Przedstawiamy Wam TOP 7 atrakcji w okolicy Mrągowa, których nie wolno przegapić.

GMINA MRĄGOWO

KRUTYŃ NAD KRUTYNIĄ

ŚWIĘTA LIPKA

GIERŁOŻ

MAMERKI

RESZEL

MIKOŁAJKI

 

GMINA MRĄGOWO

Gmina Mrągowo czerpie z bogactwa natury. To wymarzone miejsce dla tych, którzy cenią sobie życie w bliskim kontakcie z przyrodą. Ta wyjątkowa mazurska prowincja naturalnie jest przyjazna mieszkańcom i turystom.

Piękno wiejskich krajobrazów stanowi turystyczny magnes Gminy Mrągowo. Wielobarwne pola uprawne tworzące niesamowite obrazy, o każdej porze roku inne i niepowtarzalne. Poranna mgła unosząca się nad licznymi jeziorami, spowijająca pobliskie lasy. Wschody i zachody słońca na ukwieconej łące tworzące magiczne i przejmujące spektakle przyrody.

Doskonałym punktem widokowym przyrodniczych walorów gminy, a także panoramy Miasta Mrągowo jest
Góra 4 Wiatrów. Na wzniesieniu o wysokości 185,5 m n.p.m. znajduje się całoroczny ośrodek sportowy z wyciągiem narciarskim. G4W zlokalizowana jest na trasie DK 16 Mrągowo-Mikołajki.

Gmina Mrągowo to nieodkryte w pełni miejsce, które daje wytchnienie oraz pozwala odpocząć z dala od miejskiego zgiełku, nie tylko dużych miast, ale również tłocznych mazurskich kurortów. Nic więc dziwnego, że
Mazurski Park Krajobrazowy - najstarszy park na Warmii i Mazurach i jeden z największych parków tego typu w Polsce obejmuje swoją powierzchnią również tereny tej gminy (748 z 53655 ha).

Na tej sielskiej krainie rano budzi świergot ptaków, a wieczorem usypia cykanie świerszczy. Gmina jest pełna odgłosów leśnych i hodowlanych zwierząt. W Kosewie Górnym znajduje się Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk popularnie zwana Fermą Jeleniowatych. A w Polskiej Wsi działa Mini Zoo „Nasza Zagroda”, gdzie możemy zobaczyć zwierzęta gospodarskie i ptactwo ozdobne. Z kolei w Marcinkowie mieszkają Chłopaki Alpaki: Wojtuś, Jurek i Wiesio. Wszystkie te miejsca pozwalają przebywać między zwierzętami oraz dają możliwość karmienia ich z ręki.

Gmina Mrągowo to mazurska prowincja o zapachu kwiatów, ziół i warzywnych upraw. W Marcinkowie znajduje się jedno z najbardziej kolorowych i pachnących miejsc na terenie samorządu – Ogrody Markiewicz, gdzie można spacerować wśród kameralnych wnętrz ogrodowych o różnej tematyce i stylu, biegać na bosaka po miękkiej trawie, zaglądać do domków owadów, kolorowych bażantów oraz wydzielonej woliery dla motyli. Z kolei z mrągowskich rzepakowych dywanów powstaje olej tłoczony na zimowo w Olejarni No1 w Karwii. Dodatkowo z nektaru kwiatów rzepaku pszczoły dzielnie i niestrudzenie produkują mazurski miód. Produkty z pasieki można nabyć w Miodowym Kociołku lub Mazurskiej Dolinie, gospodarstwach położonych w Marcinkowie. W Gminie Mrągowo czuć w powietrzu harmonię człowieka z naturą.

Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wybrać się na spacer leśnymi duktami po jagody, grzyby, na rowerową wycieczkę polnymi szutrami do zabytków i innych atrakcji turystycznych lub po prostu po wspomnienia z podróży. W aktywnym wypoczynku pomogą oznakowane szlaki turystyczne (3 piesze i 6 rowerowych). Przerwą w podróży może być kąpiel w jednym z 29 jezior położonych na terenie gminy. Wiejskie krajobrazy Gminy Mrągowo można podziwiać również płynąć kajakiem ze zmiennym nurtem
Dajny. Rzeka zwana „małą Krutynią” przepływa przez szereg jezior Rynny Mrągowskiej, jednak najdogodniej spływ kajakowy rozpocząć w miejscowości Wierzbowo nad Jeziorem Wierzbowskim, a zakończyć na jeziorze Dejnowa w Świętej Lipce.

