Certyfikaty na wielkiej gali POT
Certyfikaty na wielkiej gali POT

Mrągowski Piknik Country oraz Miasteczko Westernowe Mrongoville mają już certyfikaty. W czwartek 20 listopada 2008 r. w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się Wielka Gala z okazji podsumowania konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny.

Piknik Country jest niewątpliwie najbardziej znanym festiwalem muzycznym, który od 2008 roku wzbogaciła nowa atrakcja, czyli Miasteczko Westernowe „Mrongoville”. Na czwartkowej Gali podsumowane zostały starania Mrągowa w popularyzowaniu Pikniku Country.

- Miasteczko Westernowego Mrongoville jest kontynuacją 27 letniej tradycji mrągowskich Pikników - mówiła Burmistrz Otolia Siemieniec podczas wywiadu w Polskim Radiu Pr. 1. Od organizatorów konkursu przyjęła specjalny certyfikat. W uroczystej Gali uczestniczył też Rafał Drężek, dyrektor Mrongoville oraz Robert Wróbel, kierownik MCIT. Ponadto Burmistrz Otolia Siemieniec zaprosiła również osoby, których wkład w rozwój mrągowskich Pikników jest niekwestionowany: Korneliusza Pacudę, Halinę Gąsiorowską, Jerzego Głuszyka, Krzysztofa Majkowskiego oraz Michała Lonstara Łuszczyńskiego, którego gitarowy akord otwierał pierwszy w historii Piknik Country.

- Chcę serdecznie podziękować wszystkim za te lata pracy, bo to nasz wspólny sukces - powiedziała pani Burmistrz podczas wręczenia certyfikatu.

Galę prowadzili dziennikarze, związani z turystyczną promocją: Sława Bieńczycka z Polskiego Radia PR1 i Paweł Pochwała z TVP1, który w Mrągowie prowadził program Kawa czy Herbata?

Oprócz Mrągowa, certyfikaty produktów turystycznych otrzymało 10 laureatów, na 90 zgłoszonych do konkursu. W przyszłym roku Mrągowo wystartuje w konkursie o Złoty Certyfikat, przyznawany laureatom poprzednich edycji.

By ubiegać się o certyfikat najlepszego produktu turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej, trzeba najpierw przejść eliminacje na szczeblu województwa. Do tej pory kandydaci zgłaszali się bezpośrednio do centrali POT-u, teraz wstępną selekcję przeprowadziła Warmińsko-Mazurska Organizacja Turystyczna, a dokładniej wybrana przez nią kapituła konkursowa. W jej skład weszli eksperci ds. turystyki, naukowcy, samorządowcy i dziennikarze, którzy postawili na produkty wybijające się w mediach ogólnokrajowych i przyciągnęły turystów również spoza regionu.

Wyróżnienie to jest zasługą Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Mrągowska", które opracowały i przesłały wniosek do POT-u.