dodano: 19.11.2009

 

Ratusz w Mrągowie doceniony!

 

Ratusz Miejski w Mrągowie otrzymał certyfikat w konkursie "Perła w Koronie województwa warmińsko-mazurskiego" 2009 roku w kategorii 10 najbardziej niezwykłych budowli i pereł architektury. Na pierwszym miejscu znalazła się Bazylika Mniejsza w Dobrym Mieście, na drugi m Park Etnograficzny w Olsztynku, natomiat na trzecim miejscu uplasowało się Wzgórze Katedralne we Fromborku.

 

 

 

dodano: 12.11.2009

 

Warsztaty lepienia z gliny

 

Muzeum w Mrągowie ul. Ratuszowa 5, zaprasza na „Warsztaty lepienia z gliny” w dniu 14 listopada 2009 r. w godz. 10.00-15.00 do sal muzealnych w Ratuszu Miejskim.


Zajęcia lepienia z gliny poprowadzą p. Agata i Andrzej Drozdek z Pracowni Konserwatorskiej
Działu Archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Zajęcia teoretyczne dotyczyć będą techniki lepienia gliną, budowy i odtwarzania naczyń współczesnych i starych czy tworzenia figur.

W części praktycznej wykonać będzie można własne kompozycje  i dzieła gliniane, które po zabezpieczeniu uczestnicy zabiorą do domu.

Prowadzący warsztaty odpowiedzą na wszystkie nurtujące uczestników pytania, podzielą się swoimi informacjami z pracy oraz osiągnięciami konserwatorskimi.

Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Zapraszamy osoby indywidualne, rodziny z dziećmi i dzieci, jak również grupy zorganizowane po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym –  Muzeum w Mrągowie tel. (89) 741 28 12.

  

 

dodano: 13.10.2009

 

Wystawa "Czar glinianych figurek"


Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Kierownik Muzeum w Mrągowie zapraszają na otwarcie wystawy "Czar glinianych figurek" - 15 października (czwartek), godz. 16:00, Muzeum w Mrągowie, Ratusz Miejski.

 

Na wystawę składają się zbiory ceramiki Pań Walentyny i Marii Dermackich – unikalna kolekcja sztuki ludowej, ukazująca życie codzienne wsi polskiej.

 

 

dodano: 21.06.2009, 27.11.2009

 

Fragment książki o zdobyciu Mrągowa (Sensburga)

 

Zapraszamy do przeczytania wojennych wspomnień pułkownika Fiedora Stiepanowicza Fiedotowa o zdobywaniu Zenzburga (Sensburga/Mrągowa) z książki „Pułk kontynuuje bój”. Wspomnienia poświęcone są żołnierzom, podoficerom i oficerom 557-go Mazurskiego Pułku Piechoty.

Wspomnienia zostały odnalezione oraz opracowane przez kierownika Muzeum w Mrągowie, Pana Dariusza Żyłowskiego.


Pobierz:

Cz. I (plik pdf, 65 KB)

Cz. II (plik pdf, 65 KB)

 

 

dodano: 21.06.2009

 

"Indie-Indonezja. Niezwykły obraz chrześcijaństwa"

 

Muzeum w Mrągowie, Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zaprasza na wystawę pt. "Indie-Indonezja. Niezwykły obraz chrześcijaństwa". Wystawę można oglądać od 12 maja do 15 września.

 

dodano: 28.04.2009

 

Konferencja dla nauczycieli w mrągowskim Muzeum

 

Dnia 28 kwietnia Muzeum w Mrągowie i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Mrągowie zorganizowały Konferencję dla nauczycieli. Prelegentami byli: Dr Jan Gancewski -  Wiceprezes PTH O/Olsztyn, Robert Wróbel -  prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” oraz kierownik Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej, mgr Dariusz Żyłowski - kierownik Muzeum w Mrągowie.

Celem spotkania było przedstawienie nauczycielom szkół z terenu powiatu mrągowskiego propozycji współpracy z Kołem PTH w Mrągowie, Lokalną Organizacją Turystyczną „Ziemia Mrągowska” oraz Muzeum w Mrągowie.

Pierwszym mówcą był dr Jan Gancewski, który przedstawił uczestnikom spotkania ofertę współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym. Szczególnie zwrócił uwagę na możliwość uczestniczenia w Zjeździe Historyków Polskich w Olsztynie. Chętni mogą się rejestrować na stronie internetowej Towarzystwa www.pth.olsztyn.pl. Udział w zjeździe jest jedną z form rozwoju i doskonalenia zawodowego, zaakceptowanego przez Kuratorium Oświaty. Ponadto poinformował, iż nadal trwają prace nad podręcznikiem o historii regionu, który może stać się uzupełnieniem zajęć z historii.

Drugim mówcą był Robert Wróbel. Przedstawił on możliwości wykorzystania strony internetowej Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” www.it.mragowo.pl w procesie dydaktycznym. Zachęcił również do korzystania z wiedzy i doświadczenia pracowników Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej przy organizacji wyjazdów, podczas których uczniowie mogą poznawać walory turystyczne Ziemi Mrągowskiej. Jednym z zadań MCIT oraz LOT „Ziemia Mrągowska” jest popularyzacja wiedzy o regionie.

Ostatnim prelegentem był Dariusz Żyłowski. Udzielił informacji o mrągowskim Muzeum, a także zwrócił uwagę na możliwość odbycia lekcji i warsztatów historycznych w placówce.

Zapraszamy do współpracy!!!

 

 

dodano: 27.01.2009

 

 Wystawa "Kultura Średniowieczna w okolicach Mrągowa"

 

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Oddział w Mrągowie serdecznie zaprasza na wystawę interaktywną „Kultura Średniowieczna w okolicach Mrągowa”.

Będzie można ją oglądać od 29 stycznia do 30 kwietnia. Podczas wystawy zostaną wyeksponowane m.in. zabytki znalezione w ciągu ostatnich dwóch lat w Mrągowie i najbliższym regionie.

Zamierzeniem wystawy jest, by zwiedzający mógł dotknąć prawdziwej historii regionu. Dlatego też każdy może przebrać się w stroje wzorowane na średniowiecznych. Ponadto organizatorzy przygotowali repliki broni oraz uzbrojenia używanego w tamtych czasach. Wystawę wzbogacono muzyką średniowieczną. Każdy ma szansę poczuć klimat Średniowiecza. W muzeum można zrobić zdjęcia i w ten sposób zdobyć niezapomnianą pamiątkę. Bilet wstępu obejmuje także wystawy stałe, czyli „Ernst Wiechert” oraz „Dzieje Mrągowa”
 

 Dzbaneczek bez ucha XV w. Znaleziony w j.Czos  Średniowieczna ksieżna  Miecze
 Groty z XV w. znalezione w Mragowie  Średniowieczny giermek  Przygotowywanie sali wystawowej
 Pasowanie na rycerza  Przekazanie rycerzowi miecza  Makieta średniowiecznego zamku
 Walka o księżnę  Walka o ksieżnę cd.  Topór bojowy XV w.
 Stroje dla zwiedzających  Zbroja rycerska  Sala wystawowa

 

 

 

Dyplom dla Muzeum w Mrągowie
za zaangażowania i wysiłek włożony
w organizację obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa