SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu

 

ARTYKUŁ KOŚCIÓŁ KATOLICKI W RYBNIE

⇒ Informacje ogólne

Jest pewne, że już w XV w. istniał w Rybnie kościół. O tym świadczy fakt, ze podczas prac budowlanych przy obecnym kościele znaleziono pod ruinami starego budynku kamień węgielny starszej budowli. O tym świadczy także fakt, że w starej, częściowo zniszczonej kronice kościelnej była wzmianka z roku 1483 o patronie kościoła w Rybnie. Wiadomo, że stary kościół z powodu złego stanu technicznego musiał zostać zamknięty, a msze święte odbywały się w szkole. Zaznaczył go na mapie z 1575 roku Hennenberg, ale proboszcz był tam już w 1475 roku.

⇒ Położenie

Rybno leży w gminie Sorkwity w powiecie mrągowskim.

⇒ Informacje szczegółowe

Budowę nowego kościoła zakończono dopiero w 1855 roku. W tym roku 2 grudnia odbyło się poświęcenie kościoła. Budynek ma wymiary 20 metrów długości i 12 metrów szerokości, jest masywny z nieotynkowanych kamieni polnych. Kościół jest sytuowany. Drzwi wejściowe znajdują się od strony zachodniej. Początkowo nie było wieży. Później zbudowano drewnianą wieżyczkę z dwoma dzwonami, którą można także obecnie podziwiać. Wieńcząca flaga jest z roku 1819. W roku 1875 zakupiono organy, które niestety zostały po II Wojnie Światowej zniszczone.

Po renowacji w roku 1933 wybudowano we wnętrzu skromną emporę. Ambona i ołtarz tworzyły całość. Obecnie są one rozdzielone. Ponad skromnym stołem ofiarnym widzimy obraz Chrystusa. Po obu stronach ołtarza umieszczone są tablice z poległymi „w czasach walk 1813-1815” oraz „poległym parafianom za króla i ojczyznę w latach 1866 oraz 1870/1871”. By uhonorować poległych w czasie I Wojny Światowej postawiono przed kościołem mały obelisk pamiątkowy. Do tej pory stoi przed kościołem, ale obecnie nie ma oryginalnej tablicy pamiątkowej. W tym miejscu widoczna jest krótka historia miejscowości.



Na podstawie:
Zur Geschichte der Kirche Ribben, Dorothee Heitmann, 50. Sensburger Heimatbrief.

Max Toeppen „Historia Mazur”

Więcej o Rybnie w Wikipedii

Poznaj Legendę o zaginionym zamku w Rybnie

⇒ Historia

Wspomnienia Mieczysława Orłowicza z roku 1920

Na południe biegnie z Dąbrówki gościniec do Rybna (12 km), którym w ostatnich dniach sierpnia 1914 r. uciekali Rosjanie po klęsce pod Olsztynkiem przed grożącym ich oskrzydleniem. Mija on kilka zgermanizowanych wsi jak Pierwój, Kamionko, Rozogi i przebiega przesmykiem między jeziorami Pierwej a Stromek. Obydwa są dość duże (1,5 km²), ale dość płytkie (2,5-3 m). Rybno (Ribben) jest to  zniemczona wioska z ok. 350 mieszkańców z kościołem ewangelickim z osobno stojącą  drewnianą dzwonnicą. Kościół parafialny miał tu istnieć jeszcze w dobie katolickiej, a jako zabytek po nim pozostała kamienna chrzcielnica. Kościół zbudowany w roku 1855 bez zabytków, dzwonnica z roku 1819. Obok Rybna Zamkowa Góra, czyli Grodzisko, z którą się łączą rozmaite podania. Jest to stara piłkalnia (grodzisko).


Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, str. 139

⇒ Galeria

fot. Robert Wróbel

⇒ Cennik

Dobrowolna ofiara.

⇒ Kontakt

Parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Bonifacego Biskupa i Męczennika
ul. Kościelna 47
11-731 Rybno
tel. +48 89 742 73 13

⇒ Atrakcje w pobliżu

Rezerwat Piłaki

Szlak kajakowy rzeki Krutyni