Hybryda Kultur Festiwal 2019

W sobotę 13 lipca 2019 r. o godz. 19:30 zapraszamy do amfiteatru w Mrągowie na II Hybryda Kultury Festiwal.

Ubiegłoroczna premiera „Hybryda Kultur Festiwal” pokazała, że jest to projekt wyjątkowy i przełomowy. Misją Festiwalu jest zachęcanie artystów do twórczej interpretacji kultury tradycyjnej oraz ukazywania efektów swoich inspiracji na tle rozbudowanej instrumentalistyki oraz różnorodności współczesnych stylów muzycznych.

Gośćmi II Hybryda Kultur Festiwal są Karolina Cicha z zespołem, Kapela Maliszów oraz Zespół Dzikie Jabłka, zaś festiwal poprowadzi polsko-kanadyjska kompozytorka i wokalistka Ola Turkiewicz.

Natchnienie z muzyki polskich korzeni czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety współcześnie polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny "cepelizacji" kultury ludowej rodem z czasów Polski Ludowej. Stworzone w PRL stylizacje, rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, służyły indoktrynacji społeczeństwa i stały się dla autentycznej kultury wiejskiej swoistym pocałunkiem śmierci. Od kilku lat narasta tendencja odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed tej deformacji. “Hybryda Kultur Festiwal” wyszukuje, promuje i konfrontuje twórców, którzy inspirowani dziedzictwem muzycznym dawnej wsi rozwijają nowe formy i style muzyki współczesnej. O tym, że działania takie wpisują się w definicje muzyki współczesnej świadczą przykłady "gigantów" sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki nowoczesnej. "Hybryda Kultur Festiwal" będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekomercyjnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.

Festiwal dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna ”.

Wstęp wolny.

Więcej na stronie projektu www.hybrydakultur.pl

facebook
pinterest