Nazwy miejscowości w byłych Prusach Wschodnich - Powiat Mrągowski

Na podstawie „Słownik polskich nazw miejscowości w b. Prusach Wschodnich”, wyd. Instytutu Zachodniego, Poznań 1946.

Nazwa aktualna

Nazwa niemiecka i data przemianowania

Dawna nazwa polska

Babięta

Babenten 1938

Babienten

Bagiennice

Althoefen 1938

Alt Bagnowen

Bagienice Małe

Bruchwalde 1929

Klein Bagnowen

Bagnowska Wólka

Tiefendorf 1929

Bagnowenwolka

Bałowo

Ballau

 

Baranowo

Hoverbeck 1938

Barranowen

Bartlewo

Barteln 1938

Bartlowo

Bieńki

Boenigken 1938

Bienken

Bobrówko

Biebern 1938

Bubrowko

Borowy

Prausken 1938

Borowen

Botowo

Bothau

 

Boże

Bunsen 1938

Bosemb

Brejdyny

Broedienen

 

Bronikowo

Ratsgrund 1938

Bronikowen

Budziska

Wachau 1929

Budzisken

Burszewo

Prusshoefen 1938

Burschewen

Bystrz

Dieblitzthal

Połoń

Chostka

Walddorf 1930

Chostka

Choszczewo

Hohensee 1936

Choszczewen

Cierzpięty

Zollernhoehe 1906

Czierspienten

Cudnochy

Siebenhoefen 1938

Zudnochen

Czaczkowo

Eisenack 1938

Zatzkowen

Czerwonki

Rotenfelde 1930

Czerwanken

Czymowo

Winerau 1929

Zymowo

Dąb

Kleinsteifelde 1938

Domb/p

Długi Grąd

Langengrund 1930

Dlugigrund

Dłuwiec

Langendorf

 

Dobry Lasek

Guttenwalce

 

Dosie

Doschen

 

Dybowo

Dommelhof 1938

Diebowen

Dybówko

Diebowko

 

Faszcze

Fasten 1938

Faszen

Frydrychowo

Friedrichsberg

 

Gałkowo

Nickelshorst 1938

Galkowen

Gant

Ganthen

 

Gąsior

Gonscher

 

Gązowa

Gansen 1938

 

Gieląd Mały

Klein Gehland

 

Gieląd Nowy

Neu Gehland

 

Gieląd Stary

Alt Gehland

 

Gizewo

Giesenau 1938

Giesewen

Głodowo

Hermannsruh 1938

Glodowen

Głogno

Glognau

 

Golenie

Gollingen

 

Górkło

Gurkeln

 

Grabowce Nowe

Neugrabenhof 1938

Neu Grabowen, Glassowen

Grabowo

Gragenhof 1938

Grabowen

Grabówka

Buchenhagen 1929

Grabowken

Gronowo

Grunau

 

Guzianka

Guschienen 1938

Guszainka

Gwiazdowo

Sternfelde

 

Inulec

Neufasten 1938

Inulzen

Iwanowo

Schlossenchen 1929

Iwanowen

Iznota

Isnothen

 

Jakubowo

Jakobsdorf

 

Janowo

Heinrichsdorf 1928

Janowen

Jełomie

 Allmoyen

 

Jeziorko

Rechenberg 1938

Jesziorken, Neu Kossewen

Jędrychowo

Heinrichsoefen

Janowo

Kadzidłowo

Einsiedeln 1938

Kadzidlowen

Kamień

 Keilern 1938

Kamien

Kamionka

Steinhof

 

Kamionki Małe

 Rogatten 1938

Klain Kamionkę

Kamionki Wielkie

 Gross Steinfelde 1929

Gross Kamionken

Karłowo

 Karlshonf

Mikołajki

Karwie

Karwen

 

Kiełbonki Nowe

Nuekelbobunken 1938

Neu Kelbonken

Kiełbonki Stare

Altkelbunken 1938

Kermuschienem

Kiersztanowo

 Kersten 1938

Kerstinowen

Klon

Zwergofen 1938

Klon

Koczarki

Eichhoehe 1929

Kotzar

Kokoszka

Kienhausen 1938

Kokoska

Kołowin

 Kalgienen   1938

Kollogienen

Kołowinek

 Modersohon 1926

Kologinen

Kosewo

Rechenbeng 1938

Kossewen

Kosewo Górne

 Oberrechenberg 1938

Ober Kossewen

Kozarek Mały

Zweilinden 1938, Lindenhof 1930

Klein Kosarken

Kozarek Wielki

 Koehlersgut 1938

Gross Kozargen

Kozłowo

Koslau

 

Krawno

 Kaddig 1938

Krawno

Krutyń

Krutinnen 1938

Crutinnen

Krzywe

Krummendorf

 

Krzywy Róg

Krummenort

 

Kuc

Kutzen

 

Kulinowo

Waldesruh 1930

Kulinowen

Langanka

Langanken

 

Lembruk

Langenbrueck

 

Lesinowo

Leschienen

 

Lipowo

Lindendorf

Lipnowo

Lisunie

Lisuhnen 1938

Lyssuhnen

Lubiewo

Gruenbruch 1938

Lubjewen

Ludwikowo

Ludwigshof

 

Ładne Pole

Schoenfeld

Ladnepole, Kanalawishken

Łuknajno

Lucknainen

 

Machary

Macharren

 

Majcz Wielki

Gross Maitz

 

Malinówka

Garten 1938

Mallinowken

Maradki

Maradtken

 

Naradki Małe

Klein Maradtken

 

Maradzka  Wola

Abbau Maradtken 1938

Maradkerwolla

Marcinkowo

Mertinsdorf

 

Mateuszek

Mathiessen

 

Mikołajki

Nikolaiken

 

Miluki

Millucken

 

Mieduńskie

Immenhagen 1929

Mniodunsken

Młynik

Lasken

 

Młyniska

Meiler 1938

Mliniskien,  Dobry Lasek

Młynowo

Muehlental

Młynowo

Mojtyń

Moythinen

 

Muntowo

Muntau 1938

Muntowen

Muntowski Ostrów

Muntauwereder, Muntowenwerder

 

Naddawki

Kuppenhof 1938

Nadawken

Nakomiady

Eichmedien

 

Nawiady

Aweyden

 

Niborg

Neberg

 

Nikutowo

Niekuten 1938

Nikutowen

Notyst Dolny

Nieder Notisten

 

Notyst Mały

Klein Notisten

 

Notyst Wielki

Gross Notisten

 

Nowiny

Nowinnen

 

Nowy Dwór Grabówka

Neuhof-Buchenhagen 1929

Neuhof- Grabowken

Nowy Most

Neubrueck

 

Olszewo

 Erlenau 1938

Olshoewen

Onufryjewo

Rehfelde 1929

Onufrigowen

Osa

Schwanhof 1930

Ossa

Osiniak

Fedorwalde

Fedorowen

Osiniak  Piotrowo

Fedorwalde- Peterhain

 

Ostrów

Neuort

 

Owczarnia

Schaeferei

 

Peterbork

Petersburg

 

Piaski

Rehfelde 1929

Piasken, Jakublewen

Piaski- Onufryjewo

Rehfelde 1929

Piasken- Onufrigowen

Piecki

Peitschendorf

 

Pieckowski Ostrów

Peitschendorfswerder

 

Piersławek

Kleinort

 

Pilachy

Pillacker  Muehle

 

Piłaki

Pillacken

 

Piotrowo

Peterhain

Piotrowen

Polska Wieś

Stangenwalde 1928

Polschendorf

Połoń

Polommen

 

Popowo

Pfaffendorf

 

Poręby

Poremben

 

Pólko

Klein Hammerbruch 1938

Klein Rudowken,  Polko

Prawdowo

Wahrendorf 1929

Prawdowen

Probark

Proberg

 