Mieszkańcy Gminy Mrągowo mają szacunek dla praw przyrody, żyją zgodnie z rytmem pór roku, a także stosują przyjazne środowisku praktyki rolnicze. W
Gospodarstwie Agroturystycznym Siedem Kotów w Biestrzykowie działa mała serownia, gdzie produkowane są sery z mleka kóz a niebawem także i owiec. Z kolei w Sklepie u rolnika „Olender” można nabyć  lokalne produkty wytwarzane zgodnie z zasadą od pola do stołu m.in. swojskie wędliny, pasztety, masło czy chleb – ich smak opiera się na sprawdzonych recepturach. Na terenach samorządu funkcjonują również dwa punkty sprzedaży wędzonych ryb i przetworów rybnych: Ryby i miód w Krzywem oraz Przystanek Wędzarnia w Kosewie.

KRUTYŃ NAD KRUTYNIĄ

Krutyń dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu jest wioską chętnie odwiedzaną przez turystów. P. ołożona jest na Mazurach, pośród lasów Mazurskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką KrutyniąSłynie z wielu możliwości aktywnego spędzania czasu - spływów kajakowych, spływów łodziami, szlaków rowerowych, pieszych, ścieżek przyrodniczych. To tylko niektóre, najpopularniejsze z nich. A ile miejsc do zobaczenia w Krutyni i w okolicy, ile atrakcji przyrodniczych, jakie bogactwo fauny i flory... Tego trzeba doświadczyć.

Drewniane chałupy  stanowią dziedzictwo kulturowe Mazur i niestety coraz ich mniej w regionie. W Krutyni zachowało się kilka wyjątkowych zabytków, które warto jest zobaczyć.

Krutyń dzięki położeniu na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w Puszczy Piskiej słynie z wyjątkowo pięknych kajobrazowo szlaków turystycznych. Przez wieś przebiega Krutyński Szlak Rowerowy liczący prawie 69 km oraz pieszy  Szlak im. Karola Małłka  liczący 20 km. Odwiedźcie przy okazji Izbę pamięci Karola Małłka znajdującą się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Jeśli lubicie jazdę konno możecie skorzystać z konnych szlaków przebiegających przez wieś i jej okolicę. Najliczniejsze sa jednak ścieżki przyrodnicze, dzięki którym poznacie niezwykłe miejsca Mazurskiego Parku Krajobrazowego, jak pływające wysepki, tulące się do siebie drzewa, kamienie z krwawymi plamami...

Największą atrakcją Krutyni są spływy kajakowe i spływy łodziami. Przez Krutyń przepływa rzeka Krutynia tworząca ponad 100-km szlak kajakowy uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Pływał nim m.in. papież Jan Paweł II oraz pisarz Melchior Wańkowicz (polecamy Wam jego powieść-reportaż "Na tropach Smętka").

Dowiedz się więcej o Krutyni nad Krutynią...


ŚWIĘTA LIPKA

Święta Lipka to sławne Sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki
Boskiej Świętolipskiej.  

Oprócz samej świątyni warto jest odwiedzić Świętolipskie Muzeum Jezuitów, które znajduje się w budynku obsługi ruchu turystycznego w pobliżu Sanktuarium. Do stałych ekspozycji Muzeum należą:

- Jedyna na świecie ekspozycja części osobistego księgozbioru św. Jana Pawła II, złożona z około 1000 książek i albumów przywiezionych z Rzymu do Świętej Lipki po śmierci Jana Pawła II. Pewna ich część posiada osobiste dedykacje autorów lub ofiarodawców dla papieża.

- Jedyna na świecie ekspozycja przybliżająca dzieje Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej, a na niej m. in.: dekret z 1632 r., którym biskup warmiński powierzał jezuitom posługę w świętolipskim sanktuarium, najstarsze publikacje dotyczące tego miejsca, starodruki, w tym księgi liturgiczne, zabytkowe obrazy i ornaty (począwszy od ornatu ofiarowanego przez Marysieńkę Sobieską), kapy i dalmatyki, korony, naczynia liturgiczne, hafty, figury, krucyfiksy (począwszy od gotyckiego krucyfiksu z XIV w.), lichtarze, makietę ołtarza głównego, gablotę poświęconą Feliksowi Nowowiejskiemu, medale i monety ofiarowane Sanktuarium i szopki Bożonarodzeniowe.

- Jedna z dwóch w Polsce stałych ekspozycji przybliżających dzieje jezuitów w Polsce i na świecie, zawierającą m.in. obrazy św. Ignacego Loyoli i miejsc z nim związanych, jego pierwszych towarzyszy, świętych i błogosławionych członków Zakonu Jezuitów i jego przełożonych generalnych, publikacje poświęcone św. Ignacemu i jego Ćwiczeniom duchowym, starodruki autorstwa jezuitów, teksty dotyczące charyzmatu i historii Zakonu Jezuitów, świętych i błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze, gabloty ukazujące zaangażowanie jezuitów w kult Serca Jezusowego oraz w redagowanie Posłańca Serca Jezusa, narzędzia osobistej ascezy jezuitów, książki ocalałe z dawnej biblioteki świętolipskich jezuitów, która prawie w całości została spalona przez żołnierzy radzieckich po ich wkroczeniu do Świętej Lipki w 1945 r. oraz kilka prywatnych listów św. Jana Pawła II do jednego z polskich jezuitów (w których Ojciec św. wspomina Świętą Lipkę).

- Jedyna w naszym regionie stała ekspozycja archeologii i ikonografii biblijnej, na którą składają się eksponaty pochodzące z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki z okresu od XIII w. przed Chrystusem do XIV w. po Chrystusie, obrazy przedstawiające postaci i wydarzenia biblijne oraz zabytkowe egzemplarze Biblii (Pisma świętego) i komentarze do ksiąg biblijnych, opublikowane od XV do XIX w.

- Dary z terenów misyjnych

- Jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy – od epoki kamienia gładzonego do czasów powojennych. Rekwizyty zgromadzone są w następujących działach: posiłek od jego przygotowania do spożywania; warsztat pracy stolarskiej i nie tylko; od lnu i wełny do gotowego ubrania; pranie, prasowanie, maglowanie; książka, wiedza, nauka; adaptery, magnetofony, radia i telewizory; dokumenty, znaczki pocztowe, papierośnice, gazety polskie i niemieckie, począwszy od pojedynczych egzemplarzy Gazety Warszawskiej od 25. 03. 1789 r., krzyże, obrazki i modlitewniki, sierpy i motyczki. Najstarszymi eksponatami w tej sali są dwa toporki kamienne z epoki kamienia gładzonego z okolic Świętej Lipki. Ostatni dział, zatytułowany „Ruszamy w podróż, przenosimy się”, wypełniony jest kuframi i walizkami, elementami uprzęży konnej i latarnie, używane kiedyś na kolei. Są tam też obrazy upamiętniające chrzty, I Komunie, praktykowaną w protestantyzmie konfirmację, odbytą służbę wojskową, udział w pielgrzymce do Ziemi świętej oraz wizerunki, które przed wiekami lub dziesięcioleciami ozdabiały ściany mieszkań.

GIERŁOŻ


We wsi Gierłoż znajduje się Wilczy Szaniec, dawna kwatera wojenna Hitlera. Wilczy Szaniec znajduje się wewnątrz dużego kompleksu leśnego otoczonego z trzech stron jeziorami, z dala od głównych dróg i przebiegającą przez środek linią kolejową. Na terenie kwatery powstałej w 1940-1944 roku wniesiono 80 budowli, w tym 50 bunkrów, które miały zapewnić bezpieczeństwo Hitlerowi. Jego osobisty bunkier (urządzony bardzo skromnie, wręcz po spartańsku) chroniony był grubym, betonowym płaszczem, nakrytym siatką maskującą, która zniekształcała zarys budowli.

Nazwa kwatery "Wolfschanze" wiąże się z pseudonimem Hitlera, który w okresie monachijskiej konspiracji, przedstawiał się jako "Pan Wolf".

Kwatera udostępniona turystom przyciąga mrocznym klimatem oraz przestrogą zawartą w rozbitych budowlach.

 

MAMERKI

Mamerki to osada położona w powiecie węgorzewskim. W  Mamerkach nad Kanałem Mazurskim znajduje się jeden z najlepiej zachowanych kompleks bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej - dawna kwatera główna Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) pod kryptonimem "Anna". W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb dowództwa wojsk 250 obiektów w tym 30 schronów, które zachowały się do naszych czasów.

Kwatera w Mamerkach jest unikalna w skali Europy. Jest to jedyna tak dobrze zachowana kwatera dowodzenia ukazująca potęgę budowli fortyfikacyjnych z okresu II wojny światowej.

Cały obiekt jest bezpieczny i udostępniony do zwiedzania, trasy turystyczne są wygodne i dostosowane do turystów we wszystkich grupach wiekowych.  Do zobaczenia: Muzeum II wojny światowej, 38-metrowa wieża widokowa, mapa 30 bunkrów, zwiedzanie repliki okrętu podwodnego (25 m długości, do którego wchodzi cała wycieczka)  i replika Bursztynowej Komnaty. Obiekt wygodny parking dla autokarów i samochodów osobowych, toalety.

U BOOT na Mazurach

Jedyny na Mazurach U BOOT z legendy Kanału Mazurskiego można zobaczyć w Mamerkach. Odtworzone wnętrzna i elementy wyposażenia 25m długości i 6m szerokości. Torpedownia, sterowania, peryskop, maszynownia udostepnione do zwiedzania.

Od sezonu 2018 w mamerkach zobaczyć można  replikę Bursztynowej Komnaty. Słynna komnata poszukiwana jest od kilkudziesięciu lat. Bezowocnie. Jedną z prawdopodobnych lokalizacji są Mamerki. Bursztynowa Komnata, sala wyłożona sześcioma tonami bursztynu i mozaikami, powstała w Niemczech na zamówienie króla Prus Fryderyka Wilhelma I. To niezwykłe arcydzieło król podarował w 1716 r. rosyjskiemu carowi Piotrowi I Wielkiemu. Bursztynową Komnatę umieszczono wtedy w Pałacu Jekateryninskim, w letniej rezydencji carów w Carskim Siole, niedaleko Petersburga. Zrabowana w 1941 r. przez Niemców, do końca wojny była przechowywana w Królewcu. Stamtąd, w 1945 r. wywiozły ją wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie. Wtedy też po Bursztynowej Komnacie zaginął wszelki ślad.

RESZEL

Reszel to miasto położone w powiecie kętrzyńskim, na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Sajną. Reszel leży w w granicach historycznej krainy Warmii. Miasteczko należy do Stowarzyszenia cittaslow. Włosko-angielska zbitka słów, znaczy powolne miasto, czyli wolne od stresu, chaosu i bezładnej bieganiny, którego mieszkańcy nie śpieszą się i delektują życiem.

Najważniejszym zabytkiem miasteczka jest gotycki zamek zbudowany w latach 1350-1401, w którym rezydowali biskupi warmińscy. Zamek to masywna budowla ze strzelistą neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec. Reszel jako jedyne miasto w woj. warmińsko – mazurskim znalazło się w światowym rejestrze zabytków. Obecnie w zamku znajduje się hotel, działa galeria, która organizuje wystawy sztuki współczesnej. Do zwiedzania udostępnione są dziedziniec, lochy i wieża. W obu punktach znajduje się wystawa średniowiecznych narzędzi tortur oraz sala rycerska.

