Już w niedzielę, 19 lipca artyści, biorący udział w sympozjum rzeźbiarskim w Karwi koło Mrągowa zaprezentują swoje kamiennie prace, wykonane na postumenty wokół Jeziorka Magistrackiego.

Tego typu rzeźbiarskie sympozjum odbyło się w Mrągowie po raz pierwszy. Patronat nad nim objęła Akademia Sztuk Pięknych, organizatorem był Burmistrz Mrągowa. Tematem przewodnim były ptaki - kojarzące się z mazurską przyrodą.
Ptaki - kojarzą się z jednym z czterech żywiołów – powietrzem. Królują w przestworzach, są uosobieniem wolności, dynamiki, lekkości, miłości, mądrości, radości życia, twórczych sił. Kamień to symbol niezmienności, trwałości, bezruchu, ciszy, ciężaru. Zestawienie przeciwieństw, skojarzeniowych antynomii, kamienia jako tworzywa rzeźbiarskiego i ptaków jako tematu, jest wyzwaniem, przemyślaną prowokacją, manewrem, który wyzwolił ciekawe pomysły i zachęcił do artystycznych zmagań - opowiada organizatorka mrągowskiego pleneru, Donata Kobylińska - Durka.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu MRĄGOWO - WYRZEŹBIONE MIASTO. W projekcie tym najważniejsze jest budowanie i wzmacnianie relacji społeczeństwo – sztuka, edukacja społeczności Mrągowa w zakresie odbioru sztuki, obcowania ze sztuką oraz kreowanie wizerunku Mrągowa jako miasta ciekawych przedsięwzięć artystycznych, przyjaznego twórcom i inicjatywom kulturalnym.

Już w najbliższą niedzielę, 19 lipca będzie można obejrzeć wszystkie prace, wykonane w ramach Sympozjum rzeźby. Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę 19 lipca o godzinie 15.00 przy skwerze z fontanną na ulicy Warszawskiej w Mrągowie.

Profesor Adam Myjak o Sympozjum:
Mrągowo jedno z najpiękniejszych mazurskich miast jest wyjątkowym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Liczne imprezy festiwalowe przyciągają rzesze nie tylko przypadkowych turystów, ale również ludzi spragnionych doznań, które niesie obcowanie ze sztuką. Cieszy, że obszar tych doznań poszerzył się o jedną z najszlachetniejszych dziedzin, jaką jest rzeźba. I Sympozjum Rzeźby, które odbywa się w tym roku w Mrągowie jest nie tylko nowa szansą dla miasta, ale również wielkim wyzwaniem dla młodych artystów. Miasto zyska na pewno wyjątkowe dekorum, które nie tylko wzbogaci przestrzeń publiczną, ale również duchową jej mieszkańców. Dla artystów, absolwentów ostatnich lat Wydziału Rzeźby Warszawskiej ASP, czy Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie jest to szansa na ambitne realizacje. Mogę z całym przekonaniem zaświadczyć, że są to bardzo utalentowani rzeźbiarze, pełni pasji, determinacji, aby pokonać wszelkie trudności, jakie niesie rzeźba w kamieniu i uzyskać jak najciekawszy efekt twórczy. Dla mnie jest osobistą satysfakcją, że w tym czasie, tak trudnym dla sztuki, gdzie panoszy się wiele powierzchownych i tandetnych rozwiązań nie ulęgają ONI frustracji, lecz wierzą, że prawdziwa sztuka wymaga nie tylko pogłębionej refleksji, ale również ogromnego wysiłku i wiary w jej posłannictwo. Pragnąłbym podziękować panu Bolesławowi Marschallowi, artyście - legendzie na tym mazurskim obszarze, za merytoryczne i techniczne wsparcie przy organizacji i trwaniu tego sympozjum. Ogromne podziękowania i zarazem podziw dla dokonań Pani Burmistrz Otolii Siemieniec za odwagę i dalekowzroczność, wrażliwość w kreowaniu wszelkich artystycznych idei w swoim mieście.
Specjalne podziękowania dla Pani Donaty Durki za solidność i serdeczną pomoc wszystkim uczestnikom sympozjum oraz dla Firmy Kamieniarskiej Pana Zdzisława Paśnikowskiego za udostępnienie technicznych możliwości. Moim młodym artystom dziękuję, że mi zaufali i podjęli to ambitne zadanie.

ke

 

Źródło: www.mragowo.pl