Archiwum wiadomości

09.02.2012
Temp.: od -12°C do -13°C
W lutym śniegi i lód stały Czynią w lato upał trwały. Gdy zaś burza, deszcz panują, Dobry plon nam obiecują.

Prędkość wiatru:
0-1 m/sek

Prognoza dla miast:
Mrągowo
Mikołajki

Mapa serwisu



Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym

Atrakcje

Stacja Parazytologii PAN powstała w 1984 roku - w tym też roku ruszyła organizacja  fermy jeleniowatych przy ówczesnym Zakładzie Doświadczalnym PAN w Baranowie. Dzięki pasji i zaangażowaniu dr Andrzeja Krzywińskiego możemy dziś w Kosewie Górnym oglądać unikatową hodowlę jeleniowatych. Ferma Jeleniowatych jest główną atrakcją Ziemi Mrągowskiej, to ulubione miejsca turystów. Można tu dotknąć rogatych mieszkańców. Dla większości osób to pierwszy bezpośredni kontakt z jeleniowatymi.

 

www.kosewopan.pl


Wybieg, na którym pasą się jelenie i łanie znajduje się w odległości kilku minut od domu, na wzgórzu. W sumie jest to 100 hektarów ziemi.


- Do stada trzeba podchodzić bardzo powoli, żeby go nie spłoszyć - tłumaczy turystom pani Teresa. - To Myszka - pokazuje na jedną z wylegujących się na trawie łań. - Wychowałam ją sama, od małego. Jest bardzo ze mną zżyta i ma do mnie zaufanie, z wzajemnością zresztą.
Druga łania ma na imię Ruda. Obie, psim zwyczajem, podążają krok w krok za „swoją panią”. U państwa Dmuchowskich niemal każde bardziej oswojone zwierzę ma swoje imię.
- Do łań można podejść, ale byki bywają czasami niebezpieczne. Szczególnie w okresie godowym. We wrześniu i październiku nawet opiekun nie powinien się do nich zbliżać. To duże i silne zwierzęta.

Ważne!
- prosimy o zaopatrzenie się w strój i obuwie adekwatne do warunków atmosferycznych – zwiedzanie polega głównie na spacerze po górzystych pastwiskach pod gołym niebem,
- zwierzęta boją się parasoli,
- nie można wprowadzać do zwierząt wózków z dziećmi – prosimy liczyć się z koniecznością noszenia maluchów,
- osoby starsze oraz mające kłopoty z chodzeniem mogą mieć problemy z pokonaniem całej trasy. W ofercie są również skrócone programy,
- Stacja może być czasami zamknięta z powodu zabiegów na zwierzętach lub wyjątkowo niesprzyjającej pogody – najlepiej upewnić się przed przyjazdem telefonicznie.


Możliwość zwiedzenia muzeum stacji - należy umówić się telefonicznie tel. (89) 742 43 80, kosewo@kosewopan.pl,
www.kosewopan.pl

 

www.kosewopan.pl

 

Prześlij znajomemu

Sugeruj poprawkę

Pobierz w formacie PDF

Wersja do wydruku

Kalendarz imprez
 ‹‹  luty 2012  ››
Po Wt Śr Cz Pi So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29        


Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska"
Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
tel. 89 741 80 39, tel. 89 743 34 67
e-mail: , ,

Copyright © LOT "Ziemia Mrągowska"