Zbudujmy średniowieczną wieś…w Szestnie!
Zbudujmy średniowieczną wieś…w Szestnie!

Przenieśmy się w czasy średniowiecza, epokę zakutych w stal rycerzy i białogłowych dam dworu! Odkryjmy mroczne tajemnice skrywane w murach jedynego w powiecie mrągowskim krzyżackiego zamku. Poznajmy opowieści o codziennym życiu pełnym pojedynków o sławę i honor. A następnie razem zbudujmy w Szestnie średniowieczną wieś!

Już po raz drugi "Mieszkańcy Szestna" otrzymali grant z Programu Mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie. Pozyskane fundusze pozwolą na kontynuowanie tworzenia wsi tematycznej, której motywem przewodnim jest gotycka architektura wsi oraz średniowieczny kontekst historyczny.

Przypomnijmy! Magdalena Piercewicz, Piotr Piercewicz i Andrzej Matusiak to mieszkańcy niewielkiej miejscowości z ciekawą historią-Szestno. Młodzi liderzy w ubiegłym roku dzięki funduszom FIO WARMIA MAZURY LOKALNIE i pomocy LOT "Ziemia Mrągowska" zrealizowali projekt "Szestno-średniowieczna wieś". W ramach zadania postawiono w sąsiedztwie ruin zamku na terenie poza strefą archeologiczną trzy tablice informacyjne o historii zamku, dwie ławki do siedzenia dla odwiedzających oraz drewniane dyby, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jednym z istotnych działań promujących projekt był średniowieczny festyn. Projekt zainicjował powstanie wioski tematycznej Szestno-średniowieczna wieś. W ramach zadania powstała również ulotka informacyjna o wsi w formacie PDF. W realizacje zadania zaangażowało się wielu mieszkańców sołectwa, a projekt zakończył się sukcesem! Tak duże zainteresowanie utwierdziło grupę nieformalną w kontynuowaniu idei. Tegoroczny projekt zakłada powstanie czterech tablic informacyjnych w językach angielskim i niemieckim w okolicy ruin zamku oraz przygotowanie ścieżki do zwiedzania.

Stowarzyszenie LOT Ziemia Mrągowska po raz kolejny użyczyła osobowości prawnej i wsparcia merytorycznego grupie nieformalnej "Mieszkańcy Szestna". Projekt „Zbudujmy średniowieczną wieś” dofinansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie w kwocie 3 900,00 zł. Całkowity planowany koszt zadania: 7 000,00 zł.

 

 

Promocja zadania

Zbudujmy średniowieczną wieś...w Szestnie!

Ocalić od zapomnienia…zamek, którego nie ma

Przenieśmy się w czasy średniowiecza

Ruiny zamku w Szestnie bardziej dostępne dla turystów

Kurier Mrągowski Nr [(41)720] czwartek 13-19.10.2016r. ISSN 1731-7576 Nr Indeksu 350176

Lokalna perełka zaprasza turystów