SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

  

ARTYKUŁ ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA REZERWAT KRUTYNIA

⇒ Informacje ogólne

Długość ścieżki - 2,5 km
Czas przejścia - ok. 1,5 godz.

⇒ Położenie

Rezerwat o pow. 273, 12 ha chroni Jezioro Krutyńskie i górny odcinek rzeki Krutyni oraz przyległe lasy liściaste i mieszane.

⇒ Informacje szczegółowe

Przystanek 1 - Rzeka Krutynia

Przez wieś Krutyń płynie rzeka Krutynia, wypływająca z Jeziora Krutyńskiego. Spod siedziby Mazurskiego Parku Krajobrazowego udajemy się w prawo w kierunku ośrodka turystycznego „Syrenka” i stanicy wodnej PTTK w Krutyni. Po minięciu ostatnich zabudowań wchodzimy do lasu, porastającego zbocza wzgórz morenowych, między którymi płynie rzeka Krutynia. Ścieżka szybko sprowadza nas nad wodę, która ujawnia osobliwości świata roślin i zwierząt.

Przystanek 2 - Czerwone Kamienie

Dno Krutyni pokrywają liczne w tym miejscu kamienie. Większość z nich pokryta jest plechami krasnorostu Hildebrandtia rivularis, jednego z czerwonych glonów, żyjących z czystych wodach. Plechę formują rośliny niższe, które nie mają łodyg, korzeni, ani tkanek charakterystycznych dla roślin wyższych. Występuje tu także gąbka słodkowodna nadecznik - zwierze bezkręgowe, żyjące w czystych wodach. Dalej udajemy się ścieżka w górę rzeki. Po drodze obserwujemy często spotykane tu sójki, niekiedy wyglądającą zza pnia wiewiórkę. A niekiedy… opuszczającą oskórek larwy… ważkę lub widelnicę. W runie, na wysokich brzegach rzeki, rośnie zimozielony skrzyp zimowy. Kolejno w ciągu wiosny pojawiają się przylaszczki, zawilce, gwiazdnice wielkokwiatowe.

Przystanek 3 - „Żółty piasek”

Dochodzimy do wypłycenia rzeki, która w tym miejscu wyróżnia się piaszczystym dnem ukazując drobnoziarnisty „żółty” piasek. Płytka woda, szybko nagrzewająca się, jest ulubionym miejscem kąpieli małych dzieci. Na rzece można znaleźć wysypy utworzone przez kępy drzew, które podmyte przegradzają rzekę. Przeszkoda ta zmienia powoli brzeg rzeki, której nurt przesuwa się w węższą część, żłobiąc niekiedy w drobnym piasku „głębię”.

Przystanek 4 - Meandry Krutyni

Udajemy się w górę rzeki. Po kilkudziesięciu metrach ścieżka skręca w lewo wzdłuż brzegu rzeki Krutyni. Znajdujemy się w jej zakolu. Patrząc na płynące łódki lub kajaki łatwo zaobserwować kolisty brzeg Krutyni. Rzeka zawdzięcza swoją nazwę licznym meandrom, charakterystycznym dla jej dolnego brzegu.

Dochodzimy do kolejnego rozlewiska rzeki, gdzie w trzcinach można spotkać łabędzie, a dalej, między leżącymi drzewami w wodzie tracze nurogęsi. W górnym brzegu rzeki gnieździ się kilka par traczy. Wśród roślinności zwracają uwagę żółte grążele, rdestnice oraz wywłócznik, których łodygi i liście tworzą podwodne „sznury”.

Przystanek 5 - Zgryzy bobrowe

Ścieżka doprowadza nas do rozwidlenia; tu skręcamy w lewo, idąc tuż nad wodą. Pierwsza spotkana kępa leszczyny była zgryziona przez bobry zimą 94/95, które przywędrowały tu z Jeziora Krutyńskiego. Zgryzy ściemniały i powoli giną wśród nowych, ulistnionych pędów. W drugiej kępie leszczyny można znaleźć zgryzy z zimy 96/97 lub… jeszcze świeższe.

Przystanek 6 - Las nad Krutynią

Udając się w górę rzeki obserwujemy drzewa, porastające brzegi Krutyni. Wśród nich wyróżniają się dorodne sosny o gonnej strzale, noszące ślady żywicowań z lat 60-tych, dęby i graby, między którymi łanami rosną konwalijki dwulistne, konwalie majowe oraz pszeniec zwyczajny. Nad wodą najczęściej spotykanym drzewem jest olsza czarna. Ścieżka prowadzi nas tuż nad wodą. Można zaobserwować tu muszle szczeżui rzecznej - małże, które jest najczęściej pożywieniem norki amerykańskiej i wydry. Po powierzchni wody szybko przemieszczają się nartniki.

Przystanek 7 - „Stary most”

Rzekę przegradzają szczątki drewnianego mostu w miejscu brodu, którym przeprawiali się Krzyżacy do pobliskiej stanicy myśliwskiej nad Krutynią. Od mostu do Jeziora Krutyńskiego prowadzi brukowana droga z okresu międzywojennego, kiedy nad jeziorem stała restauracja „Murawa”. Podążając brzegiem Jeziora Krutyńskiego podziwiać można okazałe jesiony. Trzcinowa wyspa nad Jeziorem Krutyńskim kryje gniazdo łabędzi, które gnieżdżą się w tym miejscu od wielu lat.

Ścieżka przyrodnicza nie jest przeznaczona do jazdy quadami!

Pobierz folder-Ścieżka przyrodnicza Rezerwat Krutynia (pdf)

⇒ Historia

Rezerwat Krutynia został utworzony w 1983 r. dzięki staraniom Rudolfa Klarowskiego, byłego konserwatora przyrody w Olsztynie. Rezerwat o pow. 273, 12 ha chroni Jezioro Krutyńskie i górny odcinek rzeki Krutyni oraz przyległe lasy liściaste i mieszane. Wzdłuż rzeki prowadzi ścieżka, która umożliwia poznanie przyrody tego terenu. Rzeka Krutynia w rezerwacie „Krutynia” cieszy się uznaniem turystów i kajakarzy, którzy ten odcinek szlaku kajakowego Krutyni uznają za najatrakcyjniejszy.

Ścieżki przyrodnicze na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego zostały oznakowane w latach 1992-1995.

⇒ Galeria

fot. Robert Wróbel

⇒ Kontakt

Mazurski Park Krajobrazowy
Krutyń
11-710 Piecki
tel. +48 89 742 14 05
www.mazurskipark.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mazurski Park Krajobrazowy

Muzeum Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Kajakowy szlak rzeki Krutyni

Spływ kajakowy

Spływ łodzią po Krutyni

⇒ Nocleg w pobliżu

Krutyń

Krutyński Piecek

Zgon