Mrągowska Skrzynia Czasu

Zamknij wspomnienia w skrzyni czasu! Ciekawa propozycja dla mrągowian przekazania przyszłym mieszkańcom informacji o sobie, swoich rodzinach... W 2018 roku na 50 lat zostanie zakopana na terenie miasta „Mrągowska Skrzynia Czasu”. Projekt już się rozpoczął!

Pomysłodawczyniami projektu są członkinie mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Halina Borowska i Halina Sawicka. Idea narodziła się dwa lata temu, gdy obie panie przebywały w sanatorium w Łebie.

- Bardzo nam się ten pomysł spodobał. Łebska Skrzynia Czasu została zakopana na 100 lat w 2004 roku. Aż 1000 osób złożyło do skrzyni teczki ze swoimi wspomnieniami i pamiątkami. Chciałyśmy to przenieść na nasz mrągowski grunt — powiedziała Halina Borowska.

W 2016 roku inicjatywa została zgłoszona do mrągowskiego budżetu obywatelskiego.

- Nasz pomysł nie został wtedy niestety doceniony. Zdobyłyśmy tylko 35 głosów mieszkańców. Pomysł, jak widać, jednak nie został zapomniany — cieszy się Halina Sawicka.

Głównym realizatorem finansującym projekt jest Urząd Miasta w Mrągowie. Zakupiona zostanie drewniana skrzynia i umieszczona w betonowym sarkofagu. Miejsce skrzyni nie zostało jeszcze ostatecznie wybrane, ale najprawdopodobniej będzie to Park Lotników Polskich w Mrągowie. Miejsce zostanie w sposób specjalny zaznaczone, tak by było widoczne.

Co można złożyć w skrzyni?
Każdy z uczestników ma do dyspozycji papierową teczkę, więc wszystko co chcemy przekazać powinno się w niej zmieścić. Od inwencji mieszkańców zależy co to może być: wspomnienia, zdjęcia, rysunki, historie rodzinne, historie zakładów pracy, zdjęcia pracowników, opis Mrągowa przyszłości itd. Do teczek będzie można schować niewielkie przedmioty. Ograniczeniem są tylko wymiary teczek formatu A4.

Kto może brać udział w projekcie?
Każdy mieszkaniec Mrągowa. Teczki mogą być także przekazywane przez instytucje, firmy, które działają na terenie miasta.

Gdzie można złożyć teczki, czyli kto jest realizatorem projektu?
Realizatorem projektu są: mrągowskie Muzeum przy ul. Ratuszowej 5 oraz Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 26.

Do kiedy można składać materiały?
Skrzynia zostanie zakopana najprawdopodobniej w drugiej połowie  października 2018 r. Teczki będzie można składać do 15 września.

W roku 2018 Miasto będzie obchodzić 670-lecie powstania osady. W roku 1348 powstała osada, która w latach 1404 – 1407 otrzymała prawa miejskie. Jeżeli przyjmiemy środkowy termin z tych lat, czyli 1405 r., to można powiedzieć, że będzie to także 615 – lecie założenia miasta.

Interesuje nas tak naprawdę wszystko. Liczymy na inwencję ludzi. Zastrzegamy sobie jednak prawo do wglądu. Wszelkie treści obraźliwe będą usuwane. Tak samo jak przedmioty, których składać nie można, np. produkty żywnościowe z datą ważności. Nie będziemy jednak w żaden sposób ingerować w treść materiałów — zapewnia Dariusz Żyłowski, kierownik muzeum.

Mamy nadzieję, że akcja zintegruje wszystkich mieszkańców Mrągowa. To może być w przyszłości ciekawe źródło informacji o naszych czasach. Bardzo zachęcamy do wzięcia udziału w tym projekcie. Sam na pewno przygotuję również prywatną teczkę — dodaje Robert Wróbel, kierownik MCIT.

Kiedy skrzynia zostanie otwarta?
Termin otwarcia skrzyni to 50 lat, czyli w roku 2068 rok. Do tego czasu klucze będą przechowywane w mrągowskim Muzeum. W założeniu Realizatorów wtedy skrzynia zostanie otwarta, materiały zostaną przejrzane, ówczesny mieszkańcy uzyskają możliwość dodania swoich informacji, i całość zostanie ponownie zakopana.facebook
pinterest