Festiwalowe Miasto - Mrągowo

Mrągowo to mazurskie miasteczko znane jest dobrze w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają organizowane w nim - z udziałem telewizji - imprezy festiwalowe. Na przestrzeni lipca i sierpnia z pięknie położonego nad jeziorem Czos amfiteatru rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Kabareton, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej to najważniejsze wydarzenia kulturalne nie tylko regionu Warmii i Mazur.

Mrągowo, dawny Sensburg, było małym biednym miasteczkiem. Szybki rozwój nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku. Wtedy to zbudowano linię kolejową oraz duże koszary wojskowe. Aż do końca lat 70-tych XX wieku Mrągowo nie było znane jako miejscowość turystyczna. Na początku lat 80-tych zbudowano amfiteatr nad jeziorem Czos.

Pierwszym i najbardziej znanym mrągowskim festiwalem jest Piknik Country. Na to muzyczne countrowe święto przyjeżdżają tysiące fanów, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. Westernowe stroje, motocykle, samochody terenowe i osobowe oraz pojazdy konne stanowią wówczas o kolorycie tego mazurskiego miasta. W nawiązaniu do westernowej tradycji miasta funkcjonuje Miasteczko Westernowe Mrongoville. Jest to Park Rozrywki w style Dzikiego Zachodu.

Mazurska Noc Kabaretowa jest organizowana w mrągowskim amfiteatrze od 1999 r. Kabareton Gwiazd gości cieszące się uznaniem polskie kabarety oraz najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej.

Festiwal Kultury Kresowej - to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.

Dwukrotnie, w latach 2009 i 2011,  Warmińsko – Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna przyznała miastu certyfikat „Mrągowo – festiwalowe miasto”. Przyznanie tego wyróżnienia jest ważnym elementem działań promocyjnych podejmowanych przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” oraz Urząd Miasta w Mrągowie. Mrągowo na tle innych miast mazurskich wyróżnia się nie tylko ilością imprez, ale także ich zasięgiem. Mamy imprezy o zasięgu wojewódzkim, krajowym a nawet międzynarodowym. Podejmując działania promocyjne koncentrujemy się na tym, co nas pozytywnie wyróżnia na tle innych.

Więcej o wyróżnieniu "Mrągowo - Festiwalowe Miasto"

W roku 2012 oddany został do użytku nowy amfiteatr, który może pomieścić 5 300 widzów. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych scen w Polsce.

Ponadto w mieście organizowane są inne imprezy cykliczne, m.in. Dni Mrągowa, Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego. 

 

Zachęcamy do skorzystania z Kalendarza imprez znajdującego się z prawej strony naszego portalu www.it.mragowo.pl Po kliknięciu w konkretny dzień, wyświetli się spis imprez z tego dnia. Imprezy dodawane są na bieżąco.

 

Terminy głównych letnich imprez w Mrągowie 2020 *

  

AKCJE-WAKACJE
26 czerwca 2020

GALA STAND UP
27 czerwca 2020

Dni Mrągowa
3-5 lipca 2020

22. Mazurska Noc Kabaretowa
11 lipca 2020

16. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego
12 lipca 2020

5. Mazurski Festiwal Operowy Belcanto
18 lipca 2020

Westernowe Granie na Molo
23 lipca 2020

39. Piknik Country & Folk
24-25 lipca 2020 (koncerty w amfiteatrze nad j. Czos)
24-26 lipca 2020 Piknik Country w mieście

Koncert Korteza
27 lipca 2020

Wielka Zabawa w TV PULS
31 lipca 2020

Koncert Patrycji Runo
2 sierpnia 2020

26. Festiwal Kultury Kresowej
7-9 sierpnia 2020
8 sierpnia - Koncert Galowy w amfiteatrze nad j. Czos

Festiwal Weselnych Przebojów
14-15 sierpnia 2020

Koncert Starego Dobrego Małżeństwa
21 sierpnia 2020

Koncert Ich Troje
21 sierpnia 2020

Mrągowo LOTTO Triathlon Energy 2020
29-30 sierpnia 2020, Mrągowo

 

*Kalendarium imprez może ulec zmianie

 

Kalendarz Mrągowskiego Towarzystwa "CZOS" 2020

Regaty o Puchar Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego
25-26 kwietnia 2020, jezioro Juno w Mrągowie

Drugie w historii ogólnopolskie regaty zrzeszające najlepszych żeglarzy z całej Polski. Mrągowo w tym roku będzie reprezentował zwycięzca cyklu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2019 - Paweł Łazarski wraz załogą

I eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa, Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, jezioro Juno w Mrągowie
9-10 maja 2020

Pierwsze tegoroczne eliminacje Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa oraz Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Regaty otworzą jubileuszowy 25. cykl PPJK.

II eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa, Puchar klasy Cadet, jezioro Czos w Mrągowie
22-23 maja 2020

MTR po raz pierwszy organizuje imprezę ogólnopolską także dla dzieci i młodzieży. W Mrągowie pojawią się najlepsi zawodnicy z Polski i krajów sąsiądujących

III eliminacja ŻGP Mrągowa, jezioro Czos w Mrągowie
4-5 lipca 2020

Tradycyjne regaty żeglarskie w ramach Dni Mrągowa.

IV eliminacja ŻGP Mrągowa, Puchar Laser Masters, jezioro Czos w Mrągowie
1-2 sierpnia 2020

Ostatnie regaty eliminacyjne ŻGP Mrągowa i zarazem rywalizacja dawno niewidzianych w Mrągowie zawodników klasy Laser Masters.

Finał Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa; jezioro Czos
23-24 sierpnia 2020

7 finał cyklu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa rozgrywany na łodziach Mariner 600 w systemie przesiadkowym.

facebook
pinterest