SPIS TREŚCI 

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ PIRAMIDA W RAPIE

 Informacje ogólne

W Rapie znajduje się grobowiec rodziny Farenheidów. Ma on nietypowy kształt - piramidy.

⇒ Położenie

Rapa znajduje się 9 km za Baniami Mazurskimi w kierunku granicy. Jest to powiat gołdapski.

⇒ Informacje szczegółowe

Dziś po pałacu, zabudowaniach gospodarczych i parku pozostały tylko ślady fundamentów, a wspaniałe dzieła sztuki zaginęły bez śladu.

Farenheidowie byli wykształceni, dużo podróżowali po świecie (Egipt, Grecja, Włochy, Francja) i kochali sztukę. Szczególnie zafascynowani byli Egiptem, piramidami i ich magicznym oddziaływaniem. Baron Friedrich von Fahrenheid był zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki i mecenasem artystów. Ukończył uniwersytet w Królewcu, gdzie słuchał wykładów samego Immanuela Kanta. Podczas podróży po Europie odbywanej na początku XIX wieku zetknął się w Paryżu z modną wówczas, po wyprawie egipskiej Napoleona, egiptologią.

W 1811 r. w pobliżu Rapy (rodzinnego dworu barona), 5 km od pałacu w Bejnunach, na torfowisku, stanął grobowiec rodziny Farenheidów w kształcie piramidy. Droga ze dworu w Rapie do piramidy biegła specjalnie usypaną na bagnistym terenie groblą. Podobno wzdłuż niej, na całej długości, ustawione były rzeźby. Budowali ją kamieniarze z Królewca wg. projektu duńskiego rzeźbiarza Bartela Thorwaldsena. Nie jest to jednak pewne, gdyż specjaliści z kopenhaskiego Muzeum Thorvaldsena potwierdzili, że nie on jest projektantem piramidy. W tym samym roku, w którym wybudowano piramidę (1811), pochowano w niej zmarłą na szkarlatynę 3-letnią Ninette, a w następnych latach innych członków rodu. Na przestrzeni lat w grobowcu pochowano siedmiu członków rodziny, w tym w 1849 roku samego pomysłodawcę budowli. Ciała zmarłych łącznie z warstwą skóry zachowały się. Nastąpiło zjawisko mumifikacji zwłok, mimo, że grobowiec stoi na terenie podmokłym, a piramida nie odpowiada w pełni warunkom piramid egipskich.

Podczas I wojny światowej piramidę zdewastowali rosyjscy żołnierze. Radzieccy żołnierze w czasach II wojny światowej również poszukiwali w niej kosztowności. Ludzie z czasem całkowicie zbeszcześcili grobowiec - trumny są pootwierane, a zwłoki pozbawione głów. W latach 90-tych XX wieku konserwator zabytków Maciej Ambrosiewicz opisywał piramidę tak: "Do wnętrza można się było dostać przez okno. Trumny stały otwarte. Na posadzce poniewierały się oderwane głowy. Z czasem głowy Farenheidów zniknęły, podobnie jak część trumiennych wiek. Słyszałem od miejscowych, że "jacyś" wrzucali oderwane głowy do ogniska. Chcieli wytopić złote zęby. A wieka trumien? Dzieci ścigały się w nich na rzece..."

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku przypomniano sobie o nietypowej dla okolic budowli. Została wpisana na listę zabytków. Wnętrze uporządkowano, ustawiając trumny i układając w nich ciała, a otwarte wejście zostało zamurowane. W okna wstawiono kraty i podmurowano ściany. Od szosy zrobiono wzdłuż grobli przecinkę ułatwiającą dostęp.

 

Typowa piramida egipska Piramida w Rapie

- zbudowana na planie kwadratu

- ukierunkowana na cztery strony świata

- kąt nachylenia ścian wynosi 51° 52’’

- powierzchnia ściany bocznej (trójkąta) równa się powierzchni kwadratu o boku równym wysokości ściany bocznej

- właściwe rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i ułożenie zwłok

- wysokość 15,9 m

- podstawa kwadratu o bokach 10,4 x 10,4 m

- kąt nachylenia ścian bocznych 68-70°

- sklepienie wewnętrzne 51° 52’’ (jak piramida Cheopsa)

- podmurówka z kamienia polnego, co niweluje negatywne promieniowanie cieków wodnych pod piramidą

- 3 otwory wentylacyjne

- zwłoki w piramidzie ułożone były na płaskim podłożu

 

Nasuwa się pytanie o miejsce, jakie wybrano do zbudowania piramidy. Czemu nie stanęła ona bliżej pałacu, tylko na torfowisku 5 km od Bejnun? Znany badacz geomancji - Leszek Matela przeprowadził badania radiestezyjne, które wykazały, że piramida stoi w punkcie mocy (miejsca o natężeniu 18 tys. jednostek uznawane są za miejsca mocy) - w punkcie koncentracji energii ziemi i kosmosu. Tu też krzyżują się 3 linie promieniowania geomantycznego łączące miejsca mocy:

1. jedna linia prowadzi przez Istambuł do piramid w Gizeh

2. druga łączy piramidę z Królewcem i Findhorn w północnej Szkocji (znane miejsce mocy)

3. ostatnia linia biegnie z Kowna i dalej przez Wilczy Szaniec do miejsca mocy w Karlsruhe

Promieniowanie wewnątrz piramidy wynosi ok. 23.000 jednostek BSM (Skala Bovisa  - skala pomiaru natężenia promieniowań oparta na założeniu, że ogólna wartość promieniowania ciała dorosłego zdrowego człowieka wynosi 6.500 jednostek. Wartości poniżej tej wielkości są dla ludzi szkodliwe a powyżej korzystne. Skala Bovisa mieści się w zakresie od 0 do 10.000 jednostek). Komary i muchy omijają wnętrze piramidy i rzadko można zobaczyć te owady w najbliższym otoczeniu piramidy.

⇒ Historia

Rapa i okoliczne ziemie do 1945 r. były w posiadaniu jednego z bogatszych rodów pruskich -  Farenheid. Ich siedzibą były  Bejnuny    (obecnie na terenie Rosji - Obwód Kaliningradzki). Pałac był prawdziwym majstersztykiem architektonicznym, ponadto znajdowało się w nim wiele dzieł sztuki, np. szkice Tycjana, Leonarda da Vinci, Rafaela i Rubensa, kolekcja monet i prawdopodobnie tajemniczy papirus ze świątyni Atone ("Przeklętej"). W pałacu znajdowały się sale: antyczna, czerwona, zielona, zimowa oraz bardzo duża biblioteka.

W przypałacowym parku założonym w stylu angielskim stało wiele rzeźb - dzieł sztuki, budowli nawiązujących do gotyku i grobowiec Fryderyka von Farenheida - fundatora kompleksu pałacowego. W 1803 r. Fryderyk von Farenheid założył w Bejnunach stadninę koni arabskich, jako jedną z pierwszych w Prusach Wschodnich.

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Osada Biegnący Wilk

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo