13 grudnia (czwartek) w 26. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Dyskusyjny Klub Filmowy przy Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie zaprasza na projekcje filmów dokumentalnych, nagrodzonych na Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy” w Lublinie, poruszających problematykę wielokulturowości i pogranicza.

Szczególną uwagę DKF chce zwrócić na dwa filmy związane z najnowszą historią Polski: „Historia pewnego sumienia” i „Spacer z dziennikiem”. Są one tematycznie związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego skłaniającą do refleksji nad historią naszego kraju, nad wydarzeniami z końcowego okresu PRL.

Wybrane fimy charakteryzuje wysoki poziom artystyczny i rzetelność w przekazywaniu faktów i ich tła historyczno-kulturowego. Dzięki temu obalają stereotypy i uprzedzenia zachęcając do dialogu i dyskusji. Gwarantem ich jakości są nagrody i wyróżnienia przyznane przez tegoroczne jury Festiwalu.

godz. 8.30

DZIEDZICTWO JEDWABNEGO , reż. Sławomir Grunberg, USA 2005 (56’)
WYRÓŻNIENIE

Przed drugą wojną światową, w małej miejscowości Jedwabne w  północnej Polsce, Żydzi i Polacy współistnieli obok siebie ponad dwieście lat. Wszystko zmieniło się w lipcu 1941 roku, kiedy na społeczności żydowskiej dokonano przerażającego mordu. W stodole żywcem spalono setki osób, wśród których znajdowały się głównie kobiety i dzieci. Choć minęło już ponad 60 lat sprawa Jedwabnego budzi wciąż liczne kontrowersje. Przez jednych nazywana jest „czarną kartą polskiej historii”, przez innych uważana jest za kolejny objaw bestialstwa  nazizmu. W filmie głos zabierają przedstawiciele różnorodnych środowisk, którzy wciąż próbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości. Kamera zabiera widzów w podróż do Polski, Stanów Zjednoczonych i Argentyny, gdzie odnajdujemy bohaterów filmu, którymi są zarówno Żydzi ocaleni z pogromu, jak również Polacy, którzy im pomagali, niejednokrotnie ratując życie.

godz. 9.45

HISTORIA PEWNEGO SUMIENIA, reż. Grzegorz Linkowski, Polska 2007 (25’)

Film jest niezwykłym „wyznaniem” tajnego współpracownika Służby Bez-pieczeństwa pseudonim „Zenon”, dziennikarza i działacza Chrześcijań-skiego Stowarzyszenia Społecznego w Lublinie, który od 1967 roku do 1989 roku współpracował z IV Wydziałem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wew-nętrznych w Lublinie (Wydział zajmujący się inwigilacją Kościoła i instytucji z nim związanych, szcze-gólnie KUL). Bohater filmu przyznaje się do świadomej współpracy, opowiada o charakterze swoich działań jako TW oraz próbuje dociec przyczyn podjęcia decyzji o współpracy. Film jest niezwykłym zapisem dramatu sumienia człowieka, jego emocji i uczuć towarzyszących „procederowi” donoszenia, jak i próbom zerwania z nim.

godz. 10.20

SPACER Z DZIENNIKIEM, reż. Grzegorz Linkowski, Polska 2006 (25’)

To film o czasach, kiedy spacer o godz. 19.30 był buntem, za który groziło pobicie policyjnymi pałkami, areszt i represje w miejscu pracy. W stanie wojennym Dziennik Telewizyjny był symbolem propagandy oszustwa i zakłamania, narzędziem łamania oporu i poniżania społeczeństwa, które w 1980 roku wystąpiło przeciwko władzy komunistów. (...)Relacje świadków i uczestników wydarzeń czasu stanu wojennego przeplatają się z autentycznymi materiałami Dziennika Telewizyjnego sprzed 25 lat. Budzą one grozę, kiedy widzi się człowieka, którego rozjeżdża samochód milicji, ale wywołują też niekłamany śmiech wówczas, gdy "gadające głowy" nieudolnie próbują uzasadniać przemoc stanu wojennego. Są też sceny rekonstruowane, z zomowcami, którzy stają z pałkami naprzeciw spacerujących ludzi, lecz kamera Jacka Knopa ujmuje ich z dystansem, jaki teraz już mamy do tamtych chwil. Film nie tylko ożywia wspomnienia – jest także kapsułą pamięci o buntownikach, którzy podejmowali się niezwykłych działań, jak Henryk Gontarz, konstruktor radiostacji nadającej na fali fonii programu telewizyjnego.


godz. 11.00

TU JESTEŚMY, reż. Jaroslav Vojtek, Słowacja 2005 (60’)
GRAND PRIX FESTIWALU

Po drugiej wojnie światowej rodzina Krnáč przeprowadziła się z centralnej Słowacji na teren zachodniej Ukrainy. Po kontrowersyjnym włączeniu tego regionu do Związku Radzieckiego okazało się, że znaleźli się w pułapce bez wyjścia, ponieważ dekretem Nikity Chruszczowa zmuszono ich do osiedlenia się w wiosce Belgarka na Kazachskim stepie, gdzie spędzili ponad czterdzieści lat. Pełne nadziei na lepsze życie, siostry Anna i Tania wraz z mężem Anny-Dimitrijem oraz ich dziećmi, jesienią 2000 roku zdecydowały się na powrót na Słowację, do kraju znanego im jedynie z opowieści rodziców. Niestety jak się okazało nie oznacza to końca problemów. Dimitrij, jeżdżąc po całym kraju w poszukiwaniu pracy, konfrontuje przedstawiony mu obraz Słowacji z tym, jak ten kraj wygląda naprawdę. Przyglądając się zrujnowanym wioskom, zamkniętym fabrykom i sytuacji ludzi przez chwilę zastanawia się nawet czy aby na pewno jest w Europie...
„My zdes” to opowieść o poszukiwaniu domu i długiej drodze do szczęścia.


Cena biletu: 2 zł (na jeden seans),  karnet: 5 zł (na wszystkie seanse)