Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dn.
31 marca-3 kwietnia.
Serdecznie zapraszamy!


Ramowy program projekcji
II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji

31 marca - 3 kwietnia

10.00 - projekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych wstęp 5zł

17.00 - projekcje dla dorosłych wstęp 5zł

19.00 - projekcje konkursowe wstęp wolny
31.03- Konkurs szkolny cz.I i cz. II
01.04- Konkurs wideoklip
02.04- Konkurs off&workshop  i animowane fraszki
03.04- Konkurs studyjny

 

 

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI

Podstawą Festiwalu jest konkurs najnowszej polskiej animacji dla dorosłych, przeprowadzony we wszystkich 44 festiwalowych miejscach. W konkursie podzielonym na 4 kategorie odnajdziemy niemal wszystkie najgłośniejsze polskie animacje z ostatnich dwóch lat, ale także znakomite filmy szkolne, wspaniałe wideoklipy i niejednokotnie zaskakujące profesjonalizmem wykonania oraz pomysłowością filmy z nurtu "OFF". W konkursie jedynymi jurorami są widzowie. We wszystkich czterech kategoriach zostaną wyłonieni laureaci, zaś o pozycji na "animowanym podium" zadecyduje ilość głosów oddanych przez ogólnopolską publiczność.

Przed WAMI bardzo trudny wybór!

Laureatóww ogólnopolskiego konkursu poznamy w dn. 5-8 czerwca podczas Wielkiego Finału w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI

31.04.2014 r. PONIEDZIAŁEK


10.00 projekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Pierwsza Dekada Studia Marka Serafińskiego: „MOTYL ALFRED & PRZYJACIELE”
Zestaw filmów animowanych zrealizowanych w warszawskim Studiu Graficzno – Filmowym Marka Serafińskiego.
W programie:
Zielona kredka (2010)
Główna bohaterka filmu, kilkuletnia dziewczynka o imieniu Agatka, wraz z przyjaciółmi – Chomikiem i Zieloną kredką – odbywa wyimaginowaną podróż statkiem. Akcja filmu rozpoczyna się i kończy w świecie umownie rzeczywistym, lecz jego główna część dzieje się w świecie wykreowanym przez wyobraźnię dziecka.
Grzyby burzy (2008)
Film o kosmosie, w którym poza emocjami bohaterów nic nie wybucha – nie ma w nim promieni lasera tnących wszystko na pół, nie ma kryształu zmieniającego wroga w kupkę popiołu i nie ma teleportacji. Jest za to błoto drogi mlecznej, roje kosmicznego żwiru tłukące w poszycie statku i popsute ogrzewanie.
Edward psie serce (2011)
Edward Psie Serce” to zabawna historyjka dla dzieci o poszukiwaniu przyjaźni opowiedziana w konwencji przygodowej kreskówki. Chłopiec z  nieco wybujałą wyobraźnią zatopiony w marzeniach o dalekim kosmosie ratuje psa przybłędę.
Motyl Alfred (2012)
Akcja filmu rozgrywa się w świecie uszytym ze ścinków materiału, w zakamarkach którego żyją najróżniejsze, stworzone również z tego samego materiału istoty. Bohaterem filmu jest Mały Marynarz, poszukujący bezskutecznie brakującego na jego mundurze marynarskiego guzika. Marynarz spotyka grupę postaci zaniepokojonych obecnością w ich świecie tajemniczego smoka, który jak się okazuje w zakończeniu filmu – jest jedynie gąsienica, która przemienia się w pięknego motyla.
Syn gwiazd (2006)
Adaptacja prozy Oscara Wilde’a. Historia znalezionego w lesie dziecka, którym zaopiekowała się rodzina biednego drwala. Chłopiec wyrósł na pięknego, lecz aroganckiego i samolubnego młodzieńca. Pewnego dnia do wioski przybyła żebraczka podająca się za jego prawdziwą matkę. Chłopiec wygnał ją z wioski, nie mogąc się pogodzić z faktem, że jest synem kobiety tak niskiego stanu. Z czasem zrozumiał jednak swoje okrucieństwo, postanowił ją odnaleźć i prosić o przebaczenie. [TVP]

17.00
projekcje dla dorosłych

„Animowana Brzytwa” zestaw 6 animacji/ 67 min.

ANIMOWANA BRZYTWA, CZYLI PIERWSZA DEKADA STUDIA MARKA SERAFIŃSKIEGO –
CZĘŚĆ 1

Serafiński Studio Graficzno - Filmowe powstało w 2004 roku. Zostało założone przez Marka Serafińskiego, znanego i cenionego reżysera filmów animowanych. Filmy wyprodukowane w studio zdobyły wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Studio realizuje filmy animowane we wszystkich technologiach 2D i 3D, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W programie:
DR CHARAKTER PRZEDSTAWIA (2010), Piotr Dumała
DOKUMANIMO (2007), Małgorzata Bosek
BRZYTWA (2009), Grzegorz Koncewicz
PIESKA ODYSEJA 2006 (2012), Maciej Majewski
WUJEK (2008), Maciej Sznabel
IDEA (2007), Marek Serafiński
 

19.00- projekcje konkursowe "Konkurs szkolny" cz. I (90 min.) i cz. II (90 min.)– WSTĘP WOLNY
 

01.04.2014 r. WTOREK


10.00 projekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

TERAZ DZIECI! PRZEGLĄD NAJNOWSZYCH POLSKICH ANIMACJI DLA DZIECI
Zestaw prezentujący to, co aktualnie dzieje się w polskiej animacji dla najmłodszych.
W programie:
Agi Bagi (2013)
Daleko, daleko, gdzieś w wielkim kosmosie istnieje sobie mała planetka. Nazywa się AGI BAGI, bo ma dwie strony – Agi oraz Bagi. W tym uroczym miejscu, po dwóch stronach planetki, mieszkają dwa plemiona – Agingi i Bagingi. Obydwa bardzo dbają o okoliczne rośliny i zwierzątka. Troszczą się o środowisko, każde z plemion na swojej stronie. Zupełnie o tym nie wiedząc, współpracują ze sobą dbając o ekosystem Agi Bagi.
Kacperiada (2012)
Kacper to 7-letni urwis odkrywający świat i testujący wytrzymałość swoich rodziców  Każdy odcinek przynosi nową przygodę. Z początku, Kacper napotyka problem i próbuje zmierzyć się z nim sam. Kiedy nie idzie mu za dobrze, zaangażowani zostają tata lub mama – i to zmierza w linii prostej do katastrofy. Kacper uczy się często jak nie postępować obserwując błędy innych. Działania Kacperka niejednokrotnie inspirowane są przygodami bohaterów jego ukochanego serialu pt. Muchomściciel. Perypetiom szalonej rodziny towarzyszą dziwacznie zachowujące się zwierzęta, którymi zajmuje się mama – psycholog zwierzęcy. Świadkami wydarzeń są dwa gołębie – gruby i chudy – obserwują świat i ludzi ze szczerym zdziwieniem. KACPERIADA jest adaptacją zbioru krótkich historyjek autorstwa Grzegorza Kasdepke.
Pamiętnik Florki (2013)
Długo oczekiwana adaptacja ilustrowanej książki dla dzieci pt. „Florka. Z pamiętnika ryjówki” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Perypetie małej ryjówki, którą wszyscy biorą za myszkę.
Hip-Hip & Hurra III (2013)
„Detektywistyczny” serial Elżbiety Wąsik o perypetiach dwójki niezłomnych detektywów: hipopotama o imieniu HIP-HIP oraz jego asystentki  – łasiczki o imieniu HURRA, doczekał się już niemałego grona młodych fanów. Z pewnością ucieszy ich fakt, że serial wkroczył w III sezon realizacji. I właśnie jeden z najnowszych odcinków zobaczymy na O!PLA 2014!
Przedszkolaki (2013)
W PRZEDSZKOLAKACH nie ma księżniczek, elfów, rycerzy i innych bajkowych postaci. Jest natomiast codzienne odkrywanie otaczającego i fascynującego świata przez grupkę sympatycznych przedszkolaków, dla których każde, nawet najbardziej błahe zdarzenie, warte jest zapamiętania.
Mami Fatale (2012)
„Kulinarny” serial, którego narratorem jest sam Robert Makłowicz. Perypetie Mami Fatale, starszej pani, która wyjechała z miasta, żeby prowadzić spokojny żywot na wsi, oraz dwójki jej zwierzaków: Psiny i Prosięcia. W każdym odcinku z opresji ratuje ich… jakiś przepis kulinarny.
 

17.00 projekcje dla dorosłych


„Animowane Safari” zestaw 6 animacji/ 70 min.

ANIMOWANE SAFARI, CZYLI PIERWSZA DEKADA STUDIA MARKA SERAFIŃSKIEGO – CZĘŚĆ 2

W programie:

DR CHARAKTER PRZEDSTAWIA II (2012), Piotr Dumała
SYCYLIJSKA PCHŁA (2008), Marcin Giżycki
WYSPA GIBONÓW (2010), Małgorzata Bosek
SAFARI (2009), Marek Serafiński
SŁOŃCE W PEŁNI (2012), Adela Kaczmarek
INWENTORIUM ŚLADÓW (2009), reż. Bracia Quay

