Archiwum wiadomości

03.02.2012
Temp.: od -18°C do -20°C
W lutym śniegi i lód stały Czynią w lato upał trwały. Gdy zaś burza, deszcz panują, Dobry plon nam obiecują.

Prędkość wiatru:
0-1 m/sek

Prognoza dla miast:
Mrągowo
Mikołajki

Mapa serwisu



Atrakcje w okolicy Ziemi Mrągowskiej - Bunkier w Martianach

Okolice

Na wzniesieniu po lewej stronie drogi we wsi Martiany za nowo wybudowanym białym domem widać schron bojowy. Jest to jedyny w całości zachowany schron, który do lat sześćdziesiątych był obudowany stodołą drewnianą, która go maskowała. Na wystających betonowych słupach na dachu schronu była oparta więźba dachowa.

Wewnątrz zachowały się wszystkie oryginalne niemieckie napisy dotyczące obsługi i bezpieczeństwa pobytu w schronie. Pozostałości po podwieszanych łóżkach dla obsługi, otwory strzelnicze karabinów maszynowych. Zbudowany był w 1939r, nr 72, typ "B". 

Do schronu można dojść bramą prowadzącą do prywatnej posiadłości przez podwórze (obecnie pokoje gościnne - tel. 505 141 171). Właściciel posesji udostępnia przejście, wjazd na podwórze i oświetlił wnętrze schronu.

Prostopadle do drogi, z lewej strony znajdują się cztery i z prawej dwa, zniszczone schrony bojowe z tego samego okresu rozbudowy Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Stanowiły one również zabezpieczenie kwatery Hitlera od wschodu.

Prześlij znajomemu

Sugeruj poprawkę

Pobierz w formacie PDF

Wersja do wydruku

Kalendarz imprez
 ‹‹  luty 2012  ››
Po Wt Śr Cz Pi So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29        


Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska"
Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
tel. 89 741 80 39, tel. 89 743 34 67
e-mail: , ,

Copyright © LOT "Ziemia Mrągowska"