Probark Górny

Oberg Proberg

 

Probark Nowy

 Neu Proberg

 

Probarska Kępa

 Probergswerder

 

Prusinowa Wólka

Preussennort 1929

Pruschinowenwolka

Prusinowo

Preussental 1930

Prischinowen

Ratajowa Wola

Kruttinerrofen 1938

Cruttinoerofen, Rataiwolla

Rodowo

Rodowen

 

Rosocha

Jaegerswalde

 

Rostkowo

Steinbruch 1938

Rostken

Rozgard

Rossgarten

 

Rozogi

Rossogen

 

Rudczany

Niedersee 1938

Rudczanny

Rudówka (Nowa i Stara)

Hammerbruch 1938

Neu Rudowken

Ruska Wieś

Reuschendorf

 

Rutkowo

Schoenrauten 1938

Schoen Rutkowen

Rybno

Ribben

 

Rydwągi

Rudwangen

 

Sady

Schaden

 

Sady Nowe

Neu Schaden

 

Salp

Salpia

 

Salpik

Salpkeim

 

Salpik Dolny

Nieder Salpkeim

 

Sędry

Zondern

 

Skok

Skock

 

Stamka Mała

Klien Stamm

 

Stamka Wielka

Gross Stamm

 

Surmówka

Surma 1938

Surmowen

Sekstyny

Sixtin

 

Sarłaty

Charlotten

 

Szczerzebowo

Talhausen

Sziersbowen

Szelągowo

Schilingshofen 1938

Schellonggoweken

Szestno

Seehesten

 

Szklarnia

Glashuette

 

Szymanowo

Altensiedel 1938

Siemanowen

Szymonka

Schmidtsdorf 1938

Schimonken

Szymona Mała

Klienschimidtsdorf 1938

Klien Schimonken

Śmietki

Schnittken

 

Śmietkowski Młyn

Schnittker Muehle

 

Śniardwy

Sprinding

 

Śniodowo

Schniedau 1938

Schniodowen

Śwignajno Małe

Klein Schwignainen

 

Śwignajno Wielkie

Grosse Schwignainen

 

Świnie Oko

Eischelswalde 1940

Schwienieoko

Tałty

Talten

 

Troszczykowo

Trozigsberg

Troszigberg

Tymnikowo

Ratswalde 1938

Tymnikswalde

Uklanka

Erbmuehle 1938

Unklanken

Ukta

Ukta

 

Ukta Nowa

Neu Ukta

 

Warpuny

Warphunen

 

Wesołowo

Wesselhof 1929

Wesolwen

Wierzba

Baldahnsee 1938

Wiersba

Wilamowo

Willamowen

Adlig Glodowen

Wioska

Neuwalde

 

Wojnowo

Eckertsdorf

 

Wożnice

Julienhoefen 1938

Wosnitzen

Wólka

Detrischwalde

 

Wólka

Dreissinghuben 1938

Bosem – Wolka

Wydryny

Wigrinnen

 

Wymysły

Katzenbuckel 1938

Wimisli, Wymisli

Wypad

Waldsiedeln 1938

Wipath, Wypad

Wyszembork

Weissenburg

 

Wyznowo

Wiesenau

 

Zakręt

Sakrent

 

Zameczek

Schloesschen

Zameczek

Zawada

 Balz 1938

Sawadden

Ządzbork

Sensburg

 

Zdrojowo

Bornfeld 1930

Zdrojowen

Zelwągi

Selbongen

 

Zgon

Hirschen 1938

Sgonn

Zorkwity

Sorquitten

 

Zyndaki

Sonntag

 

Zyzdrojowa Wola

Kranzhausen 1938

Sysdroywolla

Zyzdrojowy Piecek

Sixdroi 1938

Sysdroyofen

Zyzdrój

Preussenort 1938

Sysdroy

Zyzdrój Nowy

Neusixdroi 1938

Neu Sysdroy

facebook
pinterest