19.00- projekcje konkursowe "Konkurs wideoklip" (76 min.) – WSTĘP WOLNY

02.04.2014 r. ŚRODA

10.00 projekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Leszek Gałysz Przedstawia: „Odwrócona Góra Albo Film Pod Strasznym Tytułem”
Pełnometrażowa wersja popularnego serialu dla dzieci z początku lat 90-tych. Pojawienie się na szczycie Odwróconej Góry złych rycerzy Marbaków wywołuje strach wśród mieszkańców lasu. Przepowiednia mówi, że Marbaków pokona małe dziecko, dlatego też porywają oni wszystkie dzieci z okolicy i zamykają je w klatkach. Na pomoc uwięzionym dzieciom wyrusza dobry duszek Wił, który potrafi przybrać każdą postać, zmniejszony olbrzym Gig i trzy skrzaty Plonki… Srebrna Kreska na OFAFA w Krakowie za “poszukiwanie atrakcyjnej formuły twórczości dla dzieci” oraz Wyróżnienie Jury Dziecięcego “Marcinek” za scenariusz na FF w Poznaniu.

17.00 projekcje dla dorosłych


„Animowany Nokaut” zestaw 8 animacji Leszka Komorowskiego/ 58 min.

ANIMOWANY NOKAUT, CZYLI PRZEGLĄD FILMÓW LESZKA KOMOROWSKIEGO
LESZEK KOMOROWSKI, znakomity animator, przez lata związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie, twórca filmów animowanych zarówno dla dzieci (“Mano”, “Za siedmioma duchami”, “Fortele Jonatana Koota”), jak i dla dorosłych, nagradzanych na festiwalach w kraju i zagranicą. W animacjach autorskich dla dorosłych zasłynął szczególnie znakomitymi parodiami amerykańskich gatunków filmowych (film gangsterski, western).

W programie:

NOKAUT (1972)
TE OKRUTNE ZABIJAKI. PONURY DRAMAT W TRZECH ODSŁONACH (1974)
MASZ SZCZĘŚCIE – JO. BARDZO PONURY DRAMAT W TRZECH ODSŁONACH (1975)
NA KAŻDE WEZWANIE (1976)
CZY PAN JEST PRAWDZIWY? (1978)
OCENA (1979)
ABY DO GWIZDKA (1986)
ROZWIĄZANIE (1987)


19.00- projekcje konkursowe "Konkurs off&workshop" i "Animowane Fraszki" (93 min) – WSTĘP WOLNY

03.04.2014 r. CZWARTEK


10.00 projekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych
„Tajemnica Szyfru Marabuta” reż. Maciej Wojtyszko
Czasem zabawne, a czasem na prawdę niebezpieczne przygody dwóch detektywów – Kajetana Chrumpsa i Kota Makawitego, którzy są prześladowani przez groźnego przestępcę – kameleona Super. Ich sensacyjnym perypetiom towarzyszą wyjątkowo oryginalni przyjaciele: znana skądinąd Bromba, reżyser Gluś, poeta Fikander, i jego muza, Malwinka, a także bibliotekarz Puciek, stary wróbel, Psztymucel Nulek oraz wiele innych osób, mniej lub bardziej podejrzanych… Znakomita pełnometrażowa wersja jednego z największych serialowych przebojów l.70-tych. Nagroda Jury Dziecięcego “Marcin” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza “Ale Kino!” w Poznaniu.

17.00 projekcje dla dorosłych

„Animowana Drzazga” zestaw 4 animacji/55 min.

ANIMOWANA DRZAZGA, CZYLI 25-LECIE STUDIA FILMOWEGO ANIMA-POL

W programie znalazły się krótkometrażowe filmy animowane dla widzów dorosłych, zrealizowane w studiu ANIMA-POL: nagrodzona na MFF Nowe Horyzonty DRZAZGA (2008) Wojciecha Wawszczyka
realizowany przez 6 lat NOKTURN ZIMOWY (2011) Joanny Wierzbickiej
„demoniczny” ROMANS DŻENTELMENA (2000) Tomasza Kozaka
DOBRANOCKA (1997) - oniryczne, niepokojące i niejednoznaczne dzieło trzech wybitnych artystów: Daniela Szczechury (reżyseria, scenariusz, animacja), Stasysa Eidrigeviciusa (projekty plastyczne, dekoracje) i Jerzego Satanowskiego (muzyka).

19.00- projekcje konkursowe "Konkurs studyjny" (89 min.)– WSTĘP WOLNY

 

LAUREACI O!PLA 2013

Oficjalna strona festiwalu: www.polskaanimacja.pl

Organizatorami Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w Mrągowie są: niezależny promotor nie tylko polskiej animacji - Animation Across Borders oraz Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

Patronami Medialnymi O!PLA 2014 są: KLATKAPOKLATCE.PL / MAGAZYN FILMOWY SFP / MAŁEKINO.PL / MIESIĘCZNIK KINO / O.PL POLSKI PORTAL KULTURY / QLTURKA.PL / TVP KULTURA / WYWROTA.PL.