12 listopada Centrum Kultury i Turystyki zaprasza na kolejny w tym sezonie spektakl teatralny!
12 listopada godz. 19.00
Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki z Białegostoku
S A M O T N Y Z A C H Ó D w reż. Gienadija Muszpierta
(w ramach programu Teatr Polska)
O SPEKTAKLU
Martin McDonagh, znakomity irlandzki dramaturg młodego pokolenia (ur. 1970), światową sławę zawdzięcza czarnym komediom zebranym w dwie trylogie – „Trylogię Leenane” i „Trylogię arańską”. Pierwszą z nich tworzą sztuki, dla których wspólnym mianownikiem są szokujące i pełne przemocy wydarzenia z Leenane, prowincjonalnej dziury w zachodniej Irlandii. W skład trylogii wchodzą „Królowa piękności z Leenane”, „Czaszka z Connemary” i zamykający ją „Samotny zachód”.
Bohaterami „Samotnego zachodu” są dwaj skłóceni bracia – Valene i Coleman. żyją samotnie w domu odziedziczonym po ojcu, który zginął od przypadkowego (albo i nie) postrzału z dubeltówki. Przesiąknięci nienawiścią, bez przerwy pijani, wciąż sobie dogryzający, kłócący się i walczący, budzą odrazę, ale i współczucie. Ulubionym trunkiem braci jest bimber, który sprzedaje im, z dostawą do domu, miejscowa piękność – małolata Girleen. Odwiedza ich również nie stroniący od butelki ksiądz, ojciec Welsh. Proboszcz Welsh od dawna nie radzi sobie z parafianami, których poczynania zdąŜyły wpędzić go w alkoholizm. Załamuje się po samobójczej śmierci miejscowego policjanta, przyzwoitego człowieka, choć całkowicie bezsilnego wobec rodzinnych samosądów. Z kolejnego kryzysu wiary ojciec Welsh juŜ się nie podźwignie. Zostawi po sobie rodzaj testamentu, którego wykonaniem obarczy obu braci, czym zmusi ich do współdziałania i zerwania z wzajemną wrogością. Ich pojedynek przy wyznawaniu grzechów i złośliwości, jakie popełniali względem siebie przez lata, jest równie zabawny, co przerażający. W miarę rozwoju wydarzeń poznajemy kolejne poziomy ich osobowości. Ludzkie zło i głupotę, ale także pragnienie dobra i piękna. Całą prawdę o człowieku grzesznym i upadłym, a jednocześnie niewinnym i wzniosłym.
AUTOR: Martin McDonagh
TYTUŁ ORYGINAŁU: The Lonesome West
PRZEKŁAD: Klaudyna Rozhin
REŻYSERIA: Gienadij Muszpiert (reżyser Teatru Dramatycznego w Grodnie)
SCENOGRAFIA: Katarzyna Gabrat-Szymańska i Tomasz Szymański
OBSADA:
Girleen Kelleher – Katarzyna Mikiewicz
Ojciec Welsh – Bernard Maciej Bania
Coleman Connor – Rafał Olszewski
Valene Connor – Sławomir Popławski
PREMIERA: 25 kwietnia 2008
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 1 godz. 40 min
"(...) "Samotny zachód" jest jak kobieta w średnim wieku ubrana w jaskrawe fatałaszki - to dramat obyczajowy w farsowym kostiumie. Rzecz autentycznie śmieszna i jednocześnie przygnębiająca. Plus minus jak życie każdego z nas (...).”
„Można powiedzieć, że sprawcą sukcesu "Samotnego zachodu" jest Martin McDonagh. Prawda. Ale udane przedstawienie białostocki Dramatyczny zawdzięcza Gienadijowi Muszpiertowi z Teatru Dramatycznego w Grodnie. (...) Muszpiert zaryzykował zrobienie rzeczy śmiesznej, ale niepozbawionej ambicji (...)”.
Jerzy Szerszunowicz, Kurier Poranny
Bilety do nabycia w CKiTw cenie: 15 zł, 8 zł (ulgowy - uczniowie, studenci)
Grupy zorganizowane (faktury) – 10 % upustu.
Sprzedaż i rezerwacja biletów w Centrum Kultury i Turystyki:
poniedziałek - piątek w godz. 10.00-17.00 - punkt ksero, tel. 743 34 66,
po godz. 17.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00-22.00 - portiernia CKiT, tel. 743 34 73.
Rezerwacji można również dokonać drogą elektroniczną bilety@ckit.mragowo.pl.
SPEKTAKL ODBYWA SIĘ W RAMACH PROGRAMU TEATR POLSKA.
Partnerem medialnym Projektu w Mrągowie jest Radio Planeta
O projekcie Teatr Polska
Projekt Teatr Polska - atrakcyjna oferta teatralna kierowana do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Inspiracją dla projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu. Teatry biorące udział w projekcie "Teatr Polska" prezentują ciekawe przedstawienia szerszej publiczności i mają możliwość poznania innego typu odbiorcy. "Teatr Polska" odbywa się w okresie między czerwcem a grudniem 2010 roku i stwarza również możliwość współpracy między teatrami a ośrodkami kultury.
Projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Źródło: www.ckit.mragowo.pl