IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo


Odwiedź na Pintereście profil użytkownika Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej.
Aktualności

Newsletter
Zapisz się do newslettera
Pogoda
04.09.2015
Musiały nadejść... Jesienne chmury, które zasłoną niebo osnuły. I chociaż jesień lato odbiera, to nikt nie wierzył, że właśnie teraz.Prognoza dla miast:
Mrągowo
Mikołajki


Baza turystyczna
Kalendarz imprez
 ‹‹  wrzesień 2015  ››
Po Wt Śr Cz Pi So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Cmentarze w Olszewie

W Olszewie znajdują się 2 cmentarze.

I cmentarz

Piekną kompozycję w krajobrazie tworzą oba cmentarze Olszewo i Olszewo 2. Na niewielkim pagórku, wśród pól uprawnych, na południe od wsi Olszewo, widoczna jest charakterystyczna kępa drzew. Znajduje się tam cmentarz założony na planie owalu, otoczony 10 drzewami: klony, lipy, sosny i świerki. Pod drzewami rośnie kępa bzu, w formie strzyżonego żywopłotu. Wewnątrz znajduje sie 10 nagrobków. Wszystkie dobrze utrzymane. Na grobach zostały posadzone kwitnące rośliny: bergenia, peonia, lilia bulwkowata, tulipan, smolinosy, śnieżyca, cebulica. Pomiędzy grobami widoczna jest wygrabiona ziemia, jedynie po wewnętrznej stronie żywopłotu z bzu, przestrzeń o szerokości jednego metra zajmują rośliny, takie jak: orliki, fiołki, goździki oraz duża kępa barwinku. Na jednym z grobów, w nietypowym miejscu, bo na krawędzi kamiennej płyty nagrobnej, znajduje sie napis: "Barbara Saschek, z domu Fahier."

II cmentarz

Na południe od wsi, na wzniesieniu, naprzeciwko cmentarza Olszewo, wśród pól uprawnych znajduje sie duża kępa drzew i krzewów. Wiosną pięknie kwitną bzy lilaki, rosnące na obrzeżach znajdującego się tu cmentarza. Prawdopodobnie początkowo krzewy bzu były prowadzone w formie żywopłotu jak na pobliskim cmentarzu Olszewo. Świadczy o tym dość zwarty pokrój krzewów i niezbyt duża ich wysokość. Z czasem jednak z powodu braku pielęgnacji, krzewy uzyskały bardziej naturalny wygląd. Na cmentarz, o powierzchni około 2400 m2 prowadzi prosta brama wykonana z metalu. W obrębie cmentrza znajduje się 6 grobów z czytelnymi inskrypcjami. Jeden z nagrobków to mała czarna marmurowa tabliczka z inskrypcją pisana ozdobnym gotykiem, na której litery zostały zabarwione na złoto. Tablica znajduje sie pod dwoma żywotnikami, na skraju cmentarza. Poświęcona jest trzem osobom z rodziny Paga: Rudi, Lisbeth i Auguste. Prawie na całej powierzchni cmentarza rozprzestrzenia się okrywowa, niska róża o niezwykle kolczastych pędach, utrudniająca poruszanie się. Poza tym na cmentarzu rosną pojedyncze krzewy agrestu, ligustru, berberysu i zarośla śnieguliczki. Z roslin zielonych na uwagę zasługują liczne krzewinki barwinku, okrywające całkowicie powierzchnię wokół niektórych grobów. Przy jednym z grobów zauważono nigdzie niewystępujący - powojnik włoski o niebieskich kwiatach.Źródło ""Mazurskie cmentarze. Symbole w krajobrazie" Tekla Żurkowska, wyd. Borussia, Olsztyn 2008

Prześlij znajomemu

Sugeruj poprawkę

Pobierz w formacie PDF

Wersja do wydruku

facebook