Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz Centrum Kultury i Turystyki zapraszają na 6. Objazdowy Festiwal Filmowy "WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie" - Mrągowo, 2-3 października 2008 r., sala widowiskowa CKiT
Od 2003 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z różnymi partnerami z całej Polski: organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, placówkami kulturalnymi, teatrami i kinami organizuje Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal odwiedza z roku na rok coraz więcej miast w Polsce i za granicą. W tym roku odwiedzi ponad 23 miasta.
PROGRAM
czwartek 2 października 2008
Dyskretny urok propagandy
9.00 To My! 88’
Niemcy, 2006, reż. Nico Raschick
Hip-hop w służbie socjalistycznej ojczyzny? Ten znakomicie zmontowany i obfitujący w wiele fascynujących archiwaliów film pokazuje zapomnianą historię rozwoju enerdowskiej sceny break-dance. Władze, które zrazu pacyfikowały niesfornych b-boyów tańczących na ulicy, szybko zorientowały się, że zamiast walczyć z „obcymi ideologicznie wzorcami kulturowymi”, lepiej wprząc je do oficjalnej machiny propagandowej epoki „schyłkowego Honeckera”. W ten sposób break-dance trafił do młodzieżowych domów kultury i na oficjalne akademie z okazji kolejnej rocznicy rewolucji październikowej czy pierwszomajowe pochody…
Konkurs Filmów Krótkometrażowych o Nagrodę im. Jacka Kuronia
10.40
Wolność zawsze przychodzi za późno 52’
Iran, 2006, reż. Mehrdad Oskouei
W swoim najnowszym dokumencie o chłopcach z poprawczaka reżyser ujawnia problemy: biedę, przemoc domową i uzależnienie nastolatków od narkotyków. Chłopcy, którym kamera towarzyszy w codziennym życiu za kratami, jawią się tu bardziej jako ofiary niż przestępcy. Dla młodocianych chuliganów Oskuei stał się częścią więziennej rzeczywistości, zdobywszy ich zaufanie, mógł pokazać momenty słabości, płacz, ważne rozmowy między przyjaciółmi, wybuchy agresji. Przeprowadził także szczere wywiady i filmował rozmowy telefoniczne z rodzinami. Zrealizował bardzo ciekawy portret zbiorowy, ujmujący swą autentycznością.
Nowe Filmy Polskie
11.40
Niezależni 51’
Polska 2007, reż. Jacek Talczewski
Film opowiada niezwykłą historię awangardy opozycji lat 80., czyli Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Organizacja, w której zaczynało karierę wielu pierwszoplanowych dziś polityków, powstała na fali protestów po śmierci Stanisława Pyjasa i od początku miała charakter radykalny. Niekiedy nawet zbyt radykalny dla „dorosłej” opozycji. To oni poruszali kwestie nawet przez „Solidarność” uznane za zbyt drażliwe. To z szeregów NZS-u wywodzili się pierwsi zadymiarze toczący na Krakowskim Przedmieściu zacięte boje z milicją podczas opozycyjnych demonstracji. To ze środowiska NZS wypączkowała pierwsza organizacja pacyfistyczna w krajach demokracji ludowej: Wolność i Pokój. I chociaż porozumienie przy Okrągłym Stole było równoznaczne z końcem NZS-u, rzeczywiście stało się tak, jak śpiewał Kaczmarski: ci, którzy umarli, „poszli w bohatery”, a ci, którzy przeżyli – „poszli w generały”…
Nowe Filmy Polskie
17.00
Dworzec Gdański 56’
Polska 2006, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz
W latach 1968-69 władze PRL zmusiły do opuszczenia kraju około 15.000 osób. Dla większości z nich warszawski Dworzec Gdański, z którego odchodziły pociągi do Wiednia (zwykle pierwszego przystanku na ich emigracyjnym szlaku) stał się symbolem wygnania i upokorzenia. „Marcowi emigranci” spotykają się co kilka lat w izraelskim kurorcie Aszkelon. Wszyscy mówią po polsku bez śladu obcego akcentu, wszyscy kultywują polskie zwyczaje. Większość z nich wcale nie chciała opuszczać kraju, mimo że możliwość wyjazdu na Zachód była wówczas mocno reglamentowanym luksusem. Dlaczego nie było dla nich miejsca w ówczesnej Polsce?
Nowe Filmy Polskie
19.00
Zabić w sobie nienawiść 23’
Polska 2006, reż. Piotr Morawski
Film Piotra Morawskiego ma dwóch bohaterów. Pierwszy to legenda opozycji Jacek Kuroń, drugim jest odpowiedzialny za jego inwigilację oficer Służby Bezpieczeństwa, pułkownik Jan Lesiak. Beznamiętnie opowiada on o technice obserwacji i podsłuchiwania. Kuroń także bez emocji wspomina kolejne aresztowania i rewizje. Przez ponad dwadzieścia lat był nieustannie śledzony, podsłuchiwany i nagrywany. Jak sam mówi – musiał jakoś nauczyć się z tym żyć. Film wykorzystuje niezwykłe materiały dokumentalne z archiwów SB, ukazujące m.in. nagrywane z ukrycia spotkania Kuronia z innymi opozycjonistami
19.30
Klinika 30’
Polska 2006, reż. Tomasz Wolski
Film ukazuje codzienność jednego z polskich szpitali. Na oddziale chorób wewnętrznych leżą głównie osoby starsze, świadome kruchości własnego życia. Tomaszowi Wolskiemu udała się rzecz niezwykła – pokazał szpitalną rzeczywistość z najbliższej odległości, unikając patosu i sentymentalizmu. Każda z występujących w tym filmie postaci jest interesująca, każda ma coś do powiedzenia. Ci starzy, schorowani ludzie zachowują się z niezwykłą godnością nawet w najtrudniejszych momentach
Piątek 3 października 2008
Najbliższy Wschód
9.00
Muzyczna partyzantka 58’
Polska 2007, reż. Mirosław Dembiński
Za naszą wschodnią granicą leży kraj, gdzie muzyka rockowa jest jeszcze najprawdziwszą muzyką protestu i wyrazem tęsknoty za wolnością. Białoruskie zespoły sportretowane w fi lmie Mirosława Dembińskiego tworzą ludzie świadomi, zaangażowani i odważni, jak główna bohaterka, 20-letnia wokalistka Swieta. Towarzyszymy im w trasie koncertowej po kraju, pełnej zabronionych i przerwanych koncertów, wcześniej obserwujemy ich wizytę w Polsce. Są przedstawicielami młodego pokolenia, które nie chce się dłużej bać. Po sfałszowanych wynikach wyborów w 2006 r. wielu z nich znajdzie się w tłumie młodzieży za wzorem ukraińskiej Pomarańczowej Rewolucji zebranej na centralnym placu stolicy. Ich protest songi rozbrzmiewać będą z aresztu, dokąd po kilku dniach zabrano protestujących.
Nowe Filmy Polskie
10.10
Kolumbijskie ABC 88’
Włochy, Francja, reż. Enrica Colusso
Społeczność niewielkiej kolumbijskiej wioski żyjąca w cieniu niekończącego się konfliktu. Nawet dzieci przyzwyczaiły się już do widoku trupów. Okolica kontrolowana jest przez oddziały paramilitares, walczące z komunistyczną partyzantką. Jedynym sposobem zarabiania na życie jest tu nielegalna uprawa koki lub marihuany, a wszyscy mężczyźni powyżej piętnastego roku życia przyłączają się – dobrowolnie lub nie – do jednej z trzech stron zawikłanego konfliktu (trzecią stroną są wojska rządowe, których zaangażowanie ogranicza się zwykle do niszczenia plantacji koki, co pozbawia chłopów jedynego źródła utrzymania). Dziecięca zabawa w wojnę jest ponurym memento: za kilka lat drewniane karabiny zastąpią prawdziwe AK-47. Jak w takich warunkach może wyglądać edukacja dzieci? Jakie perspektywy może otworzyć przed nimi nauka? I czy są jakiekolwiek szanse na zakończenie tego konfliktu?
Konkurs Filmów Pełnometrażowych o Nagrodę Watch Docs
11.50
Przytul mnie, puść mnie 100’
Wielka Brytania 2007, reż. Kim Longinotto
Oksfordzka Mulberry Bush to szkoła z internatem dla dzieci wykluczonych ze zwykłych szkół ze względu na agresywne zachowanie. Poważne problemy psychologiczne podopiecznych Mulberry Bush są konsekwencją ich wcześniejszych traumatycznych przeżyć. Nauczyciele, których jest tu dwa razy więcej niż uczniów, na co dzień spotykają się z morzem przekleństw, pluciem i fizyczną agresją ze strony wychowanków. Ich heroiczne wręcz wysiłki zmiany destrukcyjnych wzorców zachowania dzieci bywają uwieńczone sukcesem. Pełne empatii choć nie upiększające niczego spojrzenie pozwoliło mistrzyni współczesnego cinéma vérité, Kim Longinotto – laureatce nagrody festiwalu w 2003 r. – stworzyć głęboko poruszający obraz słabo znanego świata, gdzie na agresję nie odpowiada się przemocą.
Kolory terroru
17.00
Moja córka terrorystka 60’
Norwegia, 2007, reż. Beate Arnestad
Bliski, intymny portret dwóch przyjaciółek należących do elitarnego komanda tamilskich kamikaze - Czarnych Tygrysów. Obie dziewczyny są gotowe wysadzić się w powietrze i zabrać ze sobą do grobu znienawidzonych wrogów. Mają tylko nadzieję, że zostaną wspólnie wysłane na swoją ostatnią misję. Obserwujemy ich szkolenie w obozie Tamilskich Tygrysów. Te kruche, piękne dziewczęta są w istocie świetnie wyszkolonymi zabójcami, potrafiącymi wykonać zleconą misję w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dharsika i Puhalchudar mówią o własnej śmierci bez egzaltacji, ich życie należy już do kogoś innego. Mają tylko nadzieję, że za kilka lat, po ostatecznym zwycięstwie, ich ofiara zostanie uczczona okazałym pomnikiem. Gdyby jednak ostateczne zwycięstwo miało się odwlec, zadowolą się zwykłym nagrobkiem na wojskowym cmentarzu.
Nowe Filmy Polskie
18.10
Istnienie 72’
Polska 2007, reż.Marcin Koszałka
Niesamowity w swej sile film o przemijaniu. Marcin Koszałka sfilmował ostatnie zmagania z życiem nieuleczalnie chorego Jerzego Nowaka, wybitnego aktora teatralnego. W poszukiwaniu nieśmiertelności, w pragnieniu pozostawienia po sobie trwałego śladu, pragnie on zagrać jeszcze raz w filmie, ale zagrać główną rolę. Chce także przysłużyć się nauce i oddać swoje ciało na preparat naukowy dla studentów medycyny. Koszałka filmuje ostatnie formalności, spotkania i przygotowania. Jednak kończy film, rezygnując z czekania na moment śmierci. Zapowiadany jako skandal dokument okazał się wspaniałym zapisem przejścia, stawania się, jak mówi w filmie adwokat, już nie człowiekiem, a tylko ciałem.
Retrospektywa Rithy Panha
19.30
Nie można zawinąć żaru w papier 86’
Francja 2007, reż. Rithy Panh
W swoim najnowszym, nominowanym do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej dokumencie Rithy Panh pozostaje wierny estetyce docudramy, technice bliskich, cierpliwie tworzonych portretów i niespiesznemu rytmowi opowiadania. Poznajemy tu dziewczyny z domu publicznego w Phnom Penh. Ich zmęczone gesty i twarze odzwierciedlają psychiczne spustoszenie, do jakiego doprowadziła je wymuszona prostytucja. Powoli odsłania się przed nami świat straszliwej nędzy, przemocy, strachu przed AIDS, społecznego wykluczenia, dziedzictwa traumy czasów ludobójstwa i wojny domowej. Mimo ostrych, południowych barw, wszystko spowite jest tu jakby głębokim cieniem śmierci.
21.00
Zakończenie Festiwalu
WSTĘP WOLNY
Impreza towarzysząca
Powtórka z historii
prelekcję pt. „Przyczyny i skutki wydarzeń marca 1968 r.”
poprowadzi historyk mgr Sławomir Rudnicki
po projekcji filmu „Dworzec Gdański”
2 października 2008 r., godz. 18.00
sala widowiskowa CKiT
wstęp wolny