SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ JEZIORO DEJGUNY

⇒ Informacje ogólne

Jezioro Dejguny - tajemnicze jezioro, o którym krążą legendy związane z Galindami i... nazistami.

⇒ Położenie

Jezioro leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Węgorapy, w powiecie giżyckim w gminie Giżycko.

Jezioro podzielone zostało przez nasyp linii kolejowej (na odcinku z Kętrzyna do Giżycka uruchominej w 1868). W wyniku takiego podziału powstały jeziora: Dejguny o powierzchni 7,7 km² i Dejgunek o powierzchni 0,43 km². Nad jeziorem Dejguny położone są miejscowości: Sterławki, Dejguny, Grzybowo, Kronowo.

Lokalna nazwa jeziora - jezioro Szkolne powstała z faktu, że jezioro to przeznaczone było na zajęcia praktyczne dla uczniów Szkoły Rybackiej w Giżycku.

⇒ Informacje szczegółowe

Jezioro posiada kilka półwyspów, w tym Lisi Ogon znajdujący się między Grzybowem, a Kronowem. 

⇒ Historia

nasady Lisiego Ogona znajdują się bunkry z czasów I wojny światowej. W latach 1941-1944 w bunkrach tych znajdowała się przypuszczalnie centrala łączności obsługująca Wilczy Szaniec. W tym okresie jezioro stało się terenem wojskowym. Na wyspie był budynek (zniszczony w 1945), coś w rodzaju rybaczówki użytkowany przez nazistowskich bonzów. Według miejscowych opowieści w jeziorze zatopiony jest wojskowy sprzęt niemiecki, a także Armii Czerwonej.

Na środku jeziora, ponad 5 metrów nad poziom wody, wypiętrza się samotna, porośnięta starymi dębami wyspa. Legenda głosi, że była ona siedzibą staropruskiego kapłana, do którego po wróżbę i radę przypływali czółnami zamieszkujący okolicę Galindowie. Legenda wydaje się prawdziwa, gdyż na dnie jeziora rybacy znaleźli naczynia oraz monety rzymskie z okresy dynastii Antoninów, które mogł być darem od Galindów dla kapłana.

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Bunkier w Martianach

Wieża Ciśnień w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo