9:00 – 11:00 Mrągowo
- Ratusz - Muzeum Warmii i Mazur, spacer promenadą nad jeziorem Czos, plac Unii Europejskiej – jezioro Magistrackie, Wieża Mrągowo

11:30 – 12:30 Piersławek - 15km
- Zwiedzanie Izby Pamięci Ernesta Wiecherta

13:00 – 14:00 Krutyń     -    15km
Muzeum Mazurskiego Parku Krajobrazowego

14:20 – 15:30 Wojnowo - 10km
Klasztor Starowierców, cerkiew prawosławna

16:00 – 18:00 Mikołajki - 20km
- Spacer centrum miasta,
- Kościół ewangelicki i Muzeum Reformacji,
- Kościół katolicki z wieżą widokową

18:30 Mrągowo - 25km

Trasa wycieczki rozpoczyna się w Mrągowie – polskiej stolicy country. Mrągowo to znane miasto festiwali. Najsławniejszy jest oczywiście Międzynarodowy Piknik Muzyki Country, Mazurska Noc Kabaretowa i Festiwal Kultury Kresowej.

W centrum zachwycają kamieniczki z przełomów wieków XIX/XX. Ciekawym miejscem jest oddział Muzeum Warmii i Mazur mieszczący się w zabytkowym Ratuszu z 1825 r. Jest to jeden z najstarszych budynków w Mrągowie. Pod koniec lat 50-tych XIX wieku przebudowywano młyn w Młynowie nad rzeką Dajną łączącą j. Czos z j. Czarnym. Prace spowodowały obniżenie się poziomu wody w jez. Czos, a tym samym wód gruntowych w mieście. Spowodowało to pękanie ścian Ratusza. Musiano przedsięwziąć kroki zaradcze, które widać do dzisiaj. Ratowano budynek przed ruiną zakładając klamry. Z wieżyczki ratuszowej codziennie o 12.00 oraz 18.00 rozlega się hymn Mrągowa.

Warto zajrzeć również do mrągowskiego Muzeum, gdzie można zobaczyć ciekawe zbiory muzealne z terenu Mrągowa i okolic. Muzeum działa od 1969 roku i jako nieliczna placówka w regionie Warmii i Mazur posiada własne zbiory artystyczno–historyczne, etnograficzne i numizmatyczne. Stałe ekspozycje: „Okolice Mrągowa w pradziejach” oraz „ Z dziejów Mrągowa i okolic” prezentują zabytki dotyczące dziejów miasta. Odwiedzający mają możliwość zobaczenia eksponatów z epoki neolitu, brązu i żelaza, poza tym stare mapy z różnych okresów historycznych, dokumenty, zdjęcia, przedmioty związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub osobami, które odegrały znaczącą rolę dla miasta lub regionu, jak też pamiątki z pierwszych lat powojennych, kiedy to kształtowały się fundamenty dzisiejszego miasta Mrągowa.

Po wyjściu z Muzeum udajemy się na spacer po zabytkowym centrum Mrągowa. Skwer Jana Pawła II to wspaniałe miejsce spacerów i spotkań. Pomnik papieża postawiono w 1999 r. Naprzeciwko Ratusza stoją zabytki przyrody - unikatowe dęby piramidalne. Stojąc twarzą w kierunku j. Czos po lewej w oddali widzimy masywną wieżę kościoła ewangelickiego. Przy skwerze można podziwiać kamienicę z cebulastą wieżyczką, w której przed II wojną światową mieszkał rabin. Obok ratusza znajduje się Strażnica Bośniacka. W 1790 r. była tu wartownia 9. Pułku Bośniaków, stąd nazwa. Obecny Plac Kajki to dawny Wielki Rynek, wybrukowany w 1856 r. Apteka „Pod Orłem” to jeden z najstarszych budynków miasta i najstarsza apteka – funkcjonuje od 1819 r.

