Mrągowski Instytut Hortiterapii razem ze Stowarzyszeniem Zielone Dzieci realizuje projekt pt. Mazurskie Osiedla dla Latających. W Mrągowie odkryliśmy niezwykle cennego owada. Prowadzimy badania i ciekawe przedsięwzięcie, którego celem jest ochrona pożytecznych zapylaczy tj. np. pszczół murarek. W ramach obserwacji jakie prowadzimy na terenie Mrągowa odkryliśmy w pobliżu powstającego społecznego Ogrodu Zdrowia Hortiterapii bardzo niezwykłe owady. Bohaterem spotkania jest -  Zmróżek z gatunku Stratiomys potamida, znajdujący się na Czerwonej Liście z kategorią EN, co oznacza, że gatunek ten jest silnie zagrożony wyginięciem (dla porównania taką samą kategorię ma m.in. jelonek rogacz i nadobnica alpejska). Uczestniczyliśmy w spartakiadzie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Opowiadaliśmy o pszczołach samotnicach oraz lepiliśmy dla nich gliniano-dachówkowate domki, a także robiliśmy kwiatowe wiązanki. Dużo się działo, ale w międzyczasie szukaliśmy owadów w ogródku, który znajdował się tuż za naszym stoiskiem. I jak się okazało warto było. Uwagę naszą przykuł także  wtyk jałowcowiec (Gonocerus juniperi), rzadki, ciepłolubny pluskwiak, który ostatnimi czasy zwiększa jednak swój zasięg, najpewniej przez wszechobecne, postępujące globalne ocieplenie. Jak się bowiem okazało wewnątrz ogródka naszemu ekspertowi udało mi się wypatrzeć dużo ciekawszego owada. Udało się go zidentyfikować i przyznam, że jesteśmy nieco wstrząśnięci, ponieważ to naprawdę bardzo rzadkie stworzenie, które wykazuje odwrotną tendencję niż wtyk, czyli wiele lat temu był całkiem liczny, natomiast obecnie stał się naprawdę bardzo rzadki.

Zmróżek z gatunku Stratiomys potamida na pierwszy rzut oka przypomina trochę nieco bardziej pospolitego (też na Czerwonej Liście ale z niższą kategorią), znanego z książek przyrodniczych zmróżka kameleon (S. chamaeleon) ale różni się od niego węższymi, żółtymi paskami na odwłoku. S. potamida odwiedza bardzo różne kwiaty (zwłaszcza o białym kolorze), by zjadać pyłek i spijać nektar. Nie jest płochliwy, dlatego łatwo można go podejść, choć gdy wieje mocny wiatr, sfotografowanie go wcale nie jest takie proste. To duża muchówka, dorastająca do 1,6 cm, jednak dużo większe są jej larwy, które osiągają nawet kilka centymetrów i żyją w wodzie, gdzie odżywiają się planktonem i szczątkami organicznymi.

Bardzo cieszy spotkanie z tą muchówką i liczę, że nie będzie ono ostatnie. Przyrodnicze osobliwości warte są wypraw do Mrągowa. W nawiązaniu do naszej akcji, w której chcemy utworzyć ogród do hortiterapii oraz obserwacji przyrodniczych temat ten ma ogromne znaczenie. W lipcu uruchamiamy zbiórkę na Polak Potrafi :) w Dni Mrągowa zegar akcji.  Możliwe, że w najbliższym czasie znów spotkacie się z nami by tworzyć domki dla pożytecznych owadów, których jeszcze nie znamy, ciekawe jest życie ogrodu.  :)Zdjęcia wykonane przez p. Mateusza Sowińskiego naszego eksperta dokumentują znalezisko. Zapraszam na spotkanie 19 czerwca w niedzielne popołudnie g. 13. 00 na teren ogrodów działkowych będziemy rozmawiać o kwietnych łąkach oraz o globalnym ociepleniu, którego powdem jest pojawienie się na północy Polski opisanych przez nas owadów.

MAZURSKIE OSIEDLA DLA LATAJĄCYCH Program jest dofinansowany przez NFOSiGW realizator Stowarzyszenie Zielone Dzieci Współpraca i koordynacja Instytut Hortiterapii.
 

Zofia Wojciechowska, Mateusz Sowiński
Zdjęcia Archiwum Projektu: S. Stefaniak, Z. Wojciechowska​