10:00 – 13:00 Mrągowo
-Zwiedzanie zabytkowego centrum Mrągowa: Ratusz - Muzeum Warmii i Mazur, spacer promenadą nad jeziorem Czos, plac Unii Europejskiej z kamienną galerią rzeźb

- wejście na wieżę w Parku Sikorskiego
- Góra Czterech Wiatrów (punkt widokowy)

13:30 – 18:00 Mikołajki - 25 km

- Spacer centrum miasta, Kościół ewangelicki i Muzeum Reformacji,
- Rejs statkiem po jeziorze Śniardwy

18:30 - Mrągowo - 25 km


Trasa wycieczki rozpoczyna się w
Mrągowie – polskiej stolicy country. Mrągowo to znane miasto festiwali. Najsławniejszy jest oczywiście Międzynarodowy Piknik Muzyki Country, Mazurska Noc Kabaretowa i Festiwal Kultury Kresowej.

W
centrum zachwycają kamieniczki z przełomów wieków XIX/XX. Ciekawym miejscem jest oddział
Muzeum Warmii i Mazur mieszczący się w zabytkowym Ratuszu z 1825 r. Jest to jeden z najstarszych budynków w Mrągowie. Pod koniec lat 50-tych XIX wieku przebudowywano młyn w Młynowie nad rzeką Dajną łączącą j. Czos z j. Czarnym. Prace spowodowały obniżenie się poziomu wody w jez. Czos, a tym samym wód gruntowych w mieście. Spowodowało to pękanie ścian Ratusza. Musiano przedsięwziąć kroki zaradcze, które widać do dzisiaj. Ratowano budynek przed ruiną zakładając klamry. Z wieżyczki ratuszowej codziennie o 12.00 oraz 18.00 rozlega się hymn Mrągowa.

W
arto zajrzeć również do mrągowskiego Muzeum, gdzie można zobaczyć ciekawe zbiory muzealne z terenu Mrągowa i okolic. Muzeum działa od 1969 roku i jako nieliczna placówka w regionie Warmii i Mazur posiada własne zbiory artystyczno–historyczne, etnograficzne i numizmatyczne. Stałe ekspozycje: „Okolice Mrągowa w pradziejach” oraz „ Z dziejów Mrągowa i okolic” prezentują zabytki dotyczące dziejów miasta. Odwiedzający mają możliwość zobaczenia eksponatów z epoki neolitu, brązu i żelaza, poza tym stare mapy z różnych okresów historycznych, dokumenty, zdjęcia, przedmioty związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub osobami, które odegrały znaczącą rolę dla miasta lub regionu, jak też pamiątki z pierwszych lat powojennych, kiedy to kształtowały się fundamenty dzisiejszego miasta Mrągowa.

Po wyjściu z Muzeum udajemy się na spacer po zabytkowym centrum Mrągowa. Skwer Jana Pawła II to wspaniałe miejsce spacerów i spotkań. Pomnik papieża postawiono w 1999 r. Naprzeciwko Ratusza stoją zabytki przyrody - unikatowe dęby piramidalne. Stojąc twarzą w kierunku j. Czos po lewej w oddali widzimy masywną wieżę kościoła ewangelickiego. Przy skwerze można podziwiać kamienicę z cebulastą wieżyczką, w której przed II wojną światową mieszkał rabin. Obok ratusza znajduje się Strażnica Bośniacka. W 1790 r. była tu wartownia 9. Pułku Bośniaków, stąd nazwa. Obecny Plac Kajki to dawny Wielki Rynek, wybrukowany w 1856 r. Apteka „Pod Orłem” to jeden z najstarszych budynków miasta i najstarsza apteka – funkcjonuje od 1819 r.

W centrum miasta zachwyca urocze jeziorko Magistrackie. Ścieżka spacerowa istniała tu już przed II wojną światową i od tego czasu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Mrągowa. Teren parku wokół jeziorka ozdabiają rzeźby ptaków. Zostały postawione w lipcu 2009 roku. Projekt „Mrągowo – wyrzeźbione miasto” ma na celu wzmocnienie wizerunku miasta jako miejsca ciekawych przedsięwzięć artystycznych, przyjaznego twórcom i niekonwencjonalnym inicjatywom. Rzeźby ptaków nawiązują do mazurskiej przyrody.


Polecamy wizytę na Wieży Mrągowo.
Po zwiedzeniu miasta udajemy się do kolejnej atrakcji. Jadąc w kierunku Mikołajek, tuż za Mrągowem, udajemy się
na Górę Czterech Wiatrów. Ośrodek sportowy oferuje mnóstwo atrakcji zarówno latem i zimą. Można wypożyczyć sprzęt narciarski i snowboardowy, nauczyć się jazdy na nartach – do dyspozycji jest 5 tras zjazdowych oraz 3 wyciągi. Zimą znajduje się tu również tor saneczkowy i lodowisko. Latem można wypożyczyć rowery górskie, miejskie oraz sprzęt wodny, a także wykąpać się na małej plaży. Góra Czterech Wiatrów jest doskonałym miejscem widokowym, skąd rozciąga się widok na panoramę Mrągowa.
Z ośrodka Góra Czterech Wiatrów udajemy się samochodem do stolicy polskiego żeglarstwa – Mikołajek (24 km).

Zwiedzanie
Mikołajek rozpoczynamy od spaceru po zabytkowym rynku – obecny Plac Wolności. Zobaczycie tam fontannę z Królem Sielaw, a także zabytkowe kamienice w różnych stylach: w tym Ratusz z 1888 r., obecnie znajduje się tu hotel Mazur. Rynek ten w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Warto wybrać się na spacer portem wzdłuż jeziora Mikołajskiego.

Najważniejszym zabytkiem Mikołajek jest niewątpliwie kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową i przyległym XIX w. budynkiem, w którym znajduje się Muzeum Reformacji. Muzeum powstało w 1973 r. i jest jednym z dwóch takich obiektów w Polsce. Zgromadzone tu starodruki przypominają o wierze dawnych Mazurów. Wśród zbiorów jest Biblia Polska wydana w Magdeburgu w 1726 r.

Warto wejść na wieżę widokową kościoła p.w. Św. Mikołaja, skąd rozciąga się wspaniały widok na Mikołajki i okolicę oraz jeziora: Śniardwy, Mikołajskie i Łuknajno.

Przed wami jeszcze jedna atrakcja, jaką jest rejs spacerowy statkiem po największym polskim jeziorze - Śniardwy. Rejs trwa 1,5 godzinny. Z pokładu statku podziwiamy niepowtarzalne uroki i bezkres jeziora Śniardwy.