SPIS TREŚCI

Najważniejsze zasady
Zawody
Szlaki konne
Kursy na instruktora
Atrakcje
Sklepy
Stadniny koni

 

 

ARTYKUŁ

Turystyka konna na Mazurach miewa się bardzo dobrze. Miłośników jazdy konnej przyjeżdżających na Mazury z roku na rok jest coraz więcej. Specjalnie dla nich w 2016 roku powstał nawet Szlak konny im. Marion Donhoff. Z kolei w Puszczy Piskiej długość szlaków do uprawiania turystyki konnej wynosi ok. 100 km. Są to przeważnie drogi szutrowe, na których obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami silnikowymi. Tak więc jazda przez Mazury w siodle!

 

Najważniejsze zasady

Każdy jeździec powinien pamiętać, że ze szlaków korzystają również piesi i rowerzyści. Polecamy Wam jazdę środkiem szlaku, aby nie niszczyć nawierzchni po bokach i zachować odstęp od pieszych i rowerzystów, którzy najczęściej poruszają się po bokach. I pamiętajcie, aby uprzątnąć miejsce popasu i biwakowania.

Każde nadleśnictwo tworzy także regulamin poruszania się po swoim terenie, również po szlakach turystycznych i warto go przeczytać przed wyruszeniem na trasę. Poza zasadami poruszania się, przedstawione są w nich także oznaczenia szlaków.

Zawody


Szlaki konne

Puszcza Piska oferuje jeźdźcom ok. 100 km szlaków konnych. Powstał również Szlak konny im. Marion Donhoff. Liczy on 250 km i powtarza trasę wycieczki hrabiny i jej kuzynki, pruskiej arystokratki Sisi Lehndorff, którą odbyły w 1941 r. z Olsztyna do Sztynortu. Szlak łączy stajnie z regionu w jedną sieć. Stworzona została mapa stajni, ośrodków jeździeckich i gospodarstw agroturystycznych, w których jeźdźcy mogą nocować. Polecamy Wam przeczytanie ksiązki Marion Donhoff "Nazwy, których nikt już nie wymienia". Więcej informacji udzieli Wam Nadleśnictwo Spychowo, tel. 89 622 50 82

Pobierz:

Szlak konny mapa 1
Szlak konny mapa 2
Szlak konny mapa 3
Szlak konny mapa 4
Szlak konny mapa 5
Szlak konny mapa 6
Szlak konny mapa 7
Szlak konny mapa 8
Szlak konny mapa sytuacyjna
Szlak konny mapa sytuacyjna bez ramek
Regulamin szlaku konnego
Dane kontaktowe stajnie
Opracowanie koncepcji przebiegu szlaku konnego


Kursy na instruktora


Atrakcje

Miasteczko westernowe Mrongoville - jest  odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX w. Wśród atrakcji: zwiedzanie muzeum Indian, konne pokazy kaskaderskie z udziałem publiczności, pokaz tresury koni, scenki rodem z dzikiego zachodu, tańce country w tym nauka tańca z udziałem publiczności i wiele innych.

Stado ogierów w Kętrzynie - Posiada drugą najdłuższą w Europie stajnię o długości 200 m i 150 stanowiskach, która również została zbudowana w roku powstania Stada. Dziś w stadzie znajduje się 130 ogierów, w tym 100 sztuk ras zimnokrwistych.

Mini Zoo Nasza Zagroda - W zagrodach i wolierach zobaczą Państwo wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich owce, kozy, ptactwo ozdobne, kucyki, świnki peruwiańskie, bażanty, strusie  emu i wiele innych. W ofercie Mini Zoo jazda na kucyku.

Zwierzęta Eulalii - Fundacja opiekuje się na stałe ponad setką zwierząt. Są to konie, psy, koty, owce, kozy, świnki, gęsi, kaczki, kurki oraz osiołek i 3 kucyki. W ramach swojej działalności Fundacja stara się walczyć z procederem wywozu koni na rzeź, gdzie często kierowane są zdrowe zwierzęta, źrebne klacze i źrebaki. W ofercie: biesiady, przejażdżki konne, przejażdżki zaprzęgami, kuligi, rajdy konne z piknikiem, gry i zabawy ze zwierzakami. Dla najmłodszych jazda na kucyku. Jazda na kucyku to wspaniała atrakcja dla dzieci, daje im dużo radości, a przede wszystkim uczy najmłodszych zaufania do koni. W ramach działań charytatywnych prowadzona jest od lat nieodpłatna hipoterapia dla dzieci z porażeniem mózgowym, spotkania i jazda konna dla dzieci z domów dziecka, pensjonariuszy domów opieki i pomocy społecznej oraz dla osób niepełnosprawnych – dzieci i dorosłych.

Sklepy

Sklep Hubertus (artykuły jeździeckie, myśliwskie, kuśnierstwo), ul. Mickiewicza 2, 11-700 Mrągowo, tel. (89) 741 36 75, 504 181 990


Stadniny koni