SPIS TREŚCI

 

ARTYKUŁ SZLAK RZEKI DAJNY

⇒ Informacje ogólne

Szlak umożliwia odbycie podróży kajakiem od Piecek, poprzez Mrągowo aż do Świętej Lipki. ! Ze względu na bardzo trudny odcinek przez miejscowość Wierzbowo (ok. 1 km) zaleca się rozpoczęcie spływu od j. Wierzbowskiego !

⇒ Położenie

Trasa: Piecki - Mrągowo - Kiersztanowo - Pilec - Święta Lipka
Długość szlaku: 36,00 km
Administrator:  
Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK
Oznakowanie: szlak oznakowany

⇒ Informacje szczegółowe

Szlak kajakowy rzeki Dajny umożliwia odbycie podróży kajakiem od Piecek, przez Mrągowo, aż do Świętej Lipki. Długość szlaku to niecałe 36 km. Prowadzi on przez 9 jezior Pojezierza Mrągowskiego (j. Wągiel, j. Wierzbowskie, j. Czos, j. Czarne, j. Kot, j. Juno, j. Kiersztanowskie, j. Śpigiel, j. Dejnowa).

Szlak przeznaczony jest dla wprawionych kajakarzy z uwagi na kilka przenosek. Rekompensatą za utrudnienia są malownicze krajobrazy, pośród których meandruje Dajna.

Zakończenie spływu stanowi jednocześnie początek trasy zwiedzania „Perły baroku” – słynnej świątyni i kompleksu klasztornego Świętej Lipki. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce jest najcenniejszym zabytkiem architektury barokowej północno-wschodniej Polski, które już od średniowiecza przyciągało pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski i zagranicy. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową „Zieloną bramę” z pierwszej połowy XVIII wieku. Największą atrakcją bazyliki są barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

km Opis
0,00

Początek szlaku na campingu PTTK w Pieckach, na jeziorze Wągiel (pow.176 ha, max. głębokość 13,3 m). Szlak mozna rozpocząć także z jeziora Mały Wągiel przy leśniczówce Sosnówka.

0,50 Najszersze miejsce (ok. 700 m), linia brzegowa dobrze rozwinięta, brzegi wyniesione, porośnięte lasem.
 1,00  Trzymając się lewego brzegu, mijamy znaczne przewężenie (szer. 150 m) i wypływamy na wydłużony akwen.
 2,50  Na prawym brzegu widać zabudowania Stadniny koni w Żabieńcu.
 3,50  Z północnego krańca jeziora uchodzi kanalik. Jest tu wąsko, dlatego raczej odpychamy się od brzegu niż wiosłujemy. Płyniemy przez wieś Wierzbowo. Jest to odcinek bardzo trudny. Możliwy do przepłynięcia tylko przy wysokim stanie wody w okresie wiosennym i jesiennym. Dodatkowym utrudnieniem jest nieoczyszczone koryto rzeki, dwie przenoski, miejscami rwący nurt.
 5,00  Ruiny młyna w Wierzbowie. Przenosimy kajak lewym brzegiem ok. 200 m.
 5,50

 Wpływamy na jezioro Wierzbowskie (pow. 104 ha, głębokość 18 m), jezioro o słabo rozwiniętej linii brzegowej ciągnie się na przestrzeni 2,5 km.

 8,00

Z północno–zachodniej części jeziora Wierzbowskiego wypływ strugi prowadzącej na jezioro Czos (279 ha, max. głębokość 42,6 m). Jest to bardzo malowniczy odcinek. Rzeka na tym odcinku malowniczo meandruje.

 9,50

 Wpływamy na jezioro. Tuż przed wydostaniem się na nie przepływamy pod mostami drogowym i kolejowym na trasie z Mrągowa do Mikołajek. Płyniemy w kierunku północnym.

 11,00

Na lewym wyniesionym brzegu widać panoramę Mrągowa.

Miasto powiatowe, poniżej 20 tys. mieszkańców. W mieście jest kilka zabytków: ratusz z pocz. XIX w. mieszczący muzeum, kościół ewangelicki z XVIII w., cerkiew z XIX w., neogotycki kościół katolicki z XIX w., wieża Bismarcka. Mrągowo znane jest z corocznych festiwali: Mazurskiej Nocy Kabaretowej, Pikniku Country i Festiwalu Kultury Kresowej, które odbywają się w amfiteatrze nad j. Czos. Główne atrakcje to Western City Mrongoville i całoroczny ośrodek sportowy G4W. W mieście jest dobrze rozwinięta baza turystyczna.

Płyniemy w kierunku północnym.

