Mrągowska Skrzynia Czasu 2018

To najnowszy projekt historyczny, którego pomysłodawcą jest Uniwersytet III Wieku w Mrągowie. Podczas wielu rozmów z partnerami m.in. p. Otolią Siemieniec - Burmistrzem Miasta Mrągowa, Mrągowska Centrum Informacji Turystycznej a Muzeum w Mrągowie udało się wyłonić dwa miejsca w których będzie można zasięgnąć informacji i będzie można złożyć Teczkę rodzinną, Teczkę Urzędową i Teczkę Firmową do Skrzyni Czasu, która zostanie złożona w sarkofagu  w wyznaczonym do tego specjalnym miejscu w Mrągowie. Skrzynia Czasu zostanie opieczętowana i zamknięta na okres 50 lat do pierwszego otwarcia. Wtedy osoby lub firmy, które złożyły w niej swoje teczki będą miały wgląd do nich oraz będą mieli prawo dołożenia następnej porcji informacji o sobie dla następnych pokoleń, niestety nie będą mogły z teczki nic zabrać! Następnie Skrzynia Czasu zostanie zamknięta i złożona do sarkofagu na następne 50 lat. W ten sposób chcemy potomnym pozostawić bardzo czytelny ślad naszych czasów, aby mogli zapoznać się z mieszkańcami sprzed lat.

Kto może złożyć teczkę o sobie do Skrzyni Czasu? Każdy mieszkaniec Mrągowa lub Urząd czy Firma działająca na terenie Mrągowa. Dlatego wyznaczone zostały dwa punkty składania teczek w formacie A’4 . Teczki można złożyć w Muzeum w Mrągowie ul. Ratuszowa 5 w Mrągowie oraz w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej, ul. Warszawska 26, w CKiT w Mrągowie.

Mrągowska Skrzynia Czasu zostanie w uroczysty sposób złożona w sarkofagu w specjalnie wyznaczonym miejscu w Mrągowie i zostanie zaznaczona postumentem – tablicą, przy której wielu przechodniów, mieszkańców czy turystów będzie mogło sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Miejsce stanie się jedna z ciekawostek turystycznych Mrągowa.

Fundatorem miejsca i skrzyni czasu jest Burmistrz Miasta Mrągowa. Możliwość składania teczek w wyznaczonych miejscach będzie trwała przez okres 1 roku tj. od 1 maja 2017r do 1 czerwca 2018r.

Czy to dużo, czy mało czasu? Niestety to bardzo mało czasu z uwagi, że niestety czas szybko mija a realizatorzy projektu: Skrzynia Czasu staną przed wieloma wyzwaniami. Dlatego zwracamy się do Państwa o nie zwlekanie z przynoszeniem teczek do Muzeum i MCIT.

Co należy złożyć w teczce? Swoje podstawowe dane ( takie, jakie chce osoba składająca), dane rodziny, adres zamieszkania, zdjęcia, pamiątki, spisane wspomnienia, jakieś gadżety reklamowe, inne informacje np. drzewo genealogiczne rodziny, numizmaty, gazety, ulubione przedmioty. Treści zawarte w Teczkach nie mogą być obraźliwe i uwłaczające komukolwiek. To projekt historyczny, a nie polityczny.

 

Źródło: Muzeum w Mrągowie

 

facebook
pinterest