Urząd Miasta
ul. Królewiecka 60a
11-700 Mrągowo
Telefon: +48 89 741 90 00
Fax: +48 89 741 28 74

www.mragowo.pl
BIP Urzędu Miejskiego w Mrągowie

Urząd czynny:
poniedziałek: 8.00 - 16.00
wtorek - piątek: 7.30 - 15.30

 


Plan Mrągowa


 

Słowa hymnu Mrągowa napisała Otolia Siemianiec, zaś muzykę skomponował Włodzimierz Korcz. Hymn grany jest codziennie z ratuszowej wieży o 12.00 oraz 18.00.


Mrągowo - 23 tysięczne miasto leży w sercu województwa warmińsko-mazurskiego pomiędzy jeziorami Czos i Juno. Jest stolicą Pojezierza Mrągowskiego, którego krajobraz został ukształtowany w wyniku ostatniego zlodowacenia i urozmaicają go jeziora rynnowe oraz liczne moreny czołowe. Najważniejszymi rzekami okolic Mrągowa - znane przede wszystkim ze swoich walorów krajobrazowych - są Krutynia i Dajna tworzące szlaki kajakowe.

Rozpościerający się nieopodal Mazurski Park Krajobrazowy obejmuje tereny o największych walorach przyrodniczych i krajoznawczych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na terenie tutejszego nadleśnictwa znajdują się rezerwaty leśne "Bukowo" i "Dębowo" z ponad 140-letnimi drzewostanami bukowymi, rezerwat faunistyczny "Piłaki" oraz rezerwat torfowiskowy "Gązwa".

Walory turystyczne

Nieprzeciętne walory przyrodnicze, uroki krajobrazu, rozwój bazy turystycznej i wypoczynkowej Mrągowa są magnesem przyciągającym setki tysięcy turystów. Na zwolenników aktywnych form wypoczynku czekają: spływy kajakowe, wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe, jazda konna oraz czyste plaże jezior. Z miasta wiodą liczne i ciekawe szlaki wędrówek pieszych, rowerowych i wodnych m.in. do Kętrzyna, Sorkwit, Reszla, Świętej Lipki i na szlak Wielkich Jezior Mazurskich.Do najciekawszych zabytków Mrągowa zaliczyć można Kościół Rzymsko-Katolicki p.w. św. Wojciecha z XIX w., Kościół Ewangelicko-Augsburski z XVIII w., Kościół Prawosławny p.w. Przemienienia Pańskiego, ratusz, spichlerz, budynek Wartowni Bośniackiej, wieżę Bismarcka, zespół kamieniczek przy ul. Królewieckiej, Roosevelta i Warszawskiej. Turyści obejrzeć również mogą zbiory mrągowskiego muzeum. Mrągowo posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Hotele, pensjonaty i kwatery prywatne mogą zaoferować turystom ponad 2000 miejsc o zróżnicowanym standardzie. Największym obiektem wypoczynkowym jest Hotel „Mrongovia” z oddanym niedawno do użytku kompleksem rekreacji wodnej Resort & Spa” (uroda, rekreacja, sport – „zdrowie przez wodę”). Również bogata jest oferta gastronomiczna. Liczne restauracje, bary, pizzerie, smażalnie ryb serwują dania zróżnicowane smakowo oraz cenowo. Miasto docenia korzyści płynące z rozwoju turystyki. Z tego też powodu w ostatnich latach zrealizowano w Mrągowie kilka ważnych projektów proekologicznych. Od kilku lat działa w Mrągowie duża oczyszczalnia ścieków, uregulowana jest kwestia składowania odpadów stałych, modernizowana jest sieć burzowa. Wzdłuż jeziora Czos wybudowana została promenada spacerowa. Z myślą o uatrakcyjnieniu, przedłużeniu sezonu turystycznego, rozwoju lokalnych firm i stworzeniu nowych miejsc pracy, władze miasta rozpoczęły działania mające na celu budowę miasteczka westernowego „Mrongoville” oraz zagospodarowanie turystycznego
Góry Czterech Wiatrów – poprzez rozbudowę ośrodka sportów zimowych.


Od lipca 2008 r. turyści klimat dzikiego zachodu mogą poczuć również w Western City Mrongoville! To odwzorowane miasteczko z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX w. Tylko w Mrongoville są najdzielniejsi kowboje, najbardziej niebezpieczni bandyci… najpiękniejsze kobiety!

Tutaj czekają na Państwa: wspaniała zabawa, niezapomniane przeżycia i wiele atrakcji dla wszystkich! W Wiosce Indiańskiej można zapoznać się z zwyczajami kultury indiańskiej, podziwiać wyroby indiańskie, nauczyć się strzelania z łuku i rzutów włócznią do tarczy.  Na Rancho Farmera można nauczyć się jazdy konno, przejechać  się bryczką, wziąć udziuał w konkursach farmerskich! Ponadto warto zajrzeć do biura Sheriffa z aresztem, obejrzeć zabytkową lokomotywę, cmentarz, gdzie spoczywają najgroźniejsi bandyci Dzikiego Zachodu, wstąpić do sklepiku z pamiątkami, gdzie wydrukują Twój list gończy! W Saloonie i Mexico Barze można spróbować kuchni Dzikiego Zachodu i kowbojskich trunków. Gwarantowana jest świetna zabawa i dużo humoru!

Warto dodać, że  Piknik Country i Western City to Turystyczny Produkt 2008 roku. Certyfikat przyznała Polska Organizacja Turystyczna.

 
Miasto festiwali

To stosunkowo nieduże miasto znane jest dobrze w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają organizowane w nim - z udziałem telewizji - imprezy festiwalowe. Na przestrzeni lipca i sierpnia z pięknie położonego nad jeziorem Czos amfiteatru rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Kabareton, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej to najważniejsze wydarzenia kulturalne nie tylko regionu Warmii i Mazur. Najbardziej znanym mrągowskim festiwalem jest Piknik Country. Już od ponad 25 lat w Mrągowie rozbrzmiewa muzyka country. Na to muzyczne countrowe święto przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. Westernowe stroje, motocykle, samochody terenowe i osobowe oraz pojazdy konne stanowią wówczas o kolorycie tego mazurskiego miasta. Piknik Country to doskonała zabawa dla fanów muzyki, turystów i mieszkańców Mrągowa. Festiwal Muzyki Country jest najlepszą i najdalej docierającą wizytówką miasta.

Festiwal Kultury Kresowej - to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.

Mazurska Noc Kabaretowa jest organizowana w mrągowskim amfiteatrze od 1999 r. Kabareton Gwiazd gości cieszące się uznaniem polskie kabarety oraz najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej.

 

 

 

 Zobacz także: "Mrągowo-Festiwalowe miasto" wyróżnione!