IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo


Odwiedź na Pintereście profil użytkownika Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej.
Aktualności

Newsletter
Zapisz się do newslettera
Pogoda
04.09.2015
Musiały nadejść... Jesienne chmury, które zasłoną niebo osnuły. I chociaż jesień lato odbiera, to nikt nie wierzył, że właśnie teraz.Prognoza dla miast:
Mrągowo
Mikołajki


Baza turystyczna
Kalendarz imprez
 ‹‹  wrzesień 2015  ››
Po Wt Śr Cz Pi So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Program jednodniowej wycieczki Mrągowo – Piersławek – Krutyń – Wojnowo – Mikołajki – Mrągowo

9:00 – 11:00 Mrągowo
- Ratusz - Muzeum Warmii i Mazur, Stare Miasto, spacer promenadą nad jeziorem Czos, plac Unii Europejskiej – jezioro Magistrackie

11:30 – 12:30 Piersławek - 15km
- Zwiedzanie Izby Pamięci Ernesta Wiecherta

13:00 – 14:00 Krutyń     -    15km
Muzeum Mazurskiego Parku Krajobrazowego

14:20 – 15:30 Wojnowo - 10km
Klasztor Starowierców, cerkiew prawosławna

16:00 – 18:00 Mikołajki - 20km
- Spacer centrum miasta,
- Kościół ewangelicki i Muzeum Reformacji,
- Kościół katolicki z wieżą widokową (wieża nieczynna)

18:30 Mrągowo - 25km

Trasa wycieczki rozpoczyna się w Mrągowie – polskiej stolicy country. Mrągowo to znane miasto festiwali. Najsławniejszy jest oczywiście Międzynarodowy Piknik Muzyki Country, Mazurska Noc Kabaretowa i Festiwal Kultury Kresowej.

W centrum zachwycają kamieniczki z przełomów wieków XIX/XX. Ciekawym miejscem jest oddział Muzeum Warmii i Mazur mieszczący się w zabytkowym Ratuszu z 1825 r. Jest to jeden z najstarszych budynków w Mrągowie. Pod koniec lat 50-tych XIX wieku przebudowywano młyn w Młynowie nad rzeką Dajną łączącą j. Czos z j. Czarnym. Prace spowodowały obniżenie się poziomu wody w jez. Czos, a tym samym wód gruntowych w mieście. Spowodowało to pękanie ścian Ratusza. Musiano przedsięwziąć kroki zaradcze, które widać do dzisiaj. Ratowano budynek przed ruiną zakładając klamry. Z wieżyczki ratuszowej codziennie o 12.00 oraz 18.00 rozlega się hymn Mrągowa.

Warto zajrzeć również do mrągowskiego Muzeum, gdzie można zobaczyć ciekawe zbiory muzealne z terenu Mrągowa i okolic. Muzeum działa od 1969 roku i jako nieliczna placówka w regionie Warmii i Mazur posiada własne zbiory artystyczno–historyczne, etnograficzne i numizmatyczne. Stałe ekspozycje: „Okolice Mrągowa w pradziejach” oraz „ Z dziejów Mrągowa i okolic” prezentują zabytki dotyczące dziejów miasta. Odwiedzający mają możliwość zobaczenia eksponatów z epoki neolitu, brązu i żelaza, poza tym stare mapy z różnych okresów historycznych, dokumenty, zdjęcia, przedmioty związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub osobami, które odegrały znaczącą rolę dla miasta lub regionu, jak też pamiątki z pierwszych lat powojennych, kiedy to kształtowały się fundamenty dzisiejszego miasta Mrągowa.

Po wyjściu z Muzeum udajemy się na spacer po zabytkowym centrum Mrągowa. Skwer Jana Pawła II to wspaniałe miejsce spacerów i spotkań. Pomnik papieża postawiono w 1999 r. Naprzeciwko Ratusza stoją zabytki przyrody - unikatowe dęby piramidalne. Stojąc twarzą w kierunku j. Czos po lewej w oddali widzimy masywną wieżę kościoła ewangelickiego. Przy skwerze można podziwiać kamienicę z cebulastą wieżyczką, w której przed II wojną światową mieszkał rabin. Obok ratusza znajduje się Strażnica Bośniacka. W 1790 r. była tu wartownia 9. Pułku Bośniaków, stąd nazwa. Obecny Plac Kajki to dawny Wielki Rynek, wybrukowany w 1856 r. Apteka „Pod Orłem” to jeden z najstarszych budynków miasta i najstarsza apteka – funkcjonuje od 1819 r.

W centrum miasta zachwyca urocze jeziorko Magistrackie. Ścieżka spacerowa istniała tu już przed II wojną światową i od tego czasu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Mrągowa. Teren parku wokół jeziorka ozdabiają rzeźby ptaków. Zostały postawione w lipcu 2009 roku. Projekt
„Mrągowo – wyrzeźbione miasto” ma na celu wzmocnienie wizerunku miasta jako miejsca ciekawych przedsięwzięć artystycznych, przyjaznego twórcom i niekonwencjonalnym inicjatywom. Rzeźby ptaków nawiązują do mazurskiej przyrody.

Następnie ruszamy w stronę Piecek. Około 3km na wschód od tej miejscowości położona jest leśniczówka
Piersławek – tu, 18 maja 1887 r. urodził się, spędził dzieciństwo i wczesną młodość Ernest Wiechert – wybitny poeta, dramaturg, prozaik niemiecki. Twórczość jego była przepełniona miłością do przyrody i ludzi z nią związanych. W 1997 roku z okazji 110 – lecia urodzin pisarza na ścianie jego rodzinnego domu w Piersławku wmurowano tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Obecnie jest tu izba pamięci poświecona pisarzowi. Naszą wyprawę kierujemy do Krutyni.     

Krutyń jest siedzibą Mazurskiego Parku Krajobrazowego. MPK to jeden z najstarszych i największych parków krajobrazowych w Polsce. W miejscowym
muzeum można zobaczyć kolekcję przyrodniczą liczącą ponad 200 eksponatów zwierząt, stale powiększającą się. Przeważają ptaki występujące na Mazurach – myszołowy, krogulce, gile, zięby, grubodzioby, sowy, ptaki wodne, kawki, sójki, orzechówki. Obejrzeć można prace znanego fotografika przyrody Waldemara Bzury. Sporą atrakcją jest wycieczka po Krutyni pychówkami, czyli tradycyjnymi, wieloosobowymi łodziami. Łodzie wprawia się w ruch odpychając od dna długim drągiem - pychem. Woda w rzece jest bardzo płytka. Krajobrazy są nieprawdopodobne: zielony tunel drzew nad rzeką, krystalicznie czysta woda, stada ryb, łabędzie i kaczki. Ruszamy teraz do Wojnowa…

Wojnowo nad jeziorem Duś to największy ośrodek starowierców w Polsce. Znajduje się tam zespół klasztorny z połowy XIX w. Wjeżdżając do wioski od strony Ukty, po lewej stronie znajduje się cerkiew prawosławna. Na końcu wsi z prawej strony głównej wiejskiej drogi, znajduje się dawny żeński klasztor starowierców z małą molenną. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą. Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze. W centrum stoi świątynia, w jej przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków. Ostatnią miejscowością naszej wyprawy będą Mikołajki.

Zwiedzanie Mikołajek rozpoczynamy od spaceru po zabytkowym rynku – obecnie Plac Wolności. Stoi tam fontanna z Królem Sielaw fontannę z Królem Sielaw. Kamienice wokół rynku reprezentują różne style architektoniczne. Najbardziej okazałym budynkiem jest dawny ratusz z 1888 roku (obecnie hotel Mazur). Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek (2,5 km) obsadzona lipami – ul. Kajki.

Ciekawym zabytkiem miasta jest XIX – wieczny kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową. Wystrój wnętrza jest skromny, ale bardzo elegancki. Uwagę zwraca nietypowo umieszczona ambona. Przy kościele w XIX- wiecznym budynku znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej. Zgromadzone tu starodruki przypominają o wierze dawnych Mazurów. Wśród zbiorów jest Biblia Polska wydana w Magdeburgu w 1726 r. Warto wejść na wieżę widokową kościoła p. w. Św. Mikołaja skąd rozciąga się wspaniały widok na Mikołajki i okolicę, jeziora Śniardwy, Mikołajskie i Łuknajno. Po dniu pełnym wrażeń wracamy do Mrągowa drogą przez Baranowo.

Prześlij znajomemu

Sugeruj poprawkę

Pobierz w formacie PDF

Wersja do wydruku

facebook