Selfie rewolucja dotarła do Mrągowa

Data dodania: 2018.12.17 12:18

Mimo, że selfie ma już 179 lat to popularność tego rodzaju zdjęć nadal nie słabnie. Fenomen zdjęć z ręki wykorzystuje Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” i stawia przy w Mrągowie dwie konstrukcje do wykonania autoportretu w tematyce trzech największych mrągowskich festiwali. Wszystko w ramach projektu „Mrągowo –miasto festiwali”.

Selfie powstało spontanicznie i  również szybko rozprzestrzenia się w sieci

Historia selfie rozpoczęła się od zdjęcia wykonanego przy lustrze przez chemika Roberta Corneliusa w 1839 roku. Słowo zaśpo raz pierwszy zostało użyte dopiero w 2002 roku przez australijskiego internautę poszukującego w sieci porady medycznej w sprawie rozciętej wargi. Nathan Hope umieścił na jednym z internetowych forum swoje zdjęcie z komentarzem „And sorry about the focus, it was a selfie” (I przepraszam za ostrość, to było selfie).

Selfie rewolucja na portalach społecznościowych

Rozwój portali społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram przyczynił się do wzrostu popularności tzw. zdjęć z ręki. Warto zaznaczyć, że zjawisko nasiliło się po uznaniu przez Oxford Dictionary selfie słowem 2013 roku czy wykonanie grupowego autoportretu przez Ellen Degeneres podczas gali rozdania Oscarów rok później. Współcześnie selfie wykonuje niemalże każdy, praktycznie zawsze i wszędzie.

Potencjał mrągowskich festiwali i fenomen selfie

Selfie trend wykorzystuje Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, która w ramach projektu „Mrągowo- miasto festiwali” postawiła przy ul. Wyspiańskiego i w Parku Lotników Polskich dwie lustrzane konstrukcje umożliwiające wykonanie najpopularniejszych obecnie autoportretów. W swojej tematyce nawiązują one do Międzynarodowego Pikniku Country, Festiwalu Kultury Kresowej i Mazurskiej Nocy Kabaretowej. 

 

Zadanie publiczne „Mrągowo – miasto festiwali” dofinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskim.

 

facebook
pinterest