Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni

SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

Kolekcja przyrodnicza liczy ponad 300 eksponatów zwierząt, stale powiększając się. Wszystkie eksponaty w muzeum wykonane są przez dr Janusza Dynowskiego.

 

Zabytkowa stodoła mazurska w centrum Krutyni, w której na dzień dzisiejszy mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej z Muzeum Przyrodniczym.

 

Eksponaty w muzeum przyrodniczym to spreparowane zwierzęta, które były najcześciej ofiarami przejechania, potrącenia, zderzenia się z samochodami poruszającymi się po drogach Parku, a także ptaki które zginęły na liniach energetycznych, zaplątały się i utopiły w sieciach rybackich czy kłusowniczych. W części historycznej muzeum można zobaczyć wystawę fotografii i poznać przeszłość Krutyni, a także przeczytać o życiu i twórczości Karola Małłka, znanego działacza mazurskiego, pisarza, folklorysty, publicysty i nauczyciela. W muzeum organizowane są również wystawy o tematyce przyrodniczej, na których prezentowane są prace plastyczne uczniów szkół z terenu Parku. Dla grup zwiedzających muzeum, chcących zgłębiać piękno mazurskiej przyrody, oferujemy również prezentację diaporamy multimedialnej ze zdjęciami znanego fotografika, p.Waldemara Bzury. 

 

Przyrodnicza część ekspozycji Muzeum Przyrodniczego Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni jest pokłosiem wystawy przyrodniczo-archeologicznej zorganizowanej wiosną 1991 roku przy współpracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Siedem lat później wypożyczone eksponaty przedstawiające ślady bytności człowieka w Puszczy Piskiej i w pasie pojezierzy, od epoki kamienia poprzez epokę brązu i żelaza, zwrócono Muzeum w Olsztynie. Część przyrodniczą natomiats przeniesiono do zabytkowej stodoły mazurskiej w centrum Krutyni.

Pobierz folder o Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni

 

 

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00. Aby dostać się do Muzem należy udać się do biura MPK znajdującego się za budynkiem Muzeum.


Bilet - dobrowolna opłata na rzecz MPK.

 

Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego
Krutyń
11-710 Piecki
tel. (89) 742 14 05

 

Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w leśniczówce w Piersławku

Spływ kajakowy

Spływ łodzią po Krutyni

 

Krutyń

Nowa Ukta

 

 

facebook
pinterest