Warto odwiedzić również gotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła wraz z widokowym tarasem usytuowanym na szczycie dzwonnicy oraz zobaczyć gotyckie mosty. Prawdopodobnie parafia w Reszlu istniała już w 1337 roku. Pierwotny kościół był drewniany i żadne jego ślady (ani wzmianki o nim) nie przetrwały. Obecny, murowany z cegły, gotycki kościół powstał w drugiej połowie XIV wieku. Świątynia kilkukrotnie w swojej historii stanęła w płomieniach, lecz za każdym razem ją odbudowano.

Pomiędzy zamkiem a kościołem stoi historyczny budynek plebanii, najstarszej na Warmii. W plebanii swego czasu częstym gościem był biskup warmiński Ignacy Krasicki, którego brat Marcin sprawował w Reszlu funkcję proboszcza. Historia budynku sięga drugiej połowy XIV wieku - wtedy powstała najstarsza część budynku, która przylegała bezpośrednio do muru miejskiego. W kolejnych stuleciach plebanię kilkukrotnie rozbudowywano. W 2012 r. budynek poddano renowacji i znowu zachwyca.


MIKOŁAJKI

Perła Mazur, Wenecja Północy – to inne nazwy
Mikołajek
. Mikołajki położone są w przesmyku jezior: Mikołajskie i Tałty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu. W sezonie letnim przeobrażają się w gwarne centrum turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach wśród urokliwych krajobrazów.

W początkowym okresie w miejscu obecnych Mikołajek istniała osada rybacka, której mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, tkactwem, wyrębem i spławianiem drewna. Pierwsza informacja z wymienioną nazwą wsi kościelnej – Niklasdorf, pochodzi z 1444 r. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od świętego Mikołaja, opiekuna żeglarzy i przejść wodnych.

Głównym zabytkiem miasta jest XIX-wieczny
kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową. We wnętrzu kościoła wiszą dwa portrety miejscowych pastorów: Andrzeja Kowalewskiego i Alberta Pescaroviusa, który przez 71 lat był tu proboszczem (żył 106 lat).

Przy kościele w XIX wiecznym budynku znajduje się 
Muzeum Reformacji Polskiej  (czynne codziennie od 9.00-17.00; ofiara dobrowolna). Zgromadzone tu starodruki przypominają o wierze dawnych Mazurów. Wśród zbiorów jest Biblia Polska wydana w Magdeburgu w 1726 r.

Na głównym Placu Wolności (rynku) stoi  fontanna z Królem Sielaw. Kamienice wokół rynku reprezentują różne style architektoniczne. Najbardziej okazałym budynkiem jest dawny ratusz z 1888 r. (obecnie hotel Mazur). Rynek ten w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek (2,5 km) obsadzona lipami - ul. Kajki (proszę się nie zdziwić jak usłyszymy od mieszkańców słynne powiedzenie: „ulica Kajki całe Mikołajki”).

Niedaleko znajduje się  kościół katolicki  z początku XX w., w którego wnętrzu wisi malowidło przedstawiające Cud w Gietrzwałdzie.

Zabytkowy kirkut znajduje się przy ulicy Dybowskiej równolegle biegnącej do ulicy Kajki. W Mikołajkach znajdowała się dawniej
synagoga. Rozebrano ją w końcu lat 90. XX w. W tym samym miejscu wzniesiono budynek restauracyjno-hotelowy (restauracja Sielawa), nawiązujący bryłą i detalami architektonicznymi do dawnej świątyni.  Poczytaj o zabytkowych cmentarzach w Mikołajkach.

Więcej o zabytkowym centrum Mikołajek...

Miłośników fortyfikacji wojennych z czasów I wojny światowej zapraszamy do lektury...

Warto w Mikołajkach odwiedzić Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stacja zajmuje się pomiarami synoptycznymi, radiologicznymi, prowadzi badania nad promieniowaniem słonecznym. Obserwatorium w Mikołajkach jako pierwsze zarejestrowało skażenie po awarii reaktora w Czarnobylu.

Po przeciwnej stronie nad jeziorem jest
Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
  badająca „życie jezior”. Największą atrakcją jest spacer przez port wzdłuż jeziora Mikołajskiego, gdzie możemy posłuchać żeglarskich opowieści. W sezonie możemy oglądać się kołyszącego się na jeziorze Króla Sielaw przymocowanego do mostu drogowego.