Turystyka konna na Mazurach

 

SPIS TREŚCI

Najważniejsze zasady
Zawody
Szlaki konne
Kursy na instruktora
Atrakcje
Sklepy
Stadniny koni

 

 

ARTYKUŁ

Turystyka konna na Mazurach miewa się bardzo dobrze. Miłośników jazdy konnej przyjeżdżających na Mazury z roku na rok jest coraz więcej. Specjalnie dla nich w 2016 roku powstał nawet Szlak konny im. Marion Donhoff. Z kolei w Puszczy Piskiej długość szlaków do uprawiania turystyki konnej wynosi ok. 100 km. Są to przeważnie drogi szutrowe, na których obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami silnikowymi. Tak więc jazda przez Mazury w siodle!

 

Najważniejsze zasady

Każdy jeździec powinien pamiętać, że ze szlaków korzystają również piesi i rowerzyści. Polecamy Wam jazdę środkiem szlaku, aby nie niszczyć nawierzchni po bokach i zachować odstęp od pieszych i rowerzystów, którzy najczęściej poruszają się po bokach. I pamiętajcie, aby uprzątnąć miejsce popasu i biwakowania.

Każde nadleśnictwo tworzy także regulamin poruszania się po swoim terenie, również po szlakach turystycznych i warto go przeczytać przed wyruszeniem na trasę. Poza zasadami poruszania się, przedstawione są w nich także oznaczenia szlaków.

Zawody


Szlaki konne

Puszcza Piska oferuje jeźdźcom ok. 100 km szlaków konnych. Powstał również Szlak konny im. Marion Donhoff. Liczy on 250 km i powtarza trasę wycieczki hrabiny i jej kuzynki, pruskiej arystokratki Sisi Lehndorff, którą odbyły w 1941 r. z Olsztyna do Sztynortu. Szlak łączy stajnie z regionu w jedną sieć. Stworzona została mapa stajni, ośrodków jeździeckich i gospodarstw agroturystycznych, w których jeźdźcy mogą nocować. Polecamy Wam przeczytanie ksiązki Marion Donhoff "Nazwy, których nikt już nie wymienia". Więcej informacji udzieli Wam Nadleśnictwo Spychowo, tel. 89 622 50 82

Pobierz:

Szlak konny mapa 1
Szlak konny mapa 2
Szlak konny mapa 3
Szlak konny mapa 4
Szlak konny mapa 5
Szlak konny mapa 6
Szlak konny mapa 7
Szlak konny mapa 8
Szlak konny mapa sytuacyjna
Szlak konny mapa sytuacyjna bez ramek
Regulamin szlaku konnego
Dane kontaktowe stajnie
Opracowanie koncepcji przebiegu szlaku konnego


Kursy na instruktora


Atrakcje

Miasteczko westernowe Mrongoville - jest  odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX w. Wśród atrakcji: zwiedzanie muzeum Indian, konne pokazy kaskaderskie z udziałem publiczności, pokaz tresury koni, scenki rodem z dzikiego zachodu, tańce country w tym nauka tańca z udziałem publiczności i wiele innych.

Stado ogierów w Kętrzynie - Posiada drugą najdłuższą w Europie stajnię o długości 200 m i 150 stanowiskach, która również została zbudowana w roku powstania Stada. Dziś w stadzie znajduje się 130 ogierów, w tym 100 sztuk ras zimnokrwistych.

Mini Zoo Nasza Zagroda - W zagrodach i wolierach zobaczą Państwo wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich owce, kozy, ptactwo ozdobne, kucyki, świnki peruwiańskie, bażanty, strusie  emu i wiele innych. W ofercie Mini Zoo jazda na kucyku.

Zwierzęta Eulalii - Fundacja opiekuje się na stałe ponad setką zwierząt. Są to konie, psy, koty, owce, kozy, świnki, gęsi, kaczki, kurki oraz osiołek i 3 kucyki. W ramach swojej działalności Fundacja stara się walczyć z procederem wywozu koni na rzeź, gdzie często kierowane są zdrowe zwierzęta, źrebne klacze i źrebaki. W ofercie: biesiady, przejażdżki konne, przejażdżki zaprzęgami, kuligi, rajdy konne z piknikiem, gry i zabawy ze zwierzakami. Dla najmłodszych jazda na kucyku. Jazda na kucyku to wspaniała atrakcja dla dzieci, daje im dużo radości, a przede wszystkim uczy najmłodszych zaufania do koni. W ramach działań charytatywnych prowadzona jest od lat nieodpłatna hipoterapia dla dzieci z porażeniem mózgowym, spotkania i jazda konna dla dzieci z domów dziecka, pensjonariuszy domów opieki i pomocy społecznej oraz dla osób niepełnosprawnych – dzieci i dorosłych.

Sklepy

Sklep Hubertus (artykuły jeździeckie, myśliwskie, kuśnierstwo), ul. Mickiewicza 2, 11-700 Mrągowo, tel. (89) 741 36 75, 504 181 990


Stadniny koni

 

 

 

 


 

 

facebook
pinterest