Koncert Lory Szafran Trio

Data dodania: 2016.04.05 11:08

W sobotę 7 maja 2016 r. o godzinie 19.00 w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie odbędzie się koncert Lory Szafran Trio w programie „Droga do Ciebie”. Koncert dedykowany pamięci Pana Władysława Wileńskiego.

Koncert, który już niebawem to spotkanie z wielką wzajemną wrażliwością… Jedyna możliwość usłyszenia klasy, z jaką Lora Szafran, spotyka się z piosenkami z Kabaretu Starszych Panów. Obok znakomitej wokalistki wystąpi trio wyśmienitych muzyków jazzowych:

Bogdan Hołownia – fortepian, Dariusz Szymańczak – bas, Sebastian Frankiewicz – perkusja.


Bilety: 30 zł
Informacja i sprzedaż biletów - recepcja Centrum Kultury i Turystyki w godz. 14.00 - 21.00, tel. 89 743 34 66,  89 743 34 73.

LORA SZAFRAN
W 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: „Lonesome Dancer” (uznana za jazzową płytę roku 1989) i „You’ve Changed” (1993). W wokalistyce Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale: Sopot 90 - Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz - Austria 90, Cesme - Turcja 91. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: „W górę głowa” (1991), „Tylko Chopin” (1994).

W 2003 roku ukazał się album Śpiewnik Nahornego, w którym można odnaleźć jedne z popularniejszych kompozycji Włodzimierza Nahornego, z którym płyta została nagrana. W 2005 wraz z Patrycją Gola i Beatą Bednarz założyła trio wokalne – Big Stars, z którym zdobyła trzecią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta „Droga do ciebie” - zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski-Przybora. Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia.

W styczniu 2012 ukazał się projekt „Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego barda w polskich przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego a także Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Materiał ten, zaaranżowany przez Miłosza Wośko, jest bardzo osobistym spojrzeniem Lory na twórczość Leonarda Cohena. W październiku 2013 roku projekt otrzymał miano „Złotej płyty.”

Najnowsza propozycja Lory to wydany w październiku 2013 roku album „Nad ranem”, składający się z 13-tu premierowych utworów. W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie a jednocześnie bardzo spójnej. Znajdziemy tu kompozycje gigantów polskiej muzyki jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak oraz nowych talentów: Miłosza Wośko, który odpowiada za aranżacje obu ostatnich płyt Lory oraz Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopower). Autorami tekstów są Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem) i Piotr Brymas.


Pan  Władysław Wiliński był znanym i cenionym przedsiębiorcą oraz rzetelnym i lubianym pracodawcą, a  wykonywane przez niego wyroby metalowe nosiły cechy nie tylko użytkowe ale również artystyczne. Pan Władysław Wiliński był osobą mocno związaną z mrągowską kulturą. Na jego pomoc oraz sponsoring mógł liczyć każdy lokalny twórca i organizator imprez kulturalnych i artystycznych. Miłośnik jazzu i wieloletni członek Towarzystwa Jazzowego. Dzięki Jego zaangażowaniu organizacyjnemu i finansowemu w Mrągowie udało się zorganizować koncerty wybitnych artystów. Połączeniem pasji i pracy Pana Władysława Wilińskiego była utworzona przez niego Galeria ,,Wiliński”, która funkcjonuje do dziś. Za upowszechnianie kultury, mecenat, aktywność społeczną i promocję dziedzictwa regionalnego został uhonorowany przez samorząd miasta najważniejszym wyróżnieniem – Statuetką Mrongowiusza. Tragiczna śmierć Pana Władysława Wilińskiego była wielką stratą dla naszej mrągowskiej społeczności i Miasta.

facebook
pinterest