Rajd Polski

W ostatni weekend czerwca (28-30.06.2019) odbędzie się 76. Rajd Polski.

W tym roku zawody są zaliczane do kalendarza czterech cykli: Rajdowych Mistrzostw Europy, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP), Rajdowych Mistrzostw Litwy oraz Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (HRSMP).

Harmonogram rywalizacji tworzy 15 odcinków specjalnych, w tym próba Mikołajki Arena, na której na oczach kibiców, dwie rajdowe załogi ścigają się jednocześnie. Łączna długość trasy wynosi 654 km, z czego 202 km stanowią oesy.

W PZM 76. Rajdzie Polski możemy spodziewać się startu wielu czołowych europejskich załóg, z urzędującymi mistrzami – Aleksiejem Łukjaniukiem i Aleksiejem Arnautowem (Citroen C3 R5) na czele. Oprócz nich w Mikołajkach powinni pojawić się aktualni liderzy punktacji FIA ERC, czyli Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (Skoda Fabia R5) oraz wiceliderzy tabeli –brytyjska załoga Chris Ingram/Ross Whittock (również Fabia R5). Do uczestników mistrzostw Europy dołączy także krajowa i litewska czołówka. W tej pierwszej grupie ma się znaleźć ubiegłoroczny triumfator Rajdu Polski w klasyfikacji RSMP. Mowa o Mikołaju Marczyku pilotowanym przez Szymona Gospodarczyka. 76. edycja drugiego najstarszego rajdu świata jest także rundą pozostałych rozgrywek prowadzonych w ramach FIA ERC: ERC2 (samochody produkcyjne), ERC3 (samochody z napędem na jedną oś), juniorskich mistrzostw Europy, a także Abarth Rally Cup.

Firma Top Racing, partner komercyjny PZM 76. Rajdu Polski, przygotowała 33 strefy kibica przy odcinkach specjalnych tegorocznej edycji imprezy.

W sobotę warto odwiedzić „klasyki”, znajdujące się na oesie Olecko, stref z „hopami” – Zajdy i Rosochackie, a także zlokalizowane bliżej Mikołajek stref Górkło (OS Paprotki) oraz Dobra Wola (OS Stare Juchy).

Na niedzielę organizatorzy szykują sporo nowości. Warte odwiedzenia będą przede wszystkim widowiskowe strefy: Hopa Dłużec oraz Grabowo zlokalizowane na nowym odcinku Gmina Mrągowo. Godne polecenia są również strefy w Nowych Sadach i Cimowie (OS Mikołajki Max). Z kolej na kończącym zmagania odcinku Użranki największym zainteresowaniem wśród kibiców cieszy się zazwyczaj bardzo techniczny i „klimatyczny” fragment trasy przebiegający uliczkami byłego PGR.

W strefie zlokalizowanej na terenie toru Mikołajki Arena znajdować się będzie lądowisko dla helikopterów wykonujących loty widokowe. Atrakcja umożliwi oglądanie z lotu ptaka pięciu odcinków: Superoes Mikołajki Arena (w piątek i sobotę), a także Mikołajki Max (w niedzielę). Bilety na loty widokowe już teraz można kupić w sklepie topracingshop.pl, a podczas rajdu będą dostępne w Punktach Informacji Kibica oraz na lądowisku na terenie toru.

Na torze Mikołajki Arena odbędzie się także zlot Food Truck. W obrębie toru znajdzie się także specjalna strefa z dmuchanymi atrakcjami dla dzieci. Do wejścia do Rally Kids Zone wystarczy posiadanie przez opiekuna jakiegokolwiek karnetu na tegoroczny Rajd Polski.

Warto zwrócić także uwagę na punkty Rally Camping, czyli sieć bezpłatnych miejsc do rozstawienia namiotów lub zaparkowania kampera. Miejsca te zlokalizowane są obok wybranych stref kibica bezpośrednio przy trasie rajdu. Główny punkt kempingowy znajdować się będzie w tym roku na terenie toru Mikołajki Arena. Wjazd na teren Rally Campingów jest bezpłatny, warunkiem posiadanie dowolnego karnetu kibica PZM 76. Rajdu Polski.

Mapy odcinków specjalnych wraz z zaznaczonymi strefami widokowymi zostały opublikowane w dziale dla kibiców na www.rajdpolski.pl.  Znajdują się tam także wykonane „z powietrza” zdjęcia i filmy wszystkich stref kibica. Strefy znajdujące się na terenach wynajętych od ich właścicieli będą wytyczone oraz oznakowane zgodnie z regułami bezpieczeństwa. Prowadzić do nich będzie kilkaset tabliczek kierunkowych rozstawionych przy głównych drogach tranzytowych pomiędzy odcinkami. Wszystkie strefy wyposażone będą w toalety przenośne, a w niektórych z nich przygotowane zostaną Rally Campingi.

Start rajdu w centrum Mikołajek zaplanowano na godzinę 16:00, w piątek, 28 czerwca 2019 Wcześniej, o godzinie 8:00 oraz 10:30 odcinki treningowy i kwalifikacyjny, a o 18:00 początek sportowej rywalizacji na torze Mikołajki Arena.

W sobotę, 29 czerwca 2019 osiem prób sportowych o długości ponad 112 kilometrów. Będą to dwukrotnie przejeżdżane oesy Paprotki, Stare Juchy, Olecko oraz widowiskowy Mikołajki Arena.

W niedzielę, 30 czerwca 2019 na zawodników czeka jeszcze kolejnych 6 odcinków specjalnych o długości blisko 88 kilometrów. Dwukrotnie rozgrywane oesy to Gmina Mrągowo, Użranki oraz Mikołajki Max, który tym razem na torze będzie miał swój start, a nie metę tak jak przed rokiem. Podczas niedzielnej rywalizacji, aż 45 procent trasy będą stanowiły odcinki specjalne!

Uroczyste zakończenie rajdu zaplanowano także w niedzielę, a wjazd pierwszej załogi na metę zlokalizowaną w malowniczym centrum Mikołajek nastąpi o godz. 15:30 tj. o blisko 3 godziny wcześniej niż przed rokiem.

Więcej na stronie
www.rajdpolski.pl

facebook
pinterest