W centrum miasta zachwyca urocze jeziorko Magistrackie. Ścieżka spacerowa istniała tu już przed II wojną światową i od tego czasu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Mrągowa. Teren parku wokół jeziorka ozdabiają rzeźby ptaków. Zostały postawione w lipcu 2009 roku. Projekt
„Mrągowo – wyrzeźbione miasto” ma na celu wzmocnienie wizerunku miasta jako miejsca ciekawych przedsięwzięć artystycznych, przyjaznego twórcom i niekonwencjonalnym inicjatywom. Rzeźby ptaków nawiązują do mazurskiej przyrody.
Od 2020 r. działalność wznowiła Wieża Mrągowo (dawna Bismarcka) znajdująca się w Parku Sikorskiego. Można ją zwiedzać, wejść na taras widokowy i skorzystać z kameralnej kawiarenki.


Następnie ruszamy w stronę Piecek. Około 3km na wschód od tej miejscowości położona jest leśniczówka
Piersławek – tu, 18 maja 1887 r. urodził się, spędził dzieciństwo i wczesną młodość Ernest Wiechert – wybitny poeta, dramaturg, prozaik niemiecki. Twórczość jego była przepełniona miłością do przyrody i ludzi z nią związanych. W 1997 roku z okazji 110 – lecia urodzin pisarza na ścianie jego rodzinnego domu w Piersławku wmurowano tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Obecnie jest tu izba pamięci poświecona pisarzowi. Naszą wyprawę kierujemy do Krutyni.     

Krutyń jest siedzibą Mazurskiego Parku Krajobrazowego. MPK to jeden z najstarszych i największych parków krajobrazowych w Polsce. W miejscowym
muzeum można zobaczyć kolekcję przyrodniczą liczącą ponad 200 eksponatów zwierząt, stale powiększającą się. Przeważają ptaki występujące na Mazurach – myszołowy, krogulce, gile, zięby, grubodzioby, sowy, ptaki wodne, kawki, sójki, orzechówki. Obejrzeć można prace znanego fotografika przyrody Waldemara Bzury. Sporą atrakcją jest wycieczka po Krutyni pychówkami, czyli tradycyjnymi, wieloosobowymi łodziami. Łodzie wprawia się w ruch odpychając od dna długim drągiem - pychem. Woda w rzece jest bardzo płytka. Krajobrazy są nieprawdopodobne: zielony tunel drzew nad rzeką, krystalicznie czysta woda, stada ryb, łabędzie i kaczki. Ruszamy teraz do Wojnowa…

Wojnowo nad jeziorem Duś to największy ośrodek starowierców w Polsce. Znajduje się tam zespół klasztorny z połowy XIX w. Wjeżdżając do wioski od strony Ukty, po lewej stronie znajduje się cerkiew prawosławna. Na końcu wsi z prawej strony głównej wiejskiej drogi, znajduje się dawny żeński klasztor starowierców z małą molenną. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą. Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze. W centrum stoi świątynia, w jej przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków. Ostatnią miejscowością naszej wyprawy będą Mikołajki.

Zwiedzanie Mikołajek rozpoczynamy od spaceru po zabytkowym rynku – obecnie Plac Wolności. Stoi tam fontanna z Królem Sielaw fontannę z Królem Sielaw. Kamienice wokół rynku reprezentują różne style architektoniczne. Najbardziej okazałym budynkiem jest dawny ratusz z 1888 roku (obecnie hotel Mazur). Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek (2,5 km) obsadzona lipami – ul. Kajki.

Ciekawym zabytkiem miasta jest XIX – wieczny kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową. Wystrój wnętrza jest skromny, ale bardzo elegancki. Uwagę zwraca nietypowo umieszczona ambona. Przy kościele w XIX- wiecznym budynku znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej. Zgromadzone tu starodruki przypominają o wierze dawnych Mazurów. Wśród zbiorów jest Biblia Polska wydana w Magdeburgu w 1726 r. Warto wejść na wieżę widokową kościoła p. w. Św. Mikołaja skąd rozciąga się wspaniały widok na Mikołajki i okolicę, jeziora Śniardwy, Mikołajskie i Łuknajno. Po dniu pełnym wrażeń wracamy do Mrągowa drogą przez Baranowo.