SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu 

 

ARTYKUŁ 

⇒ Informacje ogólne

Kościół (o unikatowym drewnianym wnętrzu) pochodzi z XVIII wieku. Odbudowany został po I wojnie światowej. Stoi on na miejscu dawnego zamku krzyżackiego Egirsbergk.

⇒ Położenie

Okartowo leży w powiecie piskim w gminie Orzysz, nad brzegiem jeziora Śniardwy i jeziora Tyrkło, przy drodze krajowej nr 16, 6 km na zachód od Orzysza.

⇒ Informacje szczegółowe

Wewnątrz ściany kościoła pokryte są polichromią o motywach roślinno-geometrycznych i symbolicznych, umieszczonych w prostokątnych płycinach, pomiędzy którymi znajdują się cytaty języku niemieckim z Biblii. Polichromie mają wyjątkową wartość artystyczną, bo prawdopodobnie nie spotykaną w innych świątyniach na Mazurach. Autor tych polichromii jest nieznany, prawdopodobnie był to mazurski ludowy malarz ścienny.

Nad barokowym ołtarzem znajduje się symbol Chrystusa otoczony dwunastoma znakami zodiaku. Nad ołtarzem strop niższy zakończony jest napisem z Biblii w języku niemieckim „Twoje Słowo Panie jest dla moich stóp pochodnią i światłem na mojej drodze”. Jest to jakby pierwsza część stropu, która daje początek następnej idącej w kierunku kruchty. Ta część jest nieco wyżej położona i również przez jej środek przebiega napisany fragment Biblii „Mój dom będzie nazywany domem modlitwy dla wszystkich narodów”. Część znajdująca się nad organami ma taką samą wysokość co strop nad ołtarzem, czyli jest niższa od części środkowej i również widnieje na niej napis fragmentu tekstu z Biblii „Wszystko co żyje chwali Pana”. Część dolna skupienia nad ołtarzem pokryta jest polichromią w prostokątnych płycinach, im wyżej symbolu Chrystusa prostokątne płyciny wydłużają się i każdy z górnych boków dzieli się na pół i zapada w głąb prostokąta pod kątem ostrym tworząc pięciobok sprawiający wrażenie lekkości i wydłużenia łuku skupienia. Część środkowa skupienia zawiera polichromie o motywach roślinnych, zwierzęcych i regionalnych. Są na nich ryby, ptaki, mazurskie łodzie i wiatraki. Część nad organami pokryta jest polichromią roślinną. Stropy naw bocznych są niżej i zaczynają się na wysokości podstawy stopu kolebkowego. Zbudowane są również z desek pokrytych polichromią roślinną. Na chórze, na deskach stropowych, w jednej z drewnianych płycin znajduje się wizerunek konia z podpisem w języku niemieckim: „Ja koń – Jakub większą część kamieni na budowę tego kościoła przybliżyłem”.

Przekaz ludowy głosi, że gdy kościół remontowano czynem społecznym wszystkich mieszkańców, tylko kowal nie uczestniczył w tej budowie, lecz w zamian za siebie dał konia Jakuba, który na niego ciężko pracował wożąc kamienie i drzewo. Gdy kościół został ukończony, odbyła się pierwsza msza dla wszystkich ciężko pracujących przy budowie kościoła ludzi. Na tę mszę przyprowadzono również konia jako tego, który bardzo ciężko pracował. Koń stał bardzo grzecznie na dywanie w kruchcie, natomiast wszyscy uczestnicy mszy ciągle się na niego oglądali tworząc lekki szum. Pastor na zakończenie mszy obwieścił wszystkim zgromadzonym, że najlepszym uczestnikiem mszy był Jakub, który w tym uroczystym dniu był nadwyraz spokojny.

Wzdłuż naw bocznych w latach osiemdziesiątych XX wieku malarz ścienny J. Sokołowski namalował Drogę Krzyżową. Na emparach w okolicy organów znajdują się dwie tablice z nazwiskami ludzi z Okartowa i okolic, którzy zginęli w latach 1914-1918.

⇒ Historia

Kościół (o unikatowym drewnianym wnętrzu) pochodzi z XVIII wieku. Odbudowany został po I wojnie światowej. W murze otaczającym kościół tablica upamiętniająca odbudowę ze zniszczeń z I wojny światowej. Kościół otoczony jest cmentarzem i murem z kamieni polnych. Na kamieniu w murze wykuty jest napis w języku niemieckim: "Z okazji odbudowy po znieszczeniach wojennych mur ten wznieśli wspólnymi siłami mieszkańcy Okartowa w 1920 roku".

⇒ Galeria 

⇒ Cennik

Dobrowolna ofiara.

⇒ Kontakt

Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP
Okartowo 9
12-250 Orzysz
tel. +48 501 841 570
www.okartowo.diecezja.elk.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Jezioro Śniardwy

Mazurski Park Krajobrazowy

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo