dodano 28.09.2017

 

500 lat Reformacji w Mrągowie

 

Piotr Żuchowski, Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Piotr Mendroch, Pastor Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Mrągowie zapraszają do Muzeum w Mrągowie na otwarcie wystawy "500 lat Reformacji w Mrągowie" - 6 października 2017 r.

Wystawa czynna od 7 października 2017 do 6 lutego 2018.

Kontakt:
Muzeum w Mrągowie
Stary Ratusz Miejski
ul. Ratuszowa,
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 28 12

 

dodano 20.06.2017

 

Mrągowskie Pogaduszki - Czaszkowo. Starożytne miejsce ofiarne w dawnym jeziorze Nidajno na Mazurach



Zapraszamy na Mrągowskie Pogaduszki z dr Aleksandrą Rzeszotarską - Nowakiewicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN i dr Tomaszem Nowakiewicz z Instytutu Archeologii UW, pt. Czaszkowo; Starożytne miejsce ofiarne w dawnym jeziorze Nidajno na Mazurach. Wyniki badań laboratoryjnych wybranych zabytków.

Pogaduszki odbędą się we wtorek 27 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w Muzeum w Mrągowie, Stary Ratusz Miejski, ul. Ratuszowa 4.

Arcyciekawe spotkanie z archeologami i autorami kilku opracowań naukowych, unikatowe informacje o niezwykłym stanowisku archeologicznym w powiecie mrągowskim. W tym prezentacja książki o badaniach materiału archeologicznego z Czaszkowa.

 

 

dodano 08.05.2017

 

Galeria sztuki ludowej Warmii i Mazur



Muzeum w Mrągowie zaprasza w środę 17 maja 2017 o godz. 18.00 na otwarcie wystawy "Galeria sztuki ludowej Warmii i Mazur"

Wernisaż - wstęp wolny, pozostałe dni bilet wstępu.

Wystawa „Galeria sztuki ludowej Warmii i Mazur” będzie prezentowała wybrane dziedziny materialnej sztuki ludowej Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem gałęzi najbardziej wyrazistych takich jak: rzeźba, kaflarstwo, czy tkanina. Głównym założeniem wystawy jest zaprezentowanie obiektów sztuki ludowej w formie galerii i podkreślenie ich walorów artystycznych i estetycznych. W tej perspektywie traci na znaczeniu funkcja użytkowa, które dawniej było podstawą istnienia prezentowanych obiektów. Artysta ludowy swoją twórczością wychodził naprzeciw oczekiwaniom ludu. Jego wyroby wykonywane na potrzeby życia codziennego, wypełniały też potrzebę otaczania się rzeczami pięknymi, i tak kafel piecowy posiada majestatycznie wymalowane wzory kwiatowe czy zwierzęta, czepiec noszony na głowie ma przepięknie wyhaftowane złotymi nićmi denko, a tkanina do przykrywania łóżek, ław czy sani ma bogaty wzór geometryczny. Wybrane na wystawę eksponaty nie wyczerpują tematu w sposób syntetyczny, ale stanowią dowód że sztuka Warmii i Mazur była bogata i różnorodna.

Kontakt:
Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie
ul. Ratuszowa 5
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 28 12
e-mail: mragowo@muzeum.olsztyn.pl

 

 

 

dodano 15.02.2017

 

Co można przywieźć z wyprawy rowerowej po Mazurach?

 

Kamień to nie tylko kawałek zwykłej skały. Niektóre z nich są przeklęte, w innych tkwi lecznicza moc minerałów.  Zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele informacji można z nich wyczytać? Tajemnice ciekawych okazów geologicznych zdradzi mrągowianin Wiesław Rydzyński podczas najbliższych Mrągowskich pogaduszek. Ponadto będzie o wycieczkach rowerowych i mrągowskich rzeźbach.

„Mrągowskie pogaduszki” to cykl spotkań z ciekawymi osobami nt. naszego najbliższego regionu.

Zapraszamy 23 lutego (czwartek) 2017 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie (ul.  Warszawska 51)

Wstęp wolny! Zwłaszcza zapraszamy członków TMZM!

Więcej informacji na stronie www.poznajmragowo.pl 

 

dodano 10.02.2017

Starożytne nekropolie powiatu mrągowskiego


Zapraszam serdecznie na otwarcie wystawy pt. Starożytne nekropolie powiatu mrągowskiego, w dniu
15.02.2017 r. o godz. 18.00 w Muzeum w Mrągowie, Stary Ratusz Miejski, ul. Ratuszowa 5.

Wystawa jest poświęcona najważniejszym nekropoliom świata starożytnego na terenach dziesiejszego powiatu mrągowskiego. W okolicach Mrągowa odbyły się po II wojnie światowej pierwsze polskie wykopaliska na Mazurach, które były kontynuowane z dużą intensywnością przez dziesięciolecia aż po dzień dzisiejszy. Efektem tych działań region mrągowski należy obecnie do najlepiej rozpoznanych pod wzgledem archeologicznym obszarów Mazur.

Liczne ekspedycje archeologiczne z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przyczyniły się do świetnego poznania starożytnej przeszłości Mrągowa i jego okolic. I za słowami dr Tomasza Nowakiewicza z IA UW i jego żony Aleksandry Rzeszotarskiej - Nowakiewicz autorów książki pt. "Starożytności Pojezierza Mrągowskiego" zapraszamy Państwa do zapoznania się z "ojczystą przeszłością", tajemniczą, mroczną i niezwykłą.