Powiat Działdowski  położony jest na Pojezierzu Mazurskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Działdowo  jest miastem powiatowym położonym na pograniczu Garbu Lubawskiego oraz Wzniesień Mławskich, nad rzeką Działdówką. Z ciekawszych zabytków miasta należy wymienić: gotycki  kościół ewangelicki  z XIV wieku przebudowany w XVII wieku i w latach 1927 – 1930, odrestaurowany  Ratusz  z 1796 roku. Zachowało się też około 30  domów  i  kamieniczek, głównie z XIX wieku.  Ciekawostką historyczną  jest fakt, że w lutym 1940 na terenie działdowskich koszar w centrum miasta, hitlerowcy zorganizowali obóz, który istniał do 1945 roku. Był to początkowo obóz przejściowy, a od maja 1940 przekształcono go w „wychowawczy obóz pracy” głównie dla więźniów politycznych. Głód, fatalne warunki sanitarne, bicie, mordercza gimnastyka, tortury i szykany powodowały ogromną śmiertelność. Zmarłych i pomordowanych grzebano w zbiorowych mogiłach na tzw. Górze Komornickiej w  Białutach.

Lidzbark  to malowniczo położone miasteczko nad Jeziorem Lidzbarskim, rzeką Wel oraz na terenie dwóch Parków Krajobrazowych. Miejscowość ta to wymarzone miejsce wypoczynku i rekreacji dla miłośników wędkowania, wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Miasto i Gmina leżą w południowo - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego, na szlaku kajakowym  rzeki Wel oraz na  historycznym szlaku  "Grunwaldzkim". Wśród walorów turystycznych okolic Lidzbarka dominują liczne lasy i jeziora. Ich położenie, urozmaicone brzegi, wysepki i zatoki przyciągają nie tyko turystów. Dla miłośników przyrody tereny Górznieńsko - Lidzbarskiego i Welskiego Parku Krajobrazowego zaskakują bogactwem natury, a przede wszystkim umożliwiają bezpośredni kontakt z rzadkimi, będącymi pod ochroną roślinami, z różnorodną zwierzyną i ptactwem.
Na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego zostały utworzone  rezerwaty: "Ostrowy nad Brynicą", "Klonowo", "Jar Brynicy", "Szumny Zdrój", ”Czarny Bryńsk".

Welski Park Krajobrazowy
Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić otwarte w 1998 roku Muzeum Przyrody oraz Muzeum Etnograficzne znajdujące się w  Jeleniu, które sukcesywnie zwiększa ilość interesujących eksponatów.
Cechą charakterystyczną jest zróżnicowana rzeźba terenu powstała w wyniku działalności lodowca i która tworzy przepiękne zakątki: jeziora z zatokami, półwyspami, wysokimi skarpami. Bagna i rozlewiska zajmują znaczną część parku. Na tych terenach można spotkać ciekawe ptaki, a w lasach rodzime gatunki zwierząt. W Parku znajdują się  rezerwaty: Ostrów Tarczyński, Bagno Kozina, Jezioro Neliwa oraz Rezerwat Piekiełko.

Gmina Płośnica  położona jest w powiecie działdowskim. Region należy do obszaru Zielonych Płuc Polski. Część obszaru połączona jest z chronionym pięknem krajobrazu i stanowi otulinę Welskiego i Górznieńskiego Parku Krajobrazowego.

Miłośnicy przyrody, ciszy i spokoju mogą wybrać się na wypoczynek w okolice  Turzy Małej  oraz  Gródek. Do ciekawszych zabytków gminy warto zaliczyć:  kościół parafialny p.w. św Barbary w  Płośnicy, kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w  Przełęku  i drewniany kościół w  Niechłoninie, kościół św. Mikołaja w  Wielkim Łęcku  oraz  pałace dworskie Turzy Małej  oraz w  Gródkach  i  Rutkowicach  z początku XX wieku.

Gmina Rybno  jest położona w powiecie dziadowskim wśród mazurskich jezior. Dzięki swoim walorom takimi jak przyroda oraz atrakcje turystyczne region ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Wśród zabytków do tych najbardziej interesujących zaliczyć można: zabytkowy  kościół  św. Barbary w  Rumianie, którego początki sięgają XVI wieku. W 1714 roku zbudowano nową, drewnianą świątynię opierając się na stylu barokowym. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Warto zwrócić uwagę na wystrój wnętrza, a w szczególności na ołtarze: późnorenesansowy św. Krzyża, barokowy oraz główny z XVIII wieku. Organy pochodzą natomiast z 1909 roku. Obok kościoła znajduje się budynek plebanii z początku XX wieku. Teren wokół świątyni otoczony jest starymi lipami, które są  pomnikami przyrody. Najbardziej okazała z nich ma 423 cm obwodu.