IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo IT Mrągowo


Odwiedź na Pintereście profil użytkownika Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej.
Aktualności

Newsletter
Zapisz się do newslettera
Pogoda
02.09.2015
Musiały nadejść... Jesienne chmury, które zasłoną niebo osnuły. I chociaż jesień lato odbiera, to nikt nie wierzył, że właśnie teraz.Prognoza dla miast:
Mrągowo
Mikołajki


Baza turystyczna
Kalendarz imprez
 ‹‹  wrzesień 2015  ››
Po Wt Śr Cz Pi So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Kościół ewangelicki w Mrągowie

SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

Kościół ewangelicki w Mrągowie jest typowym przykładem budownictwa sakralnego dawnych Prus Wschodnich. Podstawowym jego wyróżnikiem jest ścisła harmonia z otaczającym krajobrazem.

 

Kościół położony jest prz ul. Kościelnej w Mrągowie, niedaleko skweru z  pomnikiem Jana Pawła II.

 

W XVIII w. powstała budowla murowana, w miejscu drewnianej, która prawdopodobnie uległa zniszczeniu podczas jednego z wielu pożarów, niszczących kilkakrotnie Mrągowo.

Wracając do dawnego wyglądu wnętrza, dzięki A. Bötticherowi dowiadujemy się, iż niegdyś (do 1945 r.) nad głównym wejściem można było odczytać napis: "Gehet in Gottes Thore frölich ein mit Dancken" („Wejdźcie radośnie w Bramy Boże z wdzięcznością”). Pochodził on prawdopodobnie z 1753 r. Nad oknami świątyni rozciągał się inny tekst-przesłanie: "Diess Haus ist erbaut zu Gottes Wahren Ehren so Lasst uns solchen Preis zu unserer Zelt vermehren" („Ten dom został zbudowany dla boskiej chwały, by w naszych czasach ją rozsławiać”). Ten z kolei sięga 1734 r. Ołtarz ozdabiała reprodukacja "Ostatniej Wieczerzy" Leonardo da Vinci. Całość wieńczyły organy z rokokowym ornamentem i sufit ozdobiony malowidłami o motywach biblijnych, co możemy sobie tylko wyobrazić.


Kształt architektoniczny kościoła był parokrotnie modyfikowany, np. w 1885 r. dobudowano absydę.

Jedną z licznych trosk księdza i parafian były remonty organów. Zachowała się wzmianka o kosztownej naprawie organów (600 Reichstalarów) w Królewcu w 1863 r. u mistrza Scherweita (po samych organach zachowało się tylko wspomnienie).

Do 1786 r. kościół i jego bezpośrednie otoczenie były miejscami pochówku zmarłych gminy miejskiej i wiejskiej Mrągowa. W tymże roku władze wydały zakaz grzebania zmarłych wokół kościoła, m.in. ze względów sanitarnych. Cmentarz przykościelny znajdował się przy południowym wejściu, w miejscu gdzie obecnie rośnie "Dąb Pokoju" zasadzony w roku 1871 dla uczczenia poległych w wojnie prusko-francuskiej. Założony został nowy cmentarz komunalny (koło wieży Bismarcka). Teren nowego cmentarza musiano już w roku 1820 powiększyć. Dziś na terenie kościoła widzimy tylko jedną płytę nagrobkową pamiętającą czasy sprzed 1786 r.

W 1816 r. dnia 4 lipca podczas święta upamiętniającego poległych mieszkańców miasta w wojnie z wycofującą się armią francuską z Rosji przy ołtarzu zawieszono tablice z nazwiskami. Także w 1831 roku umieszczono w kościele tablicą upamiętniono zmarłych na cholerę mieszkańców (31 osób). Na tablicy widoczna była sowa oraz klepsydra, z podpisem:

O Mensch, denk an dein Ende!

Heute roth, morgen todt!

” Człowiecze, myśl o śmierci! Dziś żywy, jutro martwy!”

Tablicy już nie ma.

Około roku 1900 planowano powiększyć kościół, ponieważ już był za mały dla gminy ewangelickiej. Plany zakładały powiększenie zakrystii i przebudowę wieży, która miała sięgać 40 m. Z braku funduszy jednak zaniechano rozbudowę. 

W 1920 roku dla upamiętnienia wygranego przez Niemców plebiscytu w Prusach Wschodnich posadzono tzw. "Dąb plebiscytowy". Przy wieży kościelnej, od strony plebani rośnie piękny Cis - drzewo rzadko występujące w Polsce, objęte ochrona gatunkową.

W 1945 r. wkraczające oddziały Armii Czerwonej spaliły kościół. Jego odbudowa zaczęła się w 1952 r. Pierwsze nabożeństwo po wojnie odprawiano w odbudowanym kościele 8 października 1961 r.

 


M. Orłowicz w napisanym w latach 20-stych przewodniku po Prusach Wschodnich informował:

 

"Kościół ewangelicki zbudowany w 1734 r., z ciężką czworoboczną wieżą, niedaleko brzegu Jeziora Czos (...). W kościele nowy ołtarz i kazalnica, nad chrzcielnicą krucyfiks z XVIII w. Organy rokokowe. Na wschodniej ścianie tablica pamiątkowa dla Mazurów Bronikowskiego i Radolińskiego, którzy zdobyli odznaczenie w bitwie pod Lidzbarkiem w 1807 r." (epoka wojen napoleońskich)

Wiadomo, że najstarszy budynek kościoła powstał w 1409 r. (inne źródła mówią o 1442 r.). Obecny kształt architektoniczny nadany został kościołowi w 1734 r. Ta data ma również swoją konkurentkę. A Rzempołuch pisze na temat kościoła: "Nieduża budowla salowa z 1754 r. (kruchta północna ukończona w 1753 r.) z późniejszą absydą. Wieża zachodnia zdecydowanie starsza, być może XVI-wieczna (wietrznik z datą 1705)".

 

 

Dobrowolna ofiara.

 

ul. Kościelna 2
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 30 44

 

Mrągowo

Kościół prawosławny w Mrągowie

Kościół katolicki w Mrągowie

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Całoroczny Ośrodek Sportowy Góra Czterech Wiatrów

 

Mrągowo

Marcinkowo

Młynowo

Kosewo

  

Prześlij znajomemu

Sugeruj poprawkę

Pobierz w formacie PDF

Wersja do wydruku

facebook