 

 

 13,50

Biegnąca wzdłuż północnego brzegu ulica z Mrągowa do Giżycka wskazuje na konstrukcję małego spiętrzenia wody. Stamtąd wypływ strugi łączącej jeziora Czos oraz Czarne.

 15,00  Most w ciągu drogi lokalnej, a 200 m dalej tama młyńska, za nią budynki Gospodarstwa Rybackiego zajmujące się hodowlą ryb. Lądowanie przed tamą, na prawym brzegu. Brzeg jest mulisto-piaszczysty, wystają kamienie. Konieczne jest przeniesienie kajaków na dalszą część strugi przez teren gospodarstwa - około 200 m. Po lewej baseny z rybami. Dalszą trasę zagradza brama prowizorycznie zamknięta łańcuchem, który należy odwiazać. Za bramą struga wpada do jeziora Czarnego. Brzegi zalesione, lekko wznoszące się.
 15,50

Wypływ strugi do jeziora Czarnego (pow. 76 ha). Linia brzegowa słabo urozmaicona. Płyniemy na północ. Na prawym (południowo - wschodnim) brzegu jeziora kąpielisko, molo i budynek hotelu.

 17,00  Na północno-wschodnim krańcu jeziora, ukryte wśród trzcin i sitowia ujście rzeki, która silnie meandruje wśród podmokłych brzegów. Należy obserwować nurt, by nie wpłynąć w liczne zastoiska. Podążamy za głównym nurtem. Konieczna krótka przenoska z powodu mostu z kręgów betonowych.
 18,50

 Wypływ strugi na jezioro Kot (pow. 44 ha), brzegi jeziora w większości zalesione.

 19,00

 Za mostem drogowym Mragowo - Kętrzyn znajduje się ujście kolejnego odcinka strugi do jeziora Juno (pow. 380 ha, głębokość 33 m). Po lewej widoczna panorama Mrągowa. Kierunek spływu w prawo, na północ, wzdłuż wschodniego brzegu jeziora.

 22,00  Z lewej strony masywny półwysep zwężający jezioro do niespełna 200 m. Łagodnie skręcamy na północny zachód.
 23,50

 Wieś Kiersztanowo. Wypływ rzeki na północno-zachodnim końcu jeziora. W środku wsi most drogowy. Za nim struga płynie z silniejszym nurtem.

 24,00

 Wpływamy na jezioro Kiersztanowskie (pow. 148 ha), jest ono wąskie do 500 m., krętą rynną ciągnie się w kierunku północno – zachodnim.

 28,00  Wypływ  niezbyt głębokiej strugi. Na lewym brzegu mijamy miejscowość Śpigiel.
 29,00  Struga uchodzi do malutkiego, zarastającego jeziora Śpigiel. Z północnej części jeziorka wypływ strugi, płyniemy uregulowanym, wąskim kanałem wśród pól uprawnych i łąk.
 31,00

 Most na drodze Mragowo – Reszel. Poniżej mostu wpływamy na staw młyński, na obu brzegach rozciąga się miejscowość Pilec.

 31,30  Tama młyńska, budynek młyna, w nim pokoje gościnne i mała elektrownia wodna. Przenoska wzdłuż prawej strony zabudowań. Z drogi do rzeki schodzimy stromymi drewnianymi schodami. Po prawej, przy schodach, źródełko i studzienka.
 32,00

 Ujście strugi do jeziora Dejnowa (pow. 125 ha). To typowe polodowcowe jezioro rynnowe o szerokości 120 – 550 m, o wysokich brzegach, w części północnej zalesionych.

 33,00  Z małej zatoki po prawej wypływ rzeki Dajna, uchodzącej poniżej Kętrzyna do rzeki Guber.
 36,00

Lądowanie na piaszczystej plaży po prawej stronie jeziora Dejnowa. Niedaleko jeziora rozpościera się  barokowa świątynia i kompleks klasztorny Świętej Lipki.

 

Szlak rzeki Dajny - pobierz plik PDF

⇒ Historia

Kajakowy szlak rzeką Dajną był popularny jeszcze przed wojną. Znalazł się on wśród atrakcji Ziemi Mrągowskiej prezentowanych w  przedwojennym folderze  wydanym przez Informację Turystyczną dawnego Sensburga.

Turyści przebywający w Mrągowie mogą pokonać krótszy odcinek z plaży miejskiej do jeziora Juno (ul. Harcerska). Ten fragment rzeki był często uczęszczany przed wojną. Ze względu na piękno meandrującej rzeki zwany był już wtedy „małą Krutynią”.

 

 

Przedwojenna mapa mrągowskiego fragmentu Dajny

 

⇒ Galeria

Galeria zdjęć ze spływu rzeką Dajną

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Szestno

Święta Lipka