SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ WYSPA UPAŁTY

⇒ Informacje ogólne

Wyspa Upałty do 1945 roku była własnością hrabiów Lehndorffów - właścicieli Sztynortu. Na wyspie po latach świetności pozostał stary ponad 200-letni drzewostan (dęby, buki, klony, topole), który kiedyś stanowił park otaczający rezydencję.

Wyspa jest rezerwatem przyrody, informują o tym tablice umieszczone na jej brzegach.  Dopływanie, cumowanie jachtów i wchodzenie na wyspę jest zabronione.

⇒ Położenie

Jest to największa wyspa (77 ha) w zespole jezior Mamry.

⇒ Informacje szczegółowe

Wyspa jest rezerwatem przyrody, informują o tym tablice umieszczone na jej brzegach.  Dopływanie, cumowanie jachtów i wchodzenie na wyspę jest zabronione. 

Na wyspie występują stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, w tym orła bielika. Można spotkać także zdziczałe drzewa owocowe, krzewy agrestu i porzeczki. Zachowały się resztki grobu Quednaua, dwa krzyże z dawnego cmentarza oraz fundamenty i cegły po dawnych zabudowaniach.

W 1991 r. z głazów polnych ustawiono symboliczny grób żeglarza

Ciekawostka - Wyspa Piramidowa w okolicy Upałt

Na południe od Upałt w odległości 1500 kroków (po lodzie) na małej wysepce (Wyspa Piramidowa, Mała Kępa) hrabia Ernest von Lehndorff pobudował w 1793 dla upamiętnienia hrabiego Henckla von Donnersmarcka  piramidę wysokości 13 metrów. Po latach piramida została rozmyta przez fale jeziora.

⇒ Historia

W 1842 r. na wyspie powstała restauracja, pensjonat, a na północnym jej brzegu pomost dla statków. Statki kursowały regularnie na trasie Węgorzewo-Upałty-Sztynort-Giżycko.  W okresie międzywojennym wizyta na wyspie Upałty była obowiązkowym punktem zwiedzania Mazur. W latach 20-stych XIX wieku, południową część wyspy objęto ochroną tworząc "Ptasi Park". W maju 1931 r. przed wejściem do rezerwatu pochowano nauczyciela-badacza ornitologa - Augusta Quednaua.

W latach 1941-1944 na wyspie stacjonował pododdział ochrony kwatery w Mamerkach. W tym czasie wyspa połączona była z lądem mostem drewnianym (Most spalony został w 1945). Od mostu był dojazd do drogi między Pniewem, a Mamerkami. Na wyspie znajdują się pozostałości betonowych umocnień z tego okresu, po innych budowlach pozostały tylko fundamenty.

⇒ Galeria 

Wyspa Upałty w 1927 roku

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Wielkie Jeziora Mazurskie

Mamerki

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo