Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w leśniczówce w Piersławku

SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

 

Miejsce urodzin Ernsta Wiecherta wybitnego pisarza niemieckiego, zwanego Piewcą Mazur.  Wiechert spędził w Piersławku swoje dzieciństwo. Głęboki humanizm jego prozy oraz krytyczne wypowiedzi o reżimie hitlerowskim sprawiły, że trafił on do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Po wojnie, z powodu braku zmian w Niemczech, emigrował do Szwajcarii.

 

Do Piersławka można dojechać drogą krajową 602 z Mrągowa w kierunku Piecek. Dojeżdżając do miejscowości należy skręcić w lewo i wąską drogą asfaltową jechać przez las około 3 km. Dom położony jest z prawej strony, około 50 metrów od drogi.

 

Dzięki działaniom pierwszego przewodniczącego Mazurskiego Towarzystwa Ernsta Wiecherta, pastora Krzysztofa Mutschmanna w Piersławku powstała Izba Pamięci niemieckiego pisarza. Ekspozycja przygotowana została przez pracowników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Tworzą ją dzieła pisarza wydane w języku niemieckim i ich polskie tłumaczenia oraz liczne dokumenty, druki okolicznościowe i fotografie. Na zewnętrznej ścianie budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe, upamiętniające 100 i 110 rocznicę urodzin pisarza.

 

Leśniczówka w Piersławku była rodzinnym domem Ernsta Wiecherta. Piewca Mazur urodził się tutaj w 1887 roku. Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w Piersławku powstała w 1996 r. dzięki staraniom Mazurskiego Towarzystwa Ernsta Wiecherta z siedzibą w Sorkwitach. 

 

Wirtualny spacer po leśniczówce

 

Izba będzie otwarta dla zwiedzających od 21.06.2016 r. do 30.09.2016 r.

Od wtorku do soboty, w godzinach od 9:00 do 15:00.

W święta, dni wolne od pracy oraz w poniedziałki i niedziele Izba będzie nieczynna.

Koszt biletu: 4 zł/os.

Zwiedzanie przez grupy (min. 5 osób) we wtorki i środy w godzinach od 9:00 do 14:00 oraz w pozostałe dni otwarcia (czwartek-sobota) jest możliwe po wcześniejszym ustaleniu terminu mailowo: sandra.wachulik@olsztyn.lasy.gov.pl lub telefonicznie - 797 751 150 podając:

- adres firmy,
- NIP,
- ilość osób,
- planowaną datę i godzinę zwiedzania.

REZERWACJI NALEŻY DOKONAĆ MIN. 7 DNI PRZED PLANOWANĄ DATĄ ZWIEDZANIA.

Zwiedzanie Izby jest możliwe tylko w podanych powyżej terminach.


Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w leśniczówce w Piersławku
Piersławek
11-710 Piecki
tel. (89) 742 14 77

www.strzalowo.olsztyn.lasy.gov.pl

 

Ścieżka edukacyjna na terenie leśnictwa Piersławek w Nadleśnictwie Strzałowo

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Spływ kajakowy

Spływ łodzią po Krutyni

 

Piecki

 

facebook
pinterest