładzie zaprosiliśmy uczniów klas maturalnych, Mrągowskie Stowarzyszenie Wędkarskie oraz przedstawicieli Zakładu Rybackiego. Wiele osób zaciekawiła ta inicjatywa, dlatego liczymy, że frekwencja spotkania będzie duża.

Atrakcją konferencji będzie wystawa ukazująca postępy w pracy nad kontrolowanym rozrodem węgorzy. Wędrująca po całej Polsce wystawa, pn. „Węgorz-rozród kontrolowany” promuje rodzimą myśl naukową i skierowana jest do młodzieży aby pokazać, że znaczące wydarzenia naukowe mogą i są udziałem polskich naukowców, także z Uniwersytetu w Olsztynie. Ekspozycja składa się z 56 prac fotograficznych i będzie można ją oglądać już od 23 października do 2 listopada w CKiT w Mrągowie, w holu przy Informacji Turystycznej.