Zapraszamy na koncert zespołu NORTH WIND, który odbędzie się 3 czerwca 2017 r. (sobota) o godz. 19.00 w ramach Regat Klasy Omega i ŻGP - deptak przy amfiteatrze nad j. Czos w Mrągowie /przy Cafe Estrada/.

Zespół North Wind istnieje na scenie szantowej od 2006 roku, ale tworzący ją muzycy debiutantami już wtedy nie byli. Wręcz przeciwnie - można ich bez przesady nazwać weteranami. Każdy z nich (choć zapewne w proporcjach stosownych do wieku...) ma na swoim koncie bogaty dorobek muzykowania na scenie, w różnych składach i stylach.

Skoro - mimo to - całej czwórce chciało się tworzyć kolejną oryginalną grupę i pracować nad zupełnie nowym repertuarem, to i ta muzyka musi być świeża i ci ludzi muszą być przekonani, że mają coś nowego do przekazania szantowej publice.

Niezwykły - jak na scenę muzyki żeglarskiej - był również sposób w jaki niegdyś postanowili pokazać się słuchaczom. Najpierw - nie zdradzając że już są i ćwiczą - weszli do studia. Dzięki temu, gdy przedstawiali "środowisku" nową nazwę - mogli wręczać równocześnie ekskluzywnie wydaną płytkę demo, która zapowiadała powstający album z numerem "1" (wydany w styczniu 2007 r.).

Dopiero potem przyszły koncerty. Nieliczne, zapowiadane kanałami niemal prywatnymi, gromadzące najbardziej wymagającą i wyrobioną część wielbicieli "szant". Koncerty zespołu "North Wind" są zaskoczeniem dla tych, którzy "szanty" kojarzą jedynie z „gęstym” gwarem żeglarskich tawern lub z roztańczonymi tłumami młodych fanów na wielkich festiwalach. To mocna dawka różnorodnej żeglarskiej muzyki z czasów dawnych żaglowców, traktowanej z pietyzmem i szacunkiem dla źródeł. Są tu twarde, chrapliwe szanty, ale też i niezwykłe, wzruszające ballady z wykorzystaniem instrumentów rzadko widzianych na żeglarskich scenach – jak klarnet, bombarda, bodhran, różne mutacje akordeonu czy grająca w otwartych strojach gitara. Jest muzyka anglosaska, ale również bardzo duża porcja muzyki bretońskiej, od dawna nie przypominanej przez znane dziś zespoły szantowe.

Ta muzyka zmusza do słuchania. Zaskakuje skokami dynamiki, gwałtownymi jak uderzenie nagłego szkwału zmianami nastroju, pojawianiem się tych niezwykłych instrumentów i niespotykanych